למד את ילדך כיצד עליו להגיב אם ילד אחר מכה אותו

אין מצב אחר שיכול לגרום לאמא להרגיש עצובה וחסרת אונים יותר מאשר כאשר ילד חוזר מבית הספר לעתים קרובות ומתלונן
אין מצב אחר שיכול לגרום לאמא להרגיש עצובה וחסרת אונים יותר מאשר כאשר ילד חוזר מבית הספר לעתים קרובות ומתלונן שילד אחר מכה אותו.

אין מצב אחר שיכול לגרום לאמא להרגיש עצובה וחסרת אונים יותר מאשר כאשר ילד חוזר הביתה מבית הספר מתלונן שילד אחר מכה אותו. אתה כנראה מרגיש מודאג וכועס על כך שילדך נפל טרף לבריונות ואתה תוהה כיצד עליך ללמד אותם להגיב להתקפות אלו.

עבור חלק מהילדים, צביטה, בעיטה, נשיכה, סטירה או התנהגות תוקפנית אחרת חומקת החוצה, בטעות או מתוך הרגל, בתחומים שונים בחייהם כמו בבית הספר, בפארק, בחופשות וכו'.

איך ילדכם צריך להגיב אם ילד אחר מכה אותו
איך ילדכם צריך להגיב אם ילד אחר מכה אותו?

עם זאת, לוודא שילד יודע כיצד להגיב כאשר ילד אחר מכה אותו היא באחריות הוריו, אשר צריכים לדעת את הדרכים היעילות ביותר להפסיק את ההתנהגויות האלימות הללו כלפי ילדיהם ולשלוט ביעילות במצבים אלו שלמרבה הצער כה נפוצים.

טיפים להורים כיצד להימנע מגידול ילד אלים

ישנם כמה טיפים שכל הורה יכול ליישם עם ילדו בגיל צעיר על מנת למנוע התנהגות תוקפנית, כמו גם להכין את ילדו להגיב למצבים מסוימים, למשל, כאשר ילד אחר מכה אותו.

 • כמו תמיד, הורים צריכים להוות דוגמה בהתחשב בכך שילדים סופגים את מה שהם רואים בבית. זו הסיבה שהורים צריכים להימנע מכל צורות האלימות, כדי שלא ילמדו להשתמש בתוקפנות או ענישה פיזית כמשאבי הישרדות.
 • טיפ נוסף להורים להימנע מהחדרת התנהגויות אגרסיביות לילדיהם הוא לגרום לילדיהם להיות מודעים לנזק שאלו גורמים לאנשים המעורבים. אתה יכול להשתמש בפנים שלך כדי לתקשר כאב או כעס על מכה, אבל אתה תמיד צריך להסביר ולשפוך אור על רגשותיו של האדם המוטרד.
 • אם ילד אחר מכה את ילדכם לפניכם, אל תיכנעו לו, כלומר אם מה שהתוקפן הקטן חיפש זה צעצוע או הנדנדה שילדכם השתמש בה, אל תתנו לו לקבל את זה, שכן זה ישלח מסר חיובי לשני הילדים על אלימות: על ידי מכה אתה מקבל את מה שאתה רוצה.
 • לעולם אל תייעץ לילדך שעליו להגיב לאלימות ביתר אלימות. אל תקנו לעין תחת עין, או הישרדות של החזקים ביותר.
 • טכניקת ה'פסק זמן', שבה אתה מעניש את הילד המתנהג בצורה לא נכונה על ידי הכנסתו לפינה למשך מספר דקות, יכולה להיות יעילה אם ילדך עושה את הטעות להתנהג כך.
 • כשהילד שלך הוא זה שמכה את חברו למשחק, בטעות או בכוונה, אתה צריך ללמד אותו שהוא טועה וצריך להתנצל. חשוב מאוד שילמדו זאת מגיל צעיר. בינתיים, יש לטפל באדם שנפגע, אך מבלי לחזק את פגיעותו שעלולה להכניס אותו לתפקיד הקורבן.

איך ילדכם צריך להגיב אם ילד אחר מכה אותו?

 • להקשיב. לפני שאתם כועסים, הקשיבו היטב לילדכם על מנת להבין היטב היכן ומתי הוא נפגע ומי השתתף במעשים אלו. בררו האם מדובר בסיטואציה אישית בין קבוצת ילדים, או בסביבה עוינת בה הבריון וכל השאר מטרידים קורבן בודד.
 • לשאול שאלות. אל תחפשו להאשים מישהו או לחקור, פשוט נסו להבין טוב יותר את החוויה של ילדכם ואת הסביבה שבה ילדים אחרים מכים אותו.
 • השתמש בנוכחותך כדי להציב גבולות. עזרו לילדכם לתקשר כדי שיוכלו לתווך ולפתור את הסכסוך. אבל תמיד חפשו פתרונות הוגנים ותתייחסו למי שצודק. אבל אין להאשים או להשפיל את האדם האחר.
 • הציעו להם מילים להביע את עצמם איתן. חיוני ללמד את ילדכם מונחים שונים לזיהוי וביטוי רגשותיו שלו במילים על מנת שיוכלו לעבד מצבים אלו. היכולת לבטא את מה שהם מרגישים בפנים היא הצעד הראשון בעמידה על עצמם.
 • הציעו פתרונות אפשריים לילדכם. "מה אתה חושב שאתה צריך לעשות כדי לפתור את המצב הזה?" יכולה להיות דרך טובה עבור שניכם לשקף את הבעיה ולנסות לפתור את הסכסוך. זה הרבה יותר טוב אפילו מאשר להאיץ בו "לנפץ את הראש" אם ילד אחר יכה אותם. סביר להניח שתופתע מהתגובה של הקטן שלך.
 • הראה להם את האפשרויות השונות שיש להם. תנו להם מקום לחשוב ולתרגל פתרונות כדי שמצב זה לא יצא משליטה. תנו לו דרכים שונות לצאת מהקונפליקט עם חבריו ותוכלו אפילו ליישם את הטכניקה של משחק תפקידים.
 • עודד תקשורת מילולית. השפה היא די והותר כדי לפתור את הבעיה אשר תהיה. עזרו לילדכם להציב גבולות ולזכות בכבוד באמצעות דיבור, גם כשהוא מתוסכל.
 • לפני שזה מגיע לריב, הפרידו מיד את הילדים. עצרו את המצב בתקיפות ובנחישות, אך ללא חספוס. הימנע מצעקות ועלבונות.
 • סמוך על הילד שלך. אם ילד אחר מכה אותם והם באים אליך עם התסכולים שלו אחרי מה שקרה, תן להם את הצבעת האמון שלך בכך שתגרום לו להרגיש חזק. תן להם לדעת שתמיד תהיה להם תמיכתך הבלתי מותנית, אבל שהם יכולים להחליט איך לפתור את הבעיה שלו, בין אם זה במילים, עזרה מחבריהם או בעזרת איש סמכות. אם הם מנסים להתגבר על הקשיים הללו בעצמם, תחזק את ההערכה העצמית שלהם ואת יכולתם להתמודד עם אתגרים.
 • עודדו אסרטיביות כדרך להגיב לתוקפנות. חלופה זו מרמזת על עמידה על זכויותיו בצורה ברורה, תקיפה ובטוחה מבלי לתקוף את האחר.

פופולריים