עובדות מהנות על שיני חלב

השיניים הקבועות סופגות מחדש את שורשי שיני החלב
השיניים הקבועות סופגות מחדש את שורשי שיני החלב, שמתחילות לנוע עד שהן נושרות.
האם אתה מכיר את העובדות המהנות האלה על שיני חלב? המשיכו לקרוא ולמדו עוד על השיניים הראשונות של הקטן שלכם.

במאמר זה נשתף מספר עובדות מהנות על שיני חלב שכדאי לקחת בחשבון. כי כדי לטפל נכון בפה של הקטן שלך, חשוב לדעת על המבנים המרכיבים אותו.

במאמר הבא תגלו מתי נוצרות השיניים הזמניות, כמה יש ולמה הן משמשות. כמו כן, נספר לכם כיצד לטפל בהם על מנת לשמור על בריאות הפה של הילדים.

שיני חלב מתחילות להיווצר ברחם האם

שיניים של ילד מתחילות להיווצר כאשר התינוק מתפתח ברחם האם. התהליך מתחיל בין השבועות השישי לשמיני להריון ונמשך לאורך כל ההריון.

ברגע הלידה, שיני המעבר או החלב כבר ננעצות בתוך הלסתות, שם הן יישארו עד לרגע הפריצה. כאשר תינוקות יוצאים מהרחם, השיניים לא נראות בפה, אבל הן שם, מוסתרות מתחת לחניכיים.

זו אחת העובדות המהנות על שיני חלב שחשוב לדעת. בידיעה שהשיניים נוצרות במהלך ההריון, נוכל להעניק להן את תשומת הלב להן זקוקות מההתחלה.

איך? באמצעות תזונה נכונה במהלך ההריון. אכילת תזונה מגוונת ומאוזנת, עם מספיק סידן, זרחן, ויטמינים וחלבונים, מסייעת להבטיח זמינות של חומרים מזינים למינרליזציה של השיניים שנוצרות.

בקיעת שיני חלב

שיני חלב מתחילות לבקוע בסביבות השעה שתינוקות מגיעים לגיל 6 עד 8 חודשים. במציאות, גיל זה הוא אומדן, שכן לכל ילד יש קצב גדילה משלו, ובחלק מהקטנים השיניים מופיעות מוקדם יותר, ובאחרים הן נמשכות זמן רב יותר. התהליך מסתיים בדרך כלל בסביבות גיל 3 שנים.

כדי שהשן תופיע בפה, הכתר שלה חייב לפרוץ דרך החניכיים ולעשות את דרכה אל חלל הפה. זוהי תקופה לא נוחה עבור חלק מהילדים ושכיח הם מרגישים עצבניים ועצבניים.

תסמינים אחרים, כמו ריר מוגזם, הצורך להכניס הכל לפה, בכי פתאומי ובעיות שינה יכולים להופיע בשלב זה. זה אתגר למבוגרים ללוות את ילדיהם הקטנים בתהליך הזה בהמון אהבה וסבלנות.

20 חתיכות שיניים

כמו כן, ברשימת העובדות המהנות שלנו על שיני חלב נמצא מספר השיניים שיש להן. והעובדה היא שמספר השיניים הזמניות והקבועות אינו זהה; לתינוקות יש 20 שיני חלב, אבל בסופו של דבר יש להם 32 שיניים קבועות .

20 שיני החלב ממוקמות בשתי הלסתות: 10 בלסת העליונה ו-10 בלסת התחתונה. בכל קשת יש 5 חלקים דנטליים מימין ו-5 משמאל לקו האמצע. ישנן 8 חותכות-4 מרכזיות ו-4 צדדיות-4 ניבים, ו-8 טוחנות.

איך נראות שיני חלב?

הופעת שיניים זמניות היא גם אחת העובדות המהנות על שיני חלב. צבעם לבן הרבה יותר וגודלם קטן יותר בהשוואה לזה של שיניים קבועות.

  • לשיניים יש חלק גלוי שנמצא בחלל הפה, הנקרא כתר, וחלק נוסף שנמצא בתוך העצם, מכוסה על ידי החניכיים, שהוא השורש. מטרת השורש היא להחזיק את השיניים במקומן.
  • המבנה החיצוני המכסה את עטרת האלמנטים הדנטליים הוא האמייל, שהוא רקמה קשה המגנה עליהם.
  • בפנים נמצא הדנטין, השכבה הנרחבת ביותר, עם קשיות דומה לזו של העצם.
  • החלק הפנימי ביותר הוא העיסה, שבה ממוקמים קצות העצבים וכלי הדם.

שתי הרקמות האחרונות הללו נמצאות הן בכתר והן בשורש.

למה משמשות שיני חלב?

ברשימת העובדות המהנות שלנו על שיני חלב נמצא מספר השיניים שיש להן
כמו כן, ברשימת העובדות המהנות שלנו על שיני חלב נמצא מספר השיניים שיש להן.

למרות שמבוגרים רבים מאמינים אחרת, שיני חלב חשובות מאוד לילדים.

הם חיוניים ללעיסה, אכילה ודיבור, מכיוון שהם מעורבים בהגייה של פונמות שונות. יש להם גם תפקיד חברתי ואסתטי, שכן ילדים מתבטאים ומתייחסים לאחרים באמצעות חיוכים.

יחד עם זאת, תפקיד חשוב מאוד שיש להם הוא להחזיק את המרווח עבור השיניים הסופיות המתפתחות בתוך הלסתות. לכן, כאשר הן בוקעות, שיני החלב משמשות כמנחים המאפשרים מיקום נכון של השיניים הקבועות.

מתי הם נושרים?

כמו בהתפרצות, הרגע שבו נושרות שיני החלב להחלפת השיניים הקבועות תלוי בכל ילד. ככלל, התהליך מתחיל בין גיל 5 ל-6 ומסתיים בסביבות גיל 12-13. זה מלווה בצמיחת הלסתות.

השיניים הקבועות סופגות מחדש את שורשי שיני החלב, שמתחילות לנוע עד שהן נושרות. לאחר מכן, השן הקבועה מופיעה בפה כדי להחליף את זו שיצאה. במהלך תקופה זו, שני סוגי השיניים מתקיימים במקביל בפה, וזו הסיבה שזה מכונה שיניים מעורבות.

הצורך לטפל בשיני החלב

עכשיו כשאתה יודע את העובדות המהנות האלה על שיני חלב, תבין את החשיבות של שמירה על בריאות השיניים האלה. הם ממלאים תפקיד חשוב מאוד בחיי הקטנים שלנו.

הטיפול באלמנטים הדנטליים של הילד צריך להתחיל עם ההתעברות, עם תזונה נכונה של האם במהלך ההיריון ובקרות מיילדות נאותות. כאשר התינוק נולד, הגיע הזמן שהמבוגרים ימשיכו לדאוג לבריאות חלל הפה.

היגיינת הפה צריכה להתחיל עוד לפני הופעת השיניים, על ידי ניקוי החניכיים עם גזה נקייה ורטובה. לאחר מכן, כאשר השיניים מופיעות, חשוב להתחיל לצחצח אותן.

מבוגרים צריכים לדאוג להיגיינת השיניים של ילדיהם עד שהם מסוגלים לעשות זאת בעצמם, מה שקורה לאחר גיל 6, בערך. לאחר מכן, הם יצטרכו לפקח עליהם וללוות אותם בהרגל.

מרגע הופעת השיניים חשוב להקפיד על היגיינת שיניים תקינה, שימוש במברשת שיניים וכמות משחת שיניים בהתאם לגילן, ולהשלימה באמצעות שימוש בחוט דנטלי. בנוסף, חיוני שילדים יאכלו תזונה מזינה ויימנעו ממזונות עם תכולת סוכר גבוהה.

ביקורים קבועים אצל רופא השיניים לילדים מהשנה הראשונה לחיים עוזרים למנוע בעיות רבות בפה.

השליטה בצמיחת הלסת ובקיעת השיניים, זיהוי נוכחותם של הרגלים מזיקים ואבחון מוקדם של מחלות פה מאפשרות לנו לטפל בכל מצב בזמן. כך נמנעים סיבוכים וטיפולים קשים או מסובכים יותר.

לכן מבוגרים צריכים לדאוג לבריאות הפה של ילדיהם. זה יאפשר לקטנטנים לחייך בשקט נפשי במהלך ילדותם.