שיטת הדומן להוראת קריאה בגיל הרך

האנשים הספקנים ביותר יחשבו שזה בלתי אפשרי
האנשים הספקנים ביותר יחשבו שזה בלתי אפשרי, בגלל המנהג ללמד את האלפבית לילדים לפני ללמד מילים.

קריאה וכתיבה הן היכולות העיקריות המבדילות את בני האדם מכל יצור חי אחר. שתי הפעילויות הללו הן הכלים המרכזיים שבעזרתם אנו מפתחים את האינטלקט שלנו. לכן אנו רוצים להציע לכם מדריך מעשי לשיטת דומן, בו תוכלו ללמד את ילדכם לקרוא מגיל 8 חודשים.

תינוק יכול למעשה להתחיל לקבל גירוי על ידי פעילויות הקשורות לקריאה לפני גילו הראשונה. כך סבור גלן ג'יי דומן , יוצר השיטה שהפך את העולם והדהים את ההורים כשהם רואים שילדיהם מסוגלים לקלוט מאות מילים בזמן קצר.

שיטת הדומן: אוצר המילים של תינוקות

חוקרים אחרים אף טוענים שניתן להעשיר את אוצר המילים של תינוקות החל מהחודש הראשון לחייהם, דרך קריאת סיפורים.

ייתכן שתינוקות לא יבינו את המשמעות של כל מילה בסיפור בהתחלה. אבל ברגע שהם מאחסנים את המידע, לא יעבור זמן רב עד שיקבעו את היחסים התואמים בין המילים הללו לבין העולם הסובב אותן.

וזה בדיוק מהי שיטת דומן: להשתמש באלמנטים יומיומיים בחייו של הילד על מנת ללמד אותם מה הייצוג של כל אחד מהם במילים, באמצעות כרטיסיות פלאש או פוסטרים קטנים שיעזרו להם ליצור אסוציאציות ולשנן. איך הם כתובים.

נשמע כמו משימה מדהימה, לא? האנשים הספקנים ביותר יחשבו שזה בלתי אפשרי, בגלל המנהג ללמד את האלפבית לילדים לפני ללמד מילים. ושם טמון ההבדל בין שיטת דומן לאסטרטגיות אחרות, שבהן ידע מופשט הוא נקודת מוצא ללמידה, כמו אותיות.

הגישה של דוקטור דומן ללמידה מתחילה מהמוכר, מה שהילד יודע, ואז עוברת למופשט. ילדים להוטים לספוג מידע, ידע ודברים חדשים. גישה זו מנצלת את מהירות הלמידה של הילד,

עבודתו של גלן ג'יי דומן זוכה להכרה ברחבי העולם הודות להשקת רשת של מכונים למימוש הפוטנציאל האנושי, שבסיסם באירופה, המוקדשים לעודד ילדים לנצל את מלוא היכולות הקוגניטיביות, הרגשיות והפיזיות שלהם..

בואו נראה מה כוללת שיטת דומן באופן ספציפי על מנת שילדינו יוכלו ללמוד לקרוא כבר בגיל צעיר.

נקודות מפתח של שיטת הדומן

קפסולות קטנות של ידע. יש ליישם את השיטה במפגשים קטנים שלא יעלו על 10 דקות. אם הילד קטן משנה, עדיף להקדיש שלוש דקות בלבד ללמד אותו. הרעיון הוא שהם לא ישתעממו כדי שהם יישארו מתעניינים באופן פעיל. שלושה מפגשים נעשים מדי יום, וכל יום נכללת קבוצת מילים חדשה.

שיטת הדומן: אוצר המילים של תינוקות
שיטת הדומן: אוצר המילים של תינוקות.

הפרטים הקטנים האלה יעשו הבדל גדול. אם ילדכם מתחת לגיל 18 חודשים, הכרטיסים שבהם אתם משתמשים יהיו גדולים (15 על 60 ס"מ), האותיות יהיו בגובה 12 ס"מ ועובי 2 ס"מ, יש להדפיס את המילים באדום, ועל הכרטיסים להיות ממוקם במרחק של 45 ס"מ מהתינוק שלך.

לילדים מעל גיל שנה וחצי, הקלפים יהיו מעט קטנים יותר (10 על 60 ס"מ), האותיות כעת יהיו שחורות, וגובהן יהיה 7.5 ס"מ, ולהיות בעובי 1 ס"מ, וכדאי להניח אותם במרחק מטר מהילד.

שיטת הדומן מהנה

אל תתייחסו למשימה זו כאל חובה, כי הטון המהנה של המפגשים יעזור לילדיכם להישאר קשובים ולרצות ללמוד עוד.

ארגון ומשמעת. הגדר קבוצות של מילים לפי קטגוריות (משפחה, בית, חלקי גוף). כל אחת צריכה להכיל חמש מילים, אחת בכל קלף. ביום הראשון תראה לילדך קטגוריה אחת, אבל ביום השני אתה צריך לכלול קבוצה נוספת ויהיה לך 10 כרטיסים. ביום השלישי תוסיפו קטגוריה נוספת, בסך הכל 15 מילים.

לאחר מכן, תוסיף קבוצה כל יום עד שתגיע ליום החמישי, שבו תשתמש ב-25 מילים בכל אחד משלושת המפגשים היומיים. ביום השישי, תצטרך לזרוק את קבוצת המילים הראשונה ולהוסיף עוד אחת כדי לשמור על 25 הקלפים.

בדרך זו, כל קבוצת מילים תוצג לילדכם במשך חמישה ימים, ב-15 מפגשים, מספיק זמן בשביל לשנן כל אחת מהן.

בהתחלה תוכלו להכין כ-200 קלפים איתם יהיה לכם חומר לחודש מפגשים. זכרו שעליכם ללמד שלושה שיעורים קטנים מדי יום, ולעשות אותם מהנים, וניתן לעשות אותם בכל אזור בבית, בהמתנה במשרד הרופא, או בכל מקום שתרצו.

אתה וילדך צריכים ליהנות בזמן שהם לומדים.

עבור ממושגים מוכרים למושגים מופשטים. התחל ללמד את ילדך את המילים שמגדירות את סביבתו: בקבוק, אבא, אמא, מים, מיטה, יד, אף.

לאחר שעברת על קטגוריות המתייחסות לסביבה המשפחתית שלך, תוכל לכלול מילים אחרות הקשורות לסביבות אחרות כגון הפארק, בית הספר ובית סבתא שלהם. אז אוצר המילים שלהם יתרחב בהדרגה ויכלול את שמות המשפחה שלך, הצבעים וכל מה שאתה יכול לחשוב עליו.

לימוד מילים חדשות

בכל פעם שאתה מלמד מילה חדשה, נסה להצביע בפני ילדך על איזה אובייקט אתה מדבר. זה יעזור להם ליצור קשרים ויהיה להם אפילו יותר קל.

הרעיון של שיטה זו הוא לעבור ממה שמוכר, כדי שהם יבינו איך כתובים מילים, למופשט, להבין מה מיוצג על ידי האותיות והצלילים. כאשר ילדכם יבין מהי מילה, יהיה לו קל יותר לתפוס את השם של כל אות וכיצד נוצרות הברות, מילים וביטויים.

אם תוציאו את ההוראות הללו לפועל, תראו ששיטת דומן לא רק תהווה הזדמנות להתחיל את ילדכם בקריאה וכתיבה, אלא היא גם נותנת לכם זמן איתם לשתף ולהנות, תוך גירוי האינטליגנציה שלו. אל תפחדו לנסות, ביטחון עצמי יעזור לכם להעביר ידע לילדכם.

אז לך קדימה!