הבעיטות הראשונות של תינוקך: כל מה שאתה צריך לדעת

הבעיטות הראשונות של התינוק מתחילות להיות מורגשות בסביבות השבוע ה-20 להריון
באופן כללי, הבעיטות הראשונות של התינוק מתחילות להיות מורגשות בסביבות השבוע ה-20 להריון.
בעיטות ראשונות של תינוק מייצגות את המפגש החושי הראשון בין האם לילד. הם חשובים מאוד מכמה מובנים ואנחנו הולכים לספר לכם עליהם הכל.

אין דבר יפה יותר בהריון מאשר להרגיש את הבעיטות הראשונות של התינוק שלך. תנועות אלו מקדמות את הקשר המושלם שנוצר בין האם לילדה, המאפשר להם לתקשר מעבר למילים.

מלבד התמלאות ברגשות על ידי תחושת התינוק שלה זז, אישה בהריון יכולה לוודא את שלומו של תינוקה. הסיבה לכך היא שתינוק שזז לעתים קרובות הוא תינוק בריא, גדל ומתפתח. אבל מתי מתחילים להרגיש את הבעיטות הראשונות של התינוק ובאיזו תדירות יש לחוש אותן? נספר לך את כל מה שאתה צריך לדעת למטה.

באיזה שבוע נוכל להבחין בבעיטות הראשונות של התינוק?

התנועות הראשונות של העובר מופיעות בסביבות השבוע ה-8 להריון. בשלב זה התינוק שוחה, עושה תנועות לא רצוניות ונע בחופשיות בתוך מי השפיר. עם זאת, האם עדיין לא קולטת אותם כי הילד שלה קטן מאוד.

באופן כללי, הבעיטות הראשונות של התינוק מתחילות להיות מורגשות בסביבות השבוע ה-20 להריון. עד אז, העובר כבר רכש גודל ניכר והוא מסוגל לדחוף בכוח את דפנות הבטן של אמו.

אמהות טריות עשויות להבחין בתנועות אלו מעט מאוחר יותר מאלה שכבר ילדו ילדים אחרים. כמו כן, גורמים מסוימים כמו השמנת יתר, כמות מי השפיר הקיימים ומיקום השליה יכולים גם הם להשפיע על תפיסתם.

עוצמת תנועות העובר

בהתחלה, תנועות העובר מרגישות בדרך כלל כמו בעבוע רך של רפרוף בתוך הבטן, אבל אז הן נעשות חזקות יותר ואף עלולות לגרום לאי נוחות.

העוצמה המקסימלית של תנועות התינוק מתרחשת בסביבות השבוע ה-28 להריון. מכאן ואילך, הוא נוטה להצטמצם, מכיוון שהחלל בתוך הרחם מצטמצם. ככלל, קרוב יותר לתאריך היעד, בעיטות אלו מתרחשות לרוב בשעות מדויקות של היום ובעוצמה ניכרת.

ללא קשר לתדירות או לעוצמה, חשוב לציין שתנועות העובר חייבות להיות תמיד עד סוף ההיריון.

כל אם עשויה לתפוס אותם בצורה מסוימת, אבל היא חייבת להרגיש אותם כל יום. זהו אחד ההיבטים המוערכים בבקרות רפואיות טרום לידתיות כדי לקבוע את בריאותו ורווחתו של הילד.

כמה פעמים ביום עלי להרגיש את הבעיטות של התינוק?

ספק נוסף שפולש לנשים בהריון הוא באיזו תדירות הן צריכות להרגיש את הבעיטות של התינוק, וזה תלוי בשליש ההיריון.

כמה פעמים ביום עלי להרגיש את הבעיטות של התינוק
כמה פעמים ביום עלי להרגיש את הבעיטות של התינוק?

החל משבוע 20, הבעיטות קיימות אך מורגשות לעיתים רחוקות, כך שלא ניתן להעריך את התדירות היומית שלהן. ככל שהשבועות חולפים, התנועות נעשות תכופות יותר, ואז האם יכולה לקבוע את דפוס התנועות היומיומיות של תינוקה. באופן אידיאלי, יש לרשום זאת במחברת על מנת לדעת את הקצב היומי של הילד.

בשליש השלישי, נהוג שהתינוק יבצע לפחות 10 תנועות ביום. אם אתה מרגיש פחות מזה או שאתה מבחין בירידה ניכרת בקצב הרגיל, עליך להתייעץ עם מומחה בהקדם האפשרי.

באיזו שעה ביום התנועות הללו הן השכיחות ביותר?

ישנם גורמים מסוימים הקשורים לתנועות העובר, כגון מתי האם אוכלת וסוג המזון שהיא אוכלת. מזון מתוק מעלה את רמת הגלוקוז בדם וזה גורם לעלייה בפעילות התינוק.

בנוסף לגורם זה, העובר קולט את רגשותיה של אמו דרך ההורמונים העוברים בדמם של שניהם. לכן, התינוק "חווה" גם את הרגשות הללו.

אם האם לחוצה או מתווכחת במהלך היום, הגוף שלה משחרר קורטיזול ואדרנלין. שני ההורמונים נכנסים למחזור הדם של ילדכם ומובילים לבעיטה מוגברת. למעשה, מספר מחקרים מאשרים שיכולות להיות לכך השלכות אחרות בעתיד בגוף התינוק.

לבסוף, גורם התניה חשוב נוסף לתנועות העובר הוא מצב השינה והערות. באופן כללי, התינוק לרוב פעיל ביותר בשעות הראשונות של היום (בין 9 בבוקר ל-14:00) ובלילה (אחרי 19:00). בשאר הזמן, הוא ישן וממלא את האנרגיה שלו. ככלל, התנומות שלהם נמשכות 40 עד 60 דקות, ובמהלכן אין בעיטות או תנועות.

אמהות רבות מדווחות שהתינוק שלהן הופך להיות יותר אנרגטי לאחר שהם שוכבים. במציאות, מה שקורה הוא שהתנועות שלהם מורגשות יותר כשאתה נח מאשר כשאתה פעיל. מסיבה זו, שעות הלילה הופכות לרגע הטוב ביותר להתחיל "לדבר" ללא הפרעות.

היתרונות של בעיטה בתינוק בתוך הרחם

תנועות העובר בתוך הרחם מועילות להתפתחות נוירו-שרירית באופן כללי. הם מאפשרים לתינוק לחזק את תא המטען, את הגפיים, את הבליעה, וגם את השרירים המעורבים בנשימה. בנוסף, תרגילים אלו מקדמים תיאום בין המוח לאיברים האחרים.

כדאי לזכור שיותר מאשר לספור את הבעיטות היומיומיות של התינוק, חשוב שתשימו לב לקצב ולתבנית התנועות. כך תוכלו להעריך איזה סוג פעילות יש לתינוק רגיל ולהתחיל להכיר את קצב השינה והערות שלו.

במקרה ששמת לב שדפוס הפעילות הזה יורד או אם חלפו יותר מ-24 שעות מבלי להרגיש את תנועות התינוק, הדבר הטוב ביותר לעשות הוא ללכת לרופא כדי לאשר שהכל בסדר עם ההריון.