שיטת הקיבה במאבק בבריונות

שיטת הקיבה מספקת כלי איתור ודיווח לכל העומדים למקרי בריונות
שיטת הקיבה מספקת כלי איתור ודיווח לכל העומדים למקרי בריונות.
בניסיון להילחם בהתעללות הפיזית והמילולית שילדים משתמשים זה נגד זה, נחשפה שיטת KiVa בעולם. בשימוש לראשונה בפינלנד, הוא מתמקד בעדים לאירועי בריונות.

בריונות יכולה להתבטא בדרכים רבות ושונות בקרב ילדים כבר מרגע תחילת הלימודים. ההגדרה של בריונות היא התעללות פיזית או מילולית שילד אחד או יותר נוטלים זה על זה. זה המקום שבו שיטת KiVa באמת יכולה לעזור לשנות דברים על ידי עבודה על כיתה או קבוצה כולה.

מהי שיטת הקיבה?

החלק המרכזי בשיטה זו נגד בריונות מתמקד בשבירת שתיקה. עדים יכולים לעתים קרובות להגן על התוקפים ולעזוב את הקורבן בכוחות עצמם, אך KiVa מבקשת לערב את כל הקבוצה. זה עובד על העדים, ומבקש לעזור להם לא לתמוך בתוקפים בשום צורה.

תוכנית Kiva יושמה לראשונה בשנת 2007, והפחיתה בריונות ביותר מ-45% מהמקרים.

אנו יכולים לראות שינוי בחברה כאשר אנו רואים כעת בריונות בקרב ילדים כמשהו לא טבעי. מבחינה תרבותית, העוקב נחשב ל"מנצח", "החזק", בעוד שהקורבן תמיד היה "המפסיד החלש".

בריונות הפכה לעתים קרובות כמעט לאירוע בחצרות בית הספר: דחיפה, מכות והשפלה היו מטבע מקובל. שיטת הקיבה מספקת כלי איתור ודיווח לכל העומדים למקרי בריונות.

פינלנד, חלוצה בחינוך

רכזת KiVa, Tiina Mäkelä, ממכון Escalae, בתיאום עם משרד החינוך הפיני, מסבירה כי " הסטוקר מחפש כוח באמצעות נוכחות של קהל. לכן, כדי לעצור את ההטרדות, אנו שואפים לעודד את 'קהל' לא לפעול בצורה חיובית לתוקפנות הזו."

פינלנד זכתה במקום הראשון בחינוך היסודי והגבוה בשנים האחרונות, על פי דו"ח התחרותיות העולמית (GCR).

משנה לשנה, התקציב שהולך לחקר שיטות הוראה איכותיות נותר גבוה. דו קיום טוב בין סטודנטים היה אחד מהעדיפויות שלהם בכל זה.

עוד מנקודות המפתח של שיטת KiVa נגד בריונות היא "תיבת הדואר הווירטואלית"
עוד מנקודות המפתח של שיטת KiVa נגד בריונות היא "תיבת הדואר הווירטואלית".

בימים אלה, פינלנד יכולה להתפאר בכך שהבריונות כבר לא מהווה בעיה בבתי הספר שלה. ב-90% ממוסדות החינוך, בעיקר ברמת ההתחלה והיסודי, שילבו בהצלחה את שיטת KiVa נגד בריונות.

איך עובדת שיטת הקיבה

שיעורים לעבודה על הרגשות

מוקד התוכנית הוא מניעה והתערבות נגד הטרדה. הדרך שבה הם עושים זאת היא באמצעות שיעורים מיוחדים הנלמדים לילדים בגילאי 7, 10 ו-13 שנים, שהם גילאי מפתח בהתפתחות הילד.

בכיתות אלו ניתן לילדים מידע על מיומנויות חברתיות-רגשיות ועל אתיקה וערכים. על ידי עבודה על הרגשות שלהם, ילדים יכולים להתחיל להבחין בין מצבי הרוח השונים של בני גילם.

תרגילים אלה אינם מתכוונים ליצור אמפתיה כלפי העבריין, שהלך יותר מדי על הטופ, וגם לא כלפי הקורבן, שאינו מסוגל להגן על עצמו. הרעיון הוא להפגיש את הכיתה - כדי שיוכלו לעמוד יחד מול תוקפנות עתידית.

עוד מנקודות המפתח של שיטת KiVa נגד בריונות היא "תיבת הדואר הווירטואלית". ילדים יכולים לרשום תלונה אנונימית באינטרנט, וזה באמת השתלם במדינה הנורדית.

במקביל, המשאבים הווירטואליים מתחזקים במשחקי וידאו ושיחזורים של מצבי הטרדה בהם לומדים הילדים כיצד להבדיל ולפעול. יש להם גם כיתות וירטואליות ושיחות עם מורים ומשפחות.

שיתוף המומחים

שיטות אלו של מניעה וגילוי מוקדם של הטרדה כוללות את כל האמצעים האפשריים לתת לתלמידים מורים שהם יכולים לסמוך עליהם, ועדים רגישים למתרחש בסביבת בית הספר.

כאשר יש חשד למקרים של בריונות, צוות מומחים מתערב במעורבים במצב. במובן זה, תמיכה כלפי הנפגע היא חיונית.

מכל הסיבות הללו, שיטת KiVa נגד בריונות היא, במהותה, הבטחה לשינוי אמיתי ברמה החברתית. זה לא אוטופי לחשוב שחינוך ילדים אמפתיים, רגישים ותומכים יוביל ליצירה, בעתיד הקרוב, של תרבויות אוהבות, מכבדות ואחריות.

פופולריים