ילדים סוררים: מה הסיבה להתנהגותם?

סיבה נוספת שמובילה ילדים סוררים להציג התנהגות בלתי הולמת בציבור או בבית היא מודלים הסמכותיים של הוריהם
סיבה נוספת שמובילה ילדים סוררים להציג התנהגות בלתי הולמת בציבור או בבית היא מודלים הסמכותיים של הוריהם.
במאמר זה תלמדו לזהות ילדים סוררים. למד על הסיבות להתנהגותם הרעה כיצד לפתור אותה.

"נמאס לי מהבן שלי, הוא אף פעם לא מקשיב לי". הורים רבים מוחים לעתים קרובות נגד התנהגות לא נכונה של ילדיהם. עם זאת, ילדים סוררים אינם מתעוררים בוקר אחד ומקבלים החלטה נחרצת להפגין התנהגות לקויה לאורך היום.

להיפך, ילדים סוררים הם בדרך כלל תוצר של מודל של סמכות שהוריהם מפעילים, בין אם הם מבוגרים סמכותיים, מהורהרים יתר על המידה או מבוגרים רשלניים. למרות שהמבוגרים אולי לא יודעים את הסיבות לגישה הזו, האמת היא שאם היא נמשכת, יש שם למצב הזה.

המדע כינה מצב זה "הפרעה מתריסה מתנגדת", אשר, על פי נתונים סטטיסטיים של האגודה הספרדית לרפואת ילדים וטיפול ראשוני, משפיעה על 15% מהילדים הספרדים לפני שהגיעו לגיל 16.

כמובן, התנהגויות לא רצויות אלו של ילדים סוררים פוגעות הן בהתפתחות הילד והן בסביבתו המשפחתית. היום, את אמא תגיד לך איך לזהות את בעיית ההתנהגות הזו אצל ילדים, תחשוף את הגורמים למרד שלהם, ותספר לך איך לתקן את הגישה הזו.

ילדים סוררים, למה?

ללא ספק, נמאס לכם לבקש מילדכם שוב ושוב להניח את הצעצועים שהם זרק על הרצפה או לא להעיף צעצועים על גג הבית שלכם או לזרוק אותם מהחלון אל הדשא. אבל האם אתה יודע את הסיבות לכך שהם כל כך סוררים?

ילדים סוררים אינם מתעוררים בוקר אחד ומקבלים החלטה נחרצת להפגין התנהגות לקויה לאורך היום
עם זאת, ילדים סוררים אינם מתעוררים בוקר אחד ומקבלים החלטה נחרצת להפגין התנהגות לקויה לאורך היום.

הפסיכולוגיה מסבירה שילדים, בגילאי שנתיים עד 5, נוטים לפתח תחושת זהות, עצמאות ואוטונומיה הרבה יותר חזקה מאשר כשהיו רק תינוק כשהיית עולמם והדפוס שלהם לעקוב אחריהם.

מסיבה זו, כדי לגבש את אישיותם בזמן שהם שונים מזקניהם, הם מתחילים להפגין התנגדות להטלות ומתנגדים לצווים ולכללים שנקבעו. בקיצור, הם מפגינים יותר מרדנות.

כמו כן, מומחים מצביעים על כך שילדים סוררים, באמצעות סדרה זו של התנהגויות אומללות, מעמידים גם את הוריהם במבחן תוך למידה הדרגתית לשלוט בדחפים שלהם, מה שדורש הרבה זמן וסבלנות מצד ההורים.

מודלים לא נכונים של סמכות, סיבה להורים לקחת אחריות ולהרהר

סיבה נוספת שמובילה ילדים סוררים להציג התנהגות בלתי הולמת בציבור או בבית היא מודלים הסמכותיים של הוריהם. מומחים מציינים כי דפוסים אלה אינם נכונים, ולכן עלינו להרהר בהם:

  • הורים אוטוריטריים. זה המקרה של ילדים שגדלו בסביבה סמכותית, שבה הם מצייתים כדי להימנע מעונש אך מבלי להבין את הסיבות. יתרה מכך, הילדים הללו מתרגזים בקלות מאחר והוריהם אינם מקשיבים להם ולמבוגרים תמיד יש את המילה האחרונה.

מה התוצאה? אנו יוצרים התפתחות של ילדים סוררים, ממורמרים וחסרי ביטחון עם הערכה עצמית נמוכה. אז, לאי ציות יש קשר הדוק עם מרד ילדות. לכן, חשוב לטפח בתים הרמוניים המבוססים על הוראת ערכים והבחנה בין טוב ורע.

  • הורים מתנשאים מדי. כאן ההורים רואים עצמם חברים של ילדיהם כדי להדוף פחדים מופרכים. במילים אחרות, ההורים מסכימים לקטינים מבלי לחנכם בתקיפות ובמשמעת, ובכך מחלישים את דמות הסמכות עד להיעלמותה. בדיוק ברגע זה מופיעה דמותם של ילדים סוררים.
  • הורים רשלניים. חינוך הילד אינו חשוב והקשר הרגשי הוא מינימלי. אז, ילדים פשוט מחפשים חיבה מחברים עם אותם ליקויים רגשיים. ילדים סוררים אלו לרוב אינם סובלניים במיוחד ויש להם בעיות התנהגות חמורות כמו גם ביצועים גרועים בבית הספר.

צעדים להכוונת ילדים סוררים

  • זיהוי ילדים סוררים. התנהגויות אלו מופיעות מגיל שנתיים או שלוש. זה הגיל שבו כדאי לדעת מתי הגישה הזו מוגזמת ועלולה להוות בעיה בעתיד. לשם כך, חיוני להתבונן בהתנהגויות הראשונות המרכיבות דפוס התנהגות הקשור להמשכיות והעוינות של חוסר הציות שלהם לדמויות סמכותיות. חשוב לציין שהתנהגויות אלו שכיחות יותר אצל בנים מאשר אצל בנות.
  • להניע ילדים סוררים. הדרך האידיאלית להתחיל דרך לפתרון בעיה זו היא לעורר את המוטיבציה של הילד. משמעות הדבר היא חיזוק היבטים חיוביים בהתנהגותם תוך התעלמות מהשליליים. זה גם מועיל לגלות גישה שיתופית שבה מותר לקטין להתבטא יותר. הסבירו תמיד את הבעיות שהגישה שלהם גורמת באמצעות דיאלוג.
  • אל תאבד את קור רוחך מול אתגר הילדות הזה. שלטו בכעס שלכם, אל תתנו לעצבים שלכם להפיק מכם את המיטב. לשם כך תוכלו להתמקם בגובה הילד על מנת לייצר קשר עין ישיר. כך תוכלו לדבר ברוגע עם הילד.
  • קבע גבולות ונורמות כדי לדלל את המרד. בדרך זו, אתה מציב גבול בין מה שהילד צריך לעשות ומה שאסור לו לעשות. עם זאת, קווים אלו חייבים להיות ברורים והגיוניים ולהתאים גם לגילו של הקטין. כמו כן, טוב להסביר לילד את הסיבה לכל כלל ואת היתרונות של אותו הדבר.
  • קבע שגרה. אסטרטגיה טובה בהכוונת ילדים סוררים היא לשמור על לוח זמנים יציב וקצב חיים. זה עוזר לך למנוע כאוס. על ידי הטמעת שגרות, אתה מייצר סדר ואיזון בביתך תוך קידום גישה שיתופית ואסרטיבית אצל הילד.

פופולריים