מהי טכניקת פיינמן ללמידה?

טכניקת פיינמן היא שיטה פשוטה ללמידה מכוונת עצמית
בקיצור, טכניקת פיינמן היא שיטה פשוטה ללמידה מכוונת עצמית.
היום נבחן מקרוב את טכניקת פיינמן, שיטה ללימוד, למידה והוראה. זה מאוד יעיל ועוזר לתלמידים ללמוד מהר יותר וטוב יותר.

בקיצור, טכניקת פיינמן היא שיטה פשוטה ללמידה מכוונת עצמית. זוהי טכניקת שינון המורכבת מחמישה שלבים. כל צעד גורם למוח להטמיע באופן לא מודע את המידע שהוא מנסה לשנן, לאט לאט.

הטכניקה נושאת את שמו של ריצ'רד פיינמן, פיזיקאי תיאורטי אירופאי שהשתתף. בין היתר, פיינמן השתתף בפרויקט מנהטן. יתרה מכך, היה לו ניסיון בדיוק במה שאתה יכול לצפות: ללמד את עצמו רעיונות מסובכים.

ריצ'רד פיינמן

בגיל 15, פיינמן כבר למד אלגברה מתקדמת, טריגונומטריה, חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי ועוד. לפני שנכנס לקולג', הוא כבר עשה ניסויים מתמטיים בשיטה שכללה סימון משלו.

הוא היה פיזיקאי תיאורטי גדול, שקיבל פרס נובל בשנת 1965 על התיאוריה שלו על אלקטרודינמיקה קוונטית. יתר על כן, הוא היה פרופסור לפיזיקה במכון הטכנולוגי של קליפורניה.

כפרופסור, הוא היה פופולרי בקרב תלמידיו. הוא הצליח לגרום להם להבין את התיאוריות המסובכות ביותר של הפיזיקה באמצעות שפה פשוטה ומוכרת.

כתוצאה מכך, התלמידים הבינו היטב את הנושא. וזה פינה את מקומו לטכניקת פיינמן, שיטת לימוד שישימה הן ללמידה והן להוראה.

יש הבדל בין לדעת משהו לבין לדעת את השם של משהו. כדי להבין משהו, עלינו להיות מסוגלים להסביר אותו בצורה קצרה ומדויקת.

לפי טכניקת פיינמן וההתמקדות שלה בלמידה, אם אתה לא יכול להסביר משהו לילד, כנראה שאתה לא מבין אותו טוב. יש לך הבנה מלאה של משהו רק ברגע שאתה מסוגל להסביר אותו בקצרה ובדייקנות.

5 השלבים של טכניקת פיינמן

בחר את המושג ללמוד או ללמד

הטכניקה מתחילה בבירור והחלטה על הקונספט המדויק שאתה רוצה ללמוד או להבין. לאחר מכן עליך לכתוב את הרעיון בראש נייר ריק. ככל שיותר ספציפי, כך שאר תהליך הלמידה יהיה מסודר ואפקטיבי יותר.

פתח את הנושא על הנייר

הטכניקה נושאת את שמו של ריצ'רד פיינמן
הטכניקה נושאת את שמו של ריצ'רד פיינמן, פיזיקאי תיאורטי אירופאי שהשתתף.

השתמשו בשפה הפשוטה ביותר האפשרית, כתבו הסבר על הרעיון. עשה זאת כאילו אתה מלמד מישהו שאינו מסוגל להבין את המושג. זה בסדר להתחיל עם סיכום רחב יותר ואז להיות יותר ויותר ספציפי.

ביטוי הרעיון במונחים כלליים אינו מספיק כדי להפגין הבנה מלאה. במקום זאת, זו רק נקודת התחלה שממנה אתה יכול להתחיל לעבוד. במילים אחרות, זה מדגים את תחילת ההבנה שלך.

חפש ידע חדש

אם אינך יכול להסביר את הנושא היטב, חזור אל המאמר שלך וקרא אותו שוב. חקרו וחזרו לחומר הבסיסי עד שההסבר שלכם נראה פחות או יותר נכון.

אתה יכול להשתמש בכל סוג של מידע שעומד לרשותך. לדוגמה, השתמש בעובדות מעניינות או בתמונות. פנה אל ההערות, הספרים ואפילו הדברים שאתה מוצא באינטרנט. כל מה שעוזר לך להבין טוב יותר את הנושא ולקבל ידע חדש מתאים.

חשוב לפתח שלב זה ביסודיות ולהשלים היטב את הנושא. הצלחת טכניקת פיינמן תלויה בביצוע שלב זה בצורה נכונה ומלאה.

לתעד ידע חדש ולהבהיר אותו

כאשר אתה רוכש ידע חדש, הרהר ותעד אותו. התמקד במיוחד כיצד זה שינה את ההבנה שלך.

יצירת תמונות, מפות מושגיות, דיאגרמות או כל דבר שיעזור לך להבהיר את המחשבות שלך תהיה שימושית. בקיצור, אתה מנסה להדגים - בצורה מדויקת ומדויקת - הבנה מלאה פחות או יותר של המושג שאתה מנסה ללמוד או ללמד באמצעות טכניקת פיינמן.

ככל שההבנה שלך משתנה, גם ההפגנה שלך של ההבנה הזו צריכה להשתנות. זה יעמיק את הבנתך בנושא ויאיר את תהליך הלמידה. זה עשוי להוביל גם ללמידה של נושאים חדשים.

כתוב אותם מחדש כאילו אתה מלמד ילד בטכניקת פיינמן

במהלך שלב זה, תדע אם למדת את המידע שרצית לשנן. כדי להשלים שלב זה, עליך לקחת את המידע שפיתחת ולכתוב אותו שוב. אבל, כתוב את זה בצורה אחרת, תוך שימוש בשפה הפשוטה ביותר שאתה יכול. במילים אחרות, השתמש בשפה יומיומית.

לבסוף, נסה לומר את הכל בעומס, בדיוק כפי שהיית מסביר זאת לילד קטן. כל דוגמה שתוכל להשתמש כדי לעזור לילד להבין את המידע טוב יותר תהיה שימושית.

על ידי ביצוע השלבים הפשוטים של טכניקת פיינמן, תצליח להגדיל את הידע שלך בכל נושא נתון מהיום הראשון. מה גם שתהיה לך את היכולת להסביר את ההבנה שלך לכל אחד בצורה ברורה ומוכרת.