הבדלים בין ספריית בית הספר לספריית הכיתה

ספריית בית הספר וספריית הכיתה
מלבד הספריות הציבוריות וספריות הילדים המיוחדות שבהן הם יכולים להגיע, ישנם גם שני סוגים נוספים: ספריית בית הספר וספריית הכיתה.
ספריית בית הספר וספריית הכיתה הם שני חללים שונים מאוד. היום נספר לכם על ההבדלים הקיימים ביניהם.

ספריות חיוניות בחיי הילדים. הסיבה לכך היא שהם משאבים מצוינים לטיפוח הדמיון, היצירתיות, הסקרנות וההתפתחות האישית שלהם. מלבד הספריות הציבוריות וספריות הילדים המיוחדות שבהן הם יכולים להגיע, ישנם גם שני סוגים נוספים: ספריית בית הספר וספריית הכיתה.

עם זאת, נכון שבבתי ספר רבים יש רק אחד מהשניים, ולמרבה הצער, בחלק מהספריות אין כלל.

ספריית בית הספר מול ספריית הכיתה

הסוג הראשון של ספריות שאליו נתייחס הוא, ללא ספק, המוכר ביותר: ספריית בית הספר. ספרייה מסוג זה ממוקמת באזור מסוים בבית הספר ומכילה ספרי ילדים בנושאים שונים. מה גם שספרים אלו מאורגנים בהתאם לגילאים השונים של הילדים בבית הספר.

מרחב זה חייב למלא פונקציות מסוימות כדי שהמורים והתלמידים יהיו מודעים וידעו כיצד להשתמש במשאבים שספריית בית הספר מציעה. חלק מהפונקציות הללו צריכות להיות:
  • קידום קריאה
  • עידוד הבעה, יצירתיות ודמיון
  • ארגון הפעילויות סביב קריאה

כפי שצוין על ידי Camacho Espinosa, הפרויקט החינוכי של בית הספר צריך לכלול את ספריית בית הספר, תפקידיה, הארגון והיעדים. כפי שמציין חוק החינוך האורגני של ספרד במאמר 113 שלו: " ספריות בית ספר יתרמו לקידום הקריאה ולתת לתלמיד גישה למידע ולמשאבים אחרים ללמידה בתחומים אחרים. "

בנוסף לכל האמור לעיל, ספריית בית הספר חייבת להיות בעלת שורה של מאפיינים כדי להפוך אותה לחלל טוב.

נגישות

כשמדברים על נגישות מתכוונים גם למרחב הפיזי וגם ללוח הזמנים שיש בספריית בית הספר. כמו כן, מיקומו חייב להיות מקום שכל הילדים יכולים לגשת אליו.

כדאי שספריית בית הספר תהיה נגישה גם מבית הספר וגם מחוצה לו, במיוחד אם היא פתוחה בשעות שאינן בית הספר.

קחו בחשבון גם שזה חייב להיות חלל עם עיצוב נגיש לכולם. בכך אנו מתכוונים להימנע ממדרגות או מכל סוג של מניעה לילדים עם כל סוג של מוגבלות. ולגבי לוח הזמנים, רצוי שספריות בתי הספר יישארו פתוחות בכל שעות הלימודים ואפילו מחוצה להן. כמובן, כל עוד יש מספיק אמצעים וכוח אדם לעשות זאת.

מימון

ספריית בית הספר וספריית הכיתה הם שני חללים שונים מאוד
ספריית בית הספר וספריית הכיתה הם שני חללים שונים מאוד.

בעידן הדיגיטלי של היום, מומלץ לספריות שיהיו גם ספרים פיזיים וגם ספרים אלקטרוניים. הם צריכים גם להחזיק ביישומים חינוכיים ודידקטיים של ילדים, כמו גם חומרים אורקוליים. בנוסף, וכקידום נוסף של המרחב וכספו, טוב שילדים יוכלו לשאול ספרים, במסגרת שורה של מדיניות וכללי שימוש.

פעילויות

דרך נוספת לעידוד השימוש בספריית בית הספר היא באמצעות ארגון הפעילויות המתקיימות בה. לדוגמה, אירועי סיפור, מצגות ספרים וסדנאות על ספר מסוים יכולים לעזור לילדים לגשת לספריות בצורה שובבה לחלוטין.

ספריית הכיתה

הסוג השני של ספריות שניתן למצוא בבתי הספר הוא ספריית הכיתה. הראשון מבין ההבדלים בין ספריית בית הספר לספריית הכיתה הוא שהאחרונה מוכרת הרבה פחות מהראשונה.

הכוונה של ספריית הכיתה היא בעיקר למחזור האחרון של חינוך הגן והגן והמחזור הראשון של בית הספר היסודי. במובן זה הם שונים מספריית בית הספר, שמטרתה לקבל את פני כל סוגי הילדים בבית הספר.

מה שאנחנו מנסים להשיג עם ספריית הכיתה היא גישה קרובה יותר לספרים, בניגוד לחזון של כל אוסף הספרים בספריית בית הספר.

המיקום הוא כמובן הבדל נוסף בין ספריית בית הספר לספריית הכיתה. מצד אחד, ספריית בית הספר ממוקמת בחלל מסוים בבית הספר. מאידך, ספריית הכיתות ממוקמת, כפי ששמה מעיד, בתוך כיתות בית הספר השונות.

בקיצור, ספריית הכיתה היא מרחב מיוחד יותר בהתאם לגילאי הילדים ולדרך הגישה שלהם למידע, שצריך להיות יותר בהישג ידם.

פופולריים