טיפול רגשי לילדים

מקובל לשמוע אמהות ואבות מדברים באופן טבעי על איך ילדיהם הולכים לריפוי דיבור או ריפוי מוטורי
מקובל לשמוע אמהות ואבות מדברים באופן טבעי על איך ילדיהם הולכים לריפוי דיבור או ריפוי מוטורי.
יש מגוון מצבים שיכולים להביא ילדים להתמודד עם רגשות עזים ומציפים. במקרה זה, טיפול רגשי יכול לעזור להם להבין ולנהל את המצבים הפנימיים שלהם.

מקובל לשמוע אמהות ואבות מדברים באופן טבעי על איך ילדיהם הולכים לריפוי דיבור או ריפוי מוטורי. כולנו מבינים שעלינו לתת לילדים שלנו את התמיכה שהם צריכים אם יש להם קשיים בתחומים אלו. עם זאת, למרבה הצער, יש סטיגמה מסוימת בכל הנוגע לטיפול רגשי בילדים... למרות שכולנו יודעים שזהו היבט חשוב בהתפתחותם.

התנגדות בכל הנוגע לטיפול רגשי עשויה להיות קשורה לבורות פשוטה. רבים עדיין חושבים שרק ילדים ומבוגרים עם הפרעות קשות צריכים לראות פסיכולוג. אנו עשויים גם לחוות רגשות אשמה או בושה כאשר אנו מרגישים שאינם מסוגלים לחנך את ילדינו בעצמנו.

האמת היא שפסיכותרפיה מועילה מאוד והכרחית בכל הנוגע לכל קושי שילדים עלולים לחוות. פנייה למטפל אינה אומרת שלילד יש בעיות קשות או שהוריו אינם מסוגלים או מתרשלים. ההפך הוא הנכון.

לתת לילדים שלך את התמיכה שהם צריכים היא מעשה של אהבה ואחריות. לא תמיד יש להורים את כל התשובות, וחיפוש אחר סיוע מקצועי מועיל מאוד.

מתי יש צורך בטיפול רגשי לילדים?

יש מגוון מצבים שיכולים לייצר אצל ילדים רגשות עזים שקשה להתמודד איתם. שימו לב להתנהגויות ולעמדות שלהם, מכיוון שזו הדרך הטובה ביותר לזהות אם הם חווים רגשות קשים.

במקרים מסוימים, ילדים יציגו שינויים פתאומיים במצב הרוח, ויהפכו לאפאטיים וחסרי עניין בפעילויות שנהגו מהם. או שהם עשויים להיראות מוסחים ומתקשים לשים לב בבית הספר. ילדים עלולים גם להפוך לעצבניים, לסבול מהתקפי זעם שיצאו מכלל שליטה, להיות מאתגרים יותר או מסוגרים יותר.

מטרת הטיפול הרגשי בילדים היא לפתח אינטליגנציה רגשית
מטרת הטיפול הרגשי בילדים היא לפתח אינטליגנציה רגשית.

באופן כללי, בעיות בבית הספר, בבית או עם חברים עשויות להיות קשורות לבעיה רגשית. אבל להלן כמה מהאירועים הגורמים לרוב סבל רגשי אצל ילדים:

מה כולל טיפול רגשי עם ילדים?

קודם כל, חשוב להבין שטיפול בילדים שונה לחלוטין מטיפול במבוגרים. יתרה מכך, היא מתאימה לגיל וליכולות של כל ילד. להלן כמה מהמרכיבים העיקריים שהוא כרוך בהם.

הקשר עם המטפל

זה חיוני שילדים ירגישו בנוח עם האדם שילווה אותם בתהליך הזה. במילים אחרות, המטפל צריך לעורר תחושת אמון וביטחון ועליו להיות מסונכרן עם הילד. אולי המטפל הראשון שאתה רואה עונה על הקריטריונים האלה, אבל זה לא תמיד המקרה. אז אל תהססו לנסות עם מישהו אחר עד שתמצאו את ההתאמה המתאימה.

לשחק

טיפול רגשי עם ילדים כולל אלמנטים שהופכים אותו לנגיש יותר עבור הקטנים. הן בשלב האבחון והן במהלך הטיפול, אנשי מקצוע משתמשים במשחק, ציור וצעצועים ובובות שונים. ילדים מוצאים את עצמם בסביבה בטוחה ורגועה המאפשרת להם לבטא את עצמם בצורה טבעית ונוחה.

אל תחשוב שילדך יבלה את כל הפגישה בישיבה על ספה בשיחה על נושאים שהם לא מבינים או לענות על שאלות עמוקות. במציאות, זהו תהליך שבו ילדים צריכים להרגיש מאוד בנוח, כלומר מתכונת הפגישות הטיפולית תתאים להם.

אינטליגנציה רגשית

מטרת הטיפול הרגשי בילדים היא לפתח אינטליגנציה רגשית. זוהי תכונה שהוכח כקשורה לאושר, סיפוק, ביצועים אקדמיים טובים יותר ויחסים חברתיים מספקים יותר.

לכן, באמצעות מגוון משחקים ודינמיקה, ילדים לומדים לזהות ולזהות רגשות שונים. מה שכן, הם לומדים שכל הרגשות תקפים – זה בסדר לפעמים לכעוס או עצוב – ולהביע אותם בצורה בריאה.

בסופו של דבר, ילדים מסוגלים יותר להבין את הרגשות שלהם ומאיפה הם מגיעים. ויתרה מכך, הם יהיו בעלי הכלים הדרושים להם כדי להתמודד איתם ולא יסבלו בגללם. לכן, אם אתם חושבים שהילד הקטן שלכם יכול להפיק תועלת מעזרה כלשהי עם הרגשות שלו, אל תהססו להתייעץ עם איש מקצוע.