תרומת ביצית: כל מה שצריך לדעת

תרומת ביצית עשויה להיות אופציה לנשים שמתקשות להרות עקב בעיות בביציות
תרומת ביצית עשויה להיות אופציה לנשים שמתקשות להרות עקב בעיות בביציות.
תרומת ביצית עשויה להיות אופציה לנשים שמתקשות להרות עקב בעיות בביציות. אז, על מה הטכניקה הזו? קרא את המאמר של היום כדי לגלות.

תרומת ביצית היא טכניקת רבייה הכוללת הפריה חוץ גופית ומהווה פתרון אפשרי לנשים עם בעיות פוריות מסוימות. זה מאפשר להן להרות באמצעות תרומת ביציות בריאות מנשים אחרות. זה יכול לערב זרע מבן זוגה של אישה או זרע מתורם.

הפריה חוץ גופית, כשמדובר בתרומת ביצית, מורכבת מהצטרפות של ביצית שנתרמה עם זרע מבן זוגה של אישה או מתורמת. הפריה זו מתרחשת מחוץ לגוף האישה והעוברים המתקבלים דוגרים בין 3 ל-6 ימים.

בהמשך, מומחה בוחר את העוברים בעלי סיכויי ההשתלה הגבוהים ביותר על מנת להעבירם לאישה.

מה כולל התהליך עבור תורמת הביצית?

תורמים פוטנציאליים חייבים לעמוד בהמלצות מסוימות. עם זאת, רק מומחה יכול לקבוע אילו מאפיינים הם בסיסיים.

 • התורמים צריכים להיות בין 20 ל-30 שנים (בערך) ובריאות גופנית ונפשית טובה. אסור שהם יהיו נשאים של מחלות גנטיות או מחלות המועברות במגע מיני, וגם לא צריך לאמץ אותם. הסיבה לכך היא שלנשים מאומצות אין גישה להיסטוריה הרפואית של הוריהן הביולוגיים.
 • נשים המעוניינות לתרום ביציות חייבות לעבור בדיקות כדי לוודא שהן עומדות בדרישות. בכך הם מבטיחים את בריאותם הטובה ואת סיכויי הטיפול המוצלח. מחקרים אלה מעריכים היסטוריה משפחתית כמו גם הרגלים אישיים.
 • מסד נתונים של תורמים. אם תוצאות הבדיקות וההערכות חיוביות, אזי התורמת תתווסף למאגר התורמים עד להופעת מקלט תואם למאפייניה הפיזיים.
 • בחירת תורם. בבחירת תורם, המטרה היא שהמאפיינים הפיזיים של התורם והמקבל יתאימו.
 • שאיפה פוליקולרית (EUFA). לאחר הביוץ, על מנת לחלץ את הביציות, הרופאים מבצעים הליך אמבולטורי הכולל הרגעה תוך ורידי. בכניסה דרך הנרתיק, הרופאים מבצעים ניקוב על מנת לחלץ את הזקיקים (המרכיבים חלק מהשחלה) ואת הביציות (שמגיעות מהשחלה).
 • גירוי שחלתי. במהלך תקופה של שבועיים, התורם מקבל זריקות הורמונים תת עוריות. במקביל, הרופאים מבצעים אולטרסאונד וניתוח דם למעקב אחר התורם.

מה כולל תהליך התרומה עבור המטופל המקבל

קבלת מטופלים חייבת גם לעמוד בשורה של דרישות. בדיוק כמו במקרה של תורמים, רק מומחה יכול לקבוע אם אישה היא מועמדת בת קיימא.

 • המטופלים המקבלים צריכים להיות בין 35 ל-45 שנים.
 • מאפיינים שלעתים קרובות מביאים נשים לבחור בהליך זה כוללים את הדברים הבאים: שחלות במצב ירוד או מתפקדות גרוע, חוסר בביציות, נשים שחוו גיל המעבר בטרם עת.
 • בדיקה מקדימה: הרופאים יעריכו תחילה את מצבה הגופני של האישה וישללו כל מחלה או מצב שעלול לסכן את חייו או התינוק.
 • הכנת הרחם להחזרת עוברים: הרופאים ימשיכו לתת תרופות הורמונליות ולנטר את החולים באמצעות אולטרסאונד וניתוח דם. המטרה היא להכין את רירית הרחם של המטופלת (הקרום המכסה את חלל הרחם) להעברת העוברים.
 • העברת העוברים: זה יכול להתרחש באחת משתי דרכים. הראשון הוא העברה טרייה, שבה הרופאים יכולים להעביר את העוברים באופן מיידי (התורם ולא בהכרח צריך להיפגש). לחלופין, רופאים יכולים לבצע העברה קפואה, לשלוף את הביציות מהתורם ולהקפיא אותן. בהמשך, כאשר המטופל המקבל יחליט להתחיל בתהליך, הרופא יבצע את ההעברה.
 • המתנה של שבועיים: זהו זמן ההמתנה לאחר העברת העוברים. זה יכול להימשך בין 12 ל-14 ימים.
מורכבת מהצטרפות של ביצית שנתרמה עם זרע מבן זוגה של אישה או מתורמת
הפריה חוץ גופית, כאשר מדובר בתרומת ביצית, מורכבת מהצטרפות של ביצית שנתרמה עם זרע מבן זוגה של אישה או מתורמת.

"הפריה חוץ גופית, כשמדובר בתרומת ביצית, מורכבת מהצטרפות של ביצית שנתרמה עם זרע מבן זוגה של אישה או מתורמת. הפריה זו מתרחשת מחוץ לגוף האישה".

מתי ניתן לשקול תרומת ביצית כאופציה?

ככל שנשים מתקדמים בגיל, הסיכוי שלהן להיכנס להריון עם הביציות שלהן פוחת. זאת בשל העובדה שמאגרי השחלות שלהם מתחילים להתרוקן ואיכותם הופכת נמוכה יותר. במילים אחרות, עם הזמן, נשים הופכות פחות ופחות פוריות.

לכן, פרק הזמן הממוצע שבו נשים יכולות לקבל תרומות ביצית הוא בין 35 ל-45 שנים. גיל 50 הוא הגבול המקסימלי. רבייה זו מציעה לנשים מבוגרות הזדמנות מצוינת להפוך לאמהות כאשר אין להן ביציות אופטימליות לעשות זאת.

מדוע יש הגבלת גיל לגיל המטופל המקבל?

אין חוק הקובע הגבלת גיל מקסימום. עם זאת, האגודה האירופית לרפואת רבייה (ASRM) קובעת שנשים מעל גיל 50 צריכות לעבור הערכה רפואית לפני קבלת ביציות.

יתר על כן, ה-ASRM קובע שרופאים צריכים להרתיע נשים מעל גיל 55 מלעבור הליך זה. המלצות אלו קשורות לסיכונים המוגברים הכרוכים בכניסה להריון בגיל זה. לדוגמה, סוכרת הריונית, לחץ דם גבוה ולידה מוקדמת.

בדיוק אותו הדבר, על מנת שההליך יצליח, נשים חייבות לפנות לליווי של מומחה. רופא פוריות יוכל להצביע על הטיפול הטוב ביותר, וכן אילו בדיקות נחוצות.
המטרה היא שהמטופל יהיה בתנאים אופטימליים בבוא העת להתחיל בתהליך. זה יגביר את סיכוייה להיכנס להריון וללדת ללא סיבוכים.