הגורמים המשפיעים על הפוריות: נושא מורכב

ישנם מצבים או גורמים רבים המשפיעים על הפוריות
ישנם מצבים או גורמים רבים המשפיעים על הפוריות, הן אצל גברים והן אצל נשים.
ישנם מצבים או גורמים רבים המשפיעים על הפוריות, הן אצל גברים והן אצל נשים. בואו נסתכל על הנושא המורכב הזה.

האם ידעת שפוריות היא תוצאה של גורמים אנטומיים ופיזיולוגיים רבים? מסיבה זו, מספר מצבים נפוצים יכולים להשפיע עליו, ולאט לאט, להוביל להופעת אי פוריות. אם אתה מתעניין בנושא זה, המשך לקרוא! נשתף כמה מושגים בסיסיים ונספר לכם אילו גורמים משפיעים על הפוריות.

המורכבות של הפוריות

המונח פוריות מתייחס ליכולתו של אדם נתון (במקרה של בני אדם) להוליד צאצאים. בעוד שאנו נוטים לשייך את זה יותר לנשים, לגברים יש גם דרגות שונות של פוריות.

כדי להבין את הפוריות ואת תהליך ההתעברות, חשוב שתהיה הבנה בסיסית כיצד פועלת מערכת הרבייה אצל שני המינים. ה"חובה" הגדול ביותר על מנת שהתחלת הריון תקינה תתרחש הוא נוכחותם של תאי מין: זרע במקרה של גברים, וביצית במקרה של נשים.

לאחר קיום יחסי מין, אלה בדרך כלל מתאחדים בצינורות הרחם ומתחילה התפתחותו של התינוק העתידי. כמובן, ישנם אלמנטים רבים (אנטומיים ופיזיולוגיים) שיכולים להקל או להקשות על תהליך זה, בהתאם למקרה.

אילו גורמים יכולים להשפיע על הפוריות?

למרות שברוב המוחלט של המקרים פוריות אינה מהווה בעיה, חלק מהאנשים עלולים לחוות קושי להרות. להלן, נסביר כמה מהסיבות הנפוצות ביותר שיכולות להוביל לבעיה זו.

צריכת אלכוהול

על פי מאמר סקירה מדעי שפורסם ב- Science and Research, צריכת אלכוהול כרונית מעלה משמעותית את הסיכון לאי פוריות. זה משפיע על שני המינים, אם כי נשים רגישות יותר לנזק.

אנו יכולים להסביר זאת בכך שהעיבוד או חילוף החומרים של אלכוהול אצל נשים הוא הרבה יותר איטי מאשר אצל גברים. לכן, החומר נשאר בגוף לתקופה ארוכה יותר. זה מגביר את הרעילות שלו במידה ניכרת.

בגברים, מחקרים הראו שזה יכול לתרום לייצור מופחת של טסטוסטרון. זה, בתורו, משפיע על התפתחות זרעונים.

תזונה

נשתף כמה מושגים בסיסיים ונספר לכם אילו גורמים משפיעים על הפוריות
נשתף כמה מושגים בסיסיים ונספר לכם אילו גורמים משפיעים על הפוריות.

השפעת התזונה אולי לא ברורה כמו עם אלכוהול, אבל היא גם משחקת תפקיד חשוב בפוריות. לפי מחקר שפורסם בכתב העת Hospital Nutrition, צריכה של שומנים רוויים, חומצות שומן טראנס וחלבונים מהחי עלולה להזיק.

ישנם גם חומרים מזינים בעלי אפקט מגן לכאורה, כגון פחמימות מורכבות, סיבים, שומנים חד בלתי רוויים וחומצות שומן אומגה 3. בכל מקרה, הקפדה על תזונה מאוזנת ובריאה היא דבר שמשפיע לטובה על הבריאות, הרבה מעבר לפוריות.

בעיות פסיכולוגיות

על פי המחקר שכותרתו מה אנחנו יודעים היום על הקשר בין לחץ ועקרות? אשר הופיעה ב- Revista Médica Clínica Las Condes, השפעת גורמים פסיכולוגיים על הפוריות הייתה נושא למחקרים רבים בעשורים האחרונים.

עם זאת, עם התקדמות הרפואה, ברבים מהמקרים שסווגו כפסיכוגניים, ניתן היה לקבוע סיבה אורגנית. למרות זאת, כיום, מומחים עדיין רואים במתח, דיכאון וחרדה גורמים המסוגלים להשפיע על הפוריות.

למרות שעדיין איננו מודעים למנגנונים המדויקים שבהם הם משפיעים על הפוריות, מומחים הציעו כי תפקידם באיכות הקשר הזוגי, דבקות בטיפולי (אי פוריות) והתגובה לטיפולים כהסברים אצל זוגות שמתקשים להביא ילדים.

למידע נוסף: ויטמין E ופריון

טיפולים בסרטן

על פי פרסום של האגודה האירופית לסרטן, נשים חולות סרטן רגישות לטיפולים מרובים שעלולים להשפיע על פוריותן. לדוגמה, כאשר המחלה מערבת את איברי הרבייה, ייתכן שיהיה צורך בהתערבויות כירורגיות כגון כריתת רחם (הסרת הרחם). זה משהו שמשפיע ישירות על הפוריות.

כך גם לגבי טיפול בקרינה. במקרים מסוימים, יש צורך למרוח אותו על האגן. לכן, התרחשות אי פוריות תלויה בכמות הקרינה שהשחלות סופגות. משהו דומה מתרחש כאשר טיפול בקרינה מוחל על המוח. הסיבה לכך היא שזה יכול להשפיע על ייצור ההורמונים של בלוטת יותרת המוח.

ישנן כמה תרופות המרכיבות חלק ממשטרי הכימותרפיה שיכולות גם להשפיע באופן משמעותי על הפוריות. קבוצה זו כוללת בולסופין, קרבופלטין, ציקלופוספמיד ודוקסורוביצין.

בקיצור, אם יש לך בעיות בהריון טבעי, חשוב לפנות למומחה רבייה בהקדם האפשרי. חלק מהגורמים הללו הפיכים עם מגוון רחב של טיפולים. ואלה נוטים להיות יעילים יותר ככל שהאדם צעיר יותר כאשר הוא מקבל אותם.

פופולריים