הקסם של לידות מצועפות

אנשים אומרים שללידות מצועפות יש קסם ושהילדים שנולדו כך יהיו ברי מזל בעתיד
אנשים אומרים שללידות מצועפות יש קסם ושהילדים שנולדו כך יהיו ברי מזל בעתיד.
לידות מצועפות הן סוג מאוד מסוים של לידה שבה הקטנטנים מגיעים לעולם עם שק השפיר שלם.

אנשים אומרים שללידות מצועפות יש קסם ושהילדים שנולדו כך יהיו ברי מזל בעתיד. עם זאת, מעבר לאמונות הרווחות, הלידות הייחודיות הללו, הידועות גם בשם לידות en caul או בתולת ים, הן סוג מאוד מסוים של אירוע, שכן הילד מגיע לעולם עם שק מי השפיר שלם: עובדה יוצאת דופן שתמיד מושכת תשומת לב רבה..

לדברי מומחים, סוגי לידות אלו הם נדירים ביותר, המתרחשים בשכיחות של 1 ל-80000. אם עובדה זו כבר בולטת בפני עצמה, ניתן להוסיף את העובדה שכיום, משלוחים יותר ויותר פורמליים, כלומר האפשרויות של מסירה טבעית שבה מתרחשים אירועים מסוג זה מוגבלות עוד יותר.

תינוקות שמיכה בעידן הזה של מצלמות ומדיה חברתית תמיד בחדשות. לכן, כמעט כולנו כבר ראינו יותר מסרטון אחד של המקרים הללו, שבהם אנחנו מוקסמים בעיקר מכמה התינוק נראה רגוע בתוך שק השפיר. זה כאילו הם מרוצים לחלוטין במקום שהם נמצאים ולא ממהרים לצאת מהעולם הקטן שלהם של שלווה ואיזון.

ב"את אמא" אנחנו רוצים לדבר איתך על סוג זה של לידה, למה זה קורה, ואילו עובדות מעניינות קשורות אליהם.

לידות מצועפות ושק מי השפיר

אחת האזהרות העיקריות שהגוף שלנו נותן לנו כשאנחנו עומדות ללדת היא שבירת המים שלנו. כאשר הצירים מתחילים בעוצמה ובסדירות רבה יותר, זה נורמלי שהקרום שיוצר את שק השפיר נקרע.

לידות מצועפות הן סוג מאוד מסוים של לידה שבה הקטנטנים מגיעים לעולם עם שק השפיר שלם
לידות מצועפות הן סוג מאוד מסוים של לידה שבה הקטנטנים מגיעים לעולם עם שק השפיר שלם.

זה אירוע ללא כאב, עם זאת, זה לא משהו שכל האמהות חוות. ישנן נשים שהמים שלהן יישברו במהלך הלידה עצמה ולא לפני כן, ומעטות ברות המזל יראו במו עיניהן כיצד ילדיהן באים לעולם עדיין בתוך שק מי השפיר.

מומחי גינקולוגיה ומיילדות אומרים לנו שפעולת הגעתו לעולם כששק השפיר שלם, אינה מרמזת על תועלת גדולה יותר, וגם אינה מרמזת על חיסרון עבור הקטן. זה לא יותר מסיטואציה ייחודית ויפה שבה, כן, אותו שלב שבו הילד צריך להתחיל לנשום בעצמו, ללא מי השפיר, מתעכב קצת יותר.

עובדות מעניינות לגבי שק מי השפיר

שק השפיר גדל ככל שהעובר עצמו גדל. זהו קרום שביר לכאורה, עם זאת, הוא הרבה יותר עמיד ממה שאנחנו חושבים. הוא מורכב משתי שכבות, ובתמורה, חסרים שרירים, עצבים, כלי דם ודם. מה שנותן לו עמידות הם קולגן ואלסטין.

  • שתי השכבות היוצרות אותו הן האמניון והכוריון, שהאחרון הוא החיצוני והעבה ביותר.
  • לגבי מי השפיר, אנו יודעים שהם מתחילים להיווצר מהשבוע השני לאחר ההתעברות. לאחר כ-10 שבועות, הוא עשיר בחלבונים, פחמימות, שומנים ופוספוליפידים, אוריאה ואלקטרוליטים, המסייעים להתפתחות העובר.
  • הנוזל גם עוזר לרפד את התינוק מפני בליטות ופציעות פוטנציאליות. בנוסף, הוא מספק מנגנונים נאותים לנשימה ובליעה, בתורו, מספק טמפרטורה יציבה.
  • עם זאת, בשבועות האחרונים, מי השפיר מורכב מתאי דם עובריים שונים, שיער לאנוגו ווורניקס, סוג של שומן המכסה ומגן על עור התינוק. בתורו, ובימים האחרונים לפני הלידה, הנוזל הזה מורכב כמעט כולו מהשתן עצמו שמייצר התינוק בעת ריקון שלפוחית השתן.

מה משמעות הקרע בשק השפיר עבור התינוק

  • שק מי שפיר שנקרע עדיין מלחיץ את התינוק. אנחנו לא יכולים לשכוח שבמהלך ההריון, הריאות של העובר מלאות במים. נשימתם מתבצעת על ידי חילופי גזים דרך השליה.
  • עם זאת, במהלך הלידה, וברגע ששק השפיר נקרע, כל הנוזלים בריאות נספג מחדש או נפלט דרך הפה, כך שהילוד יוכל לנשום את הנשימה הראשונה שלו. זה מורכב עבור התינוק.
  • עם זאת, במהלך לידה נרתיקית, כאשר עוברים בתעלת הלידה, החזה של הילד נלחץ, וזה כבר עוזר לו לסלק נוזל ריאתי, ריר ומי שפיר. משהו שבדרך כלל לא קורה במהלך ניתוח קיסרי.

בינתיים, תינוקות נהנים מרגע של שלווה כשהם מגיעים לעולם כשהשק שלהם שלם. הסיבה מדוע זה קורה, או מדוע 1 מתוך 80,000 שקי מי שפיר אינם נקרעים, נותרה בגדר תעלומה עד היום . למרות שזו תמיד הייתה סיבה לאמונות טפלות ומסורות שנסביר לכם בהמשך.

לידות מצועפות והאמונות המסורתיות המיוחסות להן

ילדים שנולדו בלידות מצועפות, כפי שציינו בעבר, אינם נהנים מיתרונות גדולים או פחותים מילדים אחרים שנולדו בדרך רגילה. רופאים אומרים לנו שסוג זה של לידה לא מועיל ולא מזיק ליילוד. עם זאת, מאז ימי קדם, חשבו שהקטנים האלה הגיעו לעולם עם יותר הגנה מהשאר, ולכן הם יכולים לפתח יכולות יוצאות דופן.

  • המסורת אומרת שהתינוקות האלה הופכים ל"מרפאים". כלומר, באנשים שיכולים לרפא. עם זאת, יכולת זו עלולה ללכת לאיבוד אם ההורים או הילדים עצמם יגלו לאחרים כי לידתם מצועפת.
  • אומרים גם שהקטנים האלה נהנים מברכות מסוימות, שחייהם יהיו ברי מזל ושזה יהיה בטבעם לעשות טוב.

כפי שאתה יכול לראות, אלו אמונות שניחנו בקסם ויופי מסוימים שמעניקים עוד יותר מסתורין לקטנטנים האלה ושמראה לנו שוב כמה לידה יכולה להיות יפה.