3 בעיות פוטנציאליות עם הערכה עצמית אצל ילדים

אם ההורים יודעים על הבעיות הפוטנציאליות הללו של הערכה עצמית אצל ילדים
לסיכום הדברים, אם ההורים יודעים על הבעיות הפוטנציאליות הללו של הערכה עצמית אצל ילדים, זה יכול לעזור להם לנקוט בפעולה לפני שיהיה מאוחר מדי.

בעיות עם הערכה עצמית אצל ילדים צריכות להיות במעקב צמוד של ההורים. הסיבה לכך היא שבמובנים רבים, רווחתם העתידית תלויה בכך. הדרך הטובה ביותר לקבוע אם יש להם בעיה כלשהי של הערכה עצמית היא לעקוב מקרוב אחר ההתנהגות שלהם.

מהי הערכה עצמית?

הערכה עצמית היא הערך או הערך שאנשים נותנים לעצמם. זה חלק מהותי מהתפתחות הילדים. באמצעותו הם יכולים להרגיש קבלה, אהבה וערך עצמי בכל מערכות היחסים שיש להם עם הסובבים אותם. במילים אחרות, זהו הקשר בין אישיותו של הילד לסביבתו.

חשיבות ההערכה העצמית אצל ילדים

הערכה עצמית בריאה חשובה בכל גיל, אבל במיוחד במהלך הילדות. הערכה עצמית טובה תבטיח התפתחות בריאה של ילדים. זה גם ממריץ תהליכי למידה.

זה יכול לעזור להם ליצור קשרים טובים עם הסובבים אותם, ולאפשר להם לחוות אושר. ילדים עם הערכה עצמית יציבה בטוחים, מוכשרים, מרגישים בעלי ערך ומהווים חלק פעיל בחברה.

מצד שני, ילדים עם הערכה עצמית נמוכה יכולים להפוך לאנשים ביקורתיים וביישניים. למרבה הצער, עמדות אלו עלולות להוביל לכך שהם הופכים תוקפניים. זה, בתורו, מקשה עליהם להסתגל לסביבתם.

3 בעיות תכופות עם הערכה עצמית אצל ילדים

הרושם שיש לאנשים מעצמם יכול לעורר בעיות בהערכה העצמית. מכיוון שזהו מצב משתנה כל כך, ומושפע מגורמים חיצוניים, הוא יכול לגרום לשינויים התנהגותיים בולטים מאוד.

מומחים מצביעים על לפחות שלושה סוגים של בעיות עם הערכה עצמית אצל ילדים:

1. הערכה עצמית מוגזמת

זה ידוע גם בשם הערכה עצמית כוזבת ואינו בריא למי שמפגין סוג זה של התנהגות. ילדים עם גישה זו נוטים להיות שחצנים ולדרוש דברים כי הם חושבים שהם תמיד צודקים ומגיע להם. נוסף על כך, הם מרגישים צורך להפגין את הישגיהם ואיכויותיהם בפני הסובבים אותם, כדי לזכות בהכרה.

באופן כללי, מצב זה מתרחש כאשר ילדים אינם מקבלים תשומת לב, שבחים או אהבה מהוריהם.

חוסר האהבה הזה מוביל אותם, באופן לא מודע, להגזים בתדמית שהם מקרינים לאחרים כדי להתקבל ולקבל תשומת לב. כשההורים שלהם לא מטילים גבולות או גבולות, אז הם פשוט מאמינים שהם צודקים וראויים להערצה של אחרים.

זו אחת הבעיות של הערכה עצמית אצל ילדים שרוב ההורים מתמודדים איתה
זו אחת הבעיות של הערכה עצמית אצל ילדים שרוב ההורים מתמודדים איתה.

"אצל ילדים, הערכה עצמית בריאה מעוררת תהליכי למידה, היוצרים יחסים טובים עם הסובבים אותם ומאפשרת להם להגיע לאושר"

2. דימוי עצמי נמוך מתמיד אצל ילדים

זו אחת הבעיות של הערכה עצמית אצל ילדים שרוב ההורים מתמודדים איתה. ילדים אלו ידועים כאנשים שאינם מוערכים בכל נסיבות, ואינם מגיבים לגירויים חיוביים או שליליים.

באופן כללי, הם נוטים להיות ילדים חסרי החלטיות. הם מפחדים שילעגו להם, מכישלון ולא עומדים על שלהם. בעיה זו יכולה להופיע כאשר הם מושפעים מדרישות החברה או אפילו הוריהם.

כשהם רואים שהם לא מסוגלים לעמוד במצופה מהם, הם מפסיקים לנסות. עם הזמן הם הופכים לפסימיים ושליליים.

3. הערכה עצמית נמוכה ולא יציבה אצל ילדים

סוג זה של הערכה עצמית מושפע באופן משמעותי מגירויים מהעולם החיצון. כשדברים טובים קורים ההערכה העצמית שלהם עולה בשמיים. עם זאת, כאשר דברים רעים קורים, הוא צונח שוב.

קשה לזהות בעיות הערכה עצמית אצל ילדים קטנים, פשוט בגלל העובדה שכל הילדים מאוד משתנים מטבעם. עם זאת, חלק מהסימנים לבעיה זו יכולים להיות:

  • ילדים רגועים אך נעשים עצבניים כאשר מקבלים ביקורת בונה.
  • ילדים שמתעוררים בחרדה ממצבים הדורשים אחריות, למשל, מטלה בבית הספר. זה בגלל שהם חושבים שהם לא יוכלו לעשות את זה טוב.
  • ילדים שחוששים מהישגים.
  • ילדים שמשקרים, בוגדים, הופכים תוקפניים או מתביישים מאוד.

בדרך כלל, בעיה זו מתעוררת כאשר הורים או מורים משווים אותם לילדים אחרים, או לאחים שלהם. זה מתרחש גם כאשר הם מתמודדים עם בריונות, או עוברים משהו שגורם לטלטלה או עצב בחייהם, כמו הגעת תינוק נוסף למשק הבית.

לסיכום הדברים, אם ההורים יודעים על הבעיות הפוטנציאליות הללו של הערכה עצמית אצל ילדים, זה יכול לעזור להם לנקוט בפעולה לפני שיהיה מאוחר מדי.

תמיכה משפחתית חיונית על מנת להתגבר על המכשולים והקשיים שעלולים להופיע בקלות בגיל זה. ללא ספק, אהבה, חיבה והבנה יעשו את כל ההבדל בהתמודדות עם מצבים אלו, ואולי אף ימנעו מהם מלכתחילה.

פופולריים