איך למנוע טיפוח?

כיצד למנוע טיפוח
כיצד למנוע טיפוח.
הילדים שלך גולשים באינטרנט בצורה שוטפת יותר מאשר הם הולכים ברחובות. אז למה לא להגן עליהם מפני הסכנות האורבות בעולם הוירטואלי? הנה איך למנוע טיפוח.

השימוש באינטרנט וברשתות החברתיות נפוץ בקרב צעירים ומתחיל בגילאים צעירים יותר ויותר. למרות שזה מביא יתרונות עצומים, זה גם נושא את הסיכונים שלו. לכן היום, אנחנו הולכים לדבר על טיפוח, אחת הסכנות הדיגיטליות השכיחות ביותר בזמנים אלה.

מה זה טיפוח?

טיפוח היא הטרדה מינית שמפעיל מבוגר כלפי קטין באמצעות רשתות חברתיות או פלטפורמות דיגיטליות. כלומר דרך האינטרנט.
מי שמטריד ידוע בתור שומר ובדרך כלל מפעיל את פעולותיו על הקורבנות באמצעות מספר פרופילים.

כדאי שתדעו שטיפוח נחשב לפשע בפני עצמו, וזה בתורו עשוי להיות קשור לפשעים גדולים אחרים. למשל, סחר בבני אדם, פורנוגרפיית ילדים ורצח, בין היתר.

איך עובד הטיפוח?

לסוג זה של הטרדה יש דינמיקה מיוחדת משלו, שכן היא מתבצעת באמצעות מדיום וירטואלי. באופן כללי, העוקב יוצר זהות או פרופיל בדויה ומשתמש בתמונות או בסרטונים של אנשים אחרים כדי לתמוך בתמונה זו. כך יכול החתן להתקרב לילד ביתר קלות.

בתחילה מבקש החתן ליצור קשר הדוק ואמפתי עם הילד או המתבגר על מנת להכיר אותם ובכך ליצור קשר של אמון. כדי להשיג זאת, המטפל נוקט אסטרטגיות שונות: הם משתמשים באותו ז'רגון, מעמידים פנים שהם באותו גיל של הקורבן שלהם, ומשתמשים במידע האישי של הקורבן המתפרסם ברשתות כדי להראות תחומי עניין משותפים. שלב זה ידוע כשלב הידידות.

איך לזהות טיפוח אצל ילדיכם
איך לזהות טיפוח אצל ילדיכם?

לאחר שהקשר נוצר, מתחיל שלב הקשר. במקרה זה, החתן מבקש מהילד לשלוח תמונות של גופו, הקלטות וידאו ואפילו חומר מיני (שלב מיני). במקרים מסוימים מתבקשת גם פגישה פנים אל פנים.

כשהם מקבלים את החומר, המתעלל מבקש מהקורבן שלו להמשיך לשלוח תמונות או סרטונים, והסחיטה מתחילה. אם הקטין לא מסכים, החתן מאיים לפרסם את החומר שכבר יש לו, לפגוע במישהו ממשפחתו או לבצע כל פעולה אחרת כדי להפחיד את הקטין. לבסוף, הקטין בסופו של דבר נכנע לבקשת החתן, ויוצר מעגל קסמים שנראה שאין לו סוף.

איך לזהות טיפוח אצל ילדיכם?

אפשר לחשוד במקרה של טיפוח כאשר אנו מבחינים בשינויים פתאומיים בהרגלים, בהתנהגות או במצב הרוח של ילדינו. להלן נפרט את ההיבטים הללו:

 • אחת הדרכים הראשונות שבהן מוכח מקרה אפשרי של טיפוח היא שינוי במצב הרוח של הקטין.
 • הם מפחדים, עצבניים, עצובים, מודאגים וערניים.
 • הם עלולים להראות בעיות בביצועיהם בבית הספר והיעדרויות בלתי מוצדקות.
 • הם עשויים להתקשות להירדם או להאכיל את עצמם.
 • כמו כן, הם עלולים להיות חסרי ביטחון לגבי היציאה מהבית ולהימנע מלתכנן תוכניות חברתיות.
 • הם מסתירים או מסתירים את המכשירים האלקטרוניים שלהם כשהם משתמשים בהם.
 • לפעמים, הם מראים תסמינים פיזיים או פסיכוסומטיים, כגון כאבים, כאבים והקאות.
 • לעתים קרובות הם משנים את שפת הגוף שלהם: הם נמנעים ממגע עין, עומדים עם כתפיים שמוטות או מרגישים עצבניים ליד אנשים אחרים.

כיצד למנוע טיפוח

הדרך בה אנו ניגשים לטיפול בילדינו משתנה עם הזמן, וככל שהם מתבגרים, הם רוכשים יותר עצמאות ואוטונומיה. אולי כבר לא יהיה צורך להשגיח עליהם 24 שעות ביממה, אבל זה לא אומר שעלינו להפסיק להגן עליהם מפני סיכונים או סכנות אחרות. לכן, מה שעלינו לשנות הוא הדרך בה אנו מתמודדים ומתמודדים עם נושאים הקשורים לבטיחותם.

אל תפלוש לפרטיות שלהם, אלא עקוב אחר מה שהם עושים

גיל ההתבגרות הוא גיל בו שני מצבים מסוימים חופפים. מצד אחד, החשיפה של קטינים ברשתות החברתיות גוברת ויש להם יותר גישה לעולם. אבל מצד שני, הם עוברים תהליך של אינדיבידואציה ובידול (ההכרחי לבניית זהות) שדורש מידה מסוימת של פרטיות.

במובן זה, חשוב מאוד לברר על חייהם מבלי לחדור לפרטיות שלהם. הדבר הטוב ביותר לעשות הוא לדבר איתם ולגלות איך הם גולשים באינטרנט, מה הם אוהבים לעשות ומה הם עושים כשהם מתחברים.

למד אותם לעשות שימוש טוב באינטרנט

כמה רעיונות שצריך להבהיר הם אלו של אנונימיות וזהות בדויה. כלומר, להבהיר לילדים שאנשים רבים גולשים ברשת עם פרופילים פיקטיביים. חשוב במיוחד להסביר זאת לבני נוער, שכן הרעיון של "טביעת רגל דיגיטלית" הוא מושג מכריע לחייהם. הכוונה היא לעקבות שהותיר כל החומר שהועלה לרשת, שאינו נעלם לחלוטין גם אם הוא נמחק.

סקור את נוהלי הרשתות החברתיות שלך

כיום, שיתוף נפוץ מאוד , כלומר חשיפת תמונות או סרטונים של ילדיהם על ידי מבוגרים, ללא הסכמתם או הגנה על פרטיותם.

לדוגמה, שיתוף תמונה של ילד במדי בית ספר עושה הרבה יותר מאשר להראות את ההתרגשות שלך מהיום הראשון או האחרון ללימודים. הוא מספק מידע ספציפי על מקום הימצאו של ילדך ומנגיש אותו לאנשים אחרים.

השתמש בכלי בקרת הורים בבית

אפשרות נוספת למנוע הטרדה ברשתות היא התקנת בקרת הורים במכשירים ביתיים ובאפליקציות שאליהם ניגשים קטינים.

מהרגע שילדים או מתבגרים מתחילים לקיים רשתות חברתיות, יש ללמד אותם כיצד להגדיר את הפרטיות של המכשירים והפלטפורמות שלהם. גם אם הם מעוניינים לקבל אלפי עוקבים, אתה צריך לחזק את הרעיון שלא כל האנשים שמוסיפים אותנו כחברים הם אמיתיים ושאף פעם לא כדאי לקבל זרים.

שיטות עבודה טובות אחרות למניעת טיפוח

שיטות עבודה טובות אחרות למניעת טיפוח
שיטות עבודה טובות אחרות למניעת טיפוח.

להלן פעולות אפשריות נוספות למניעת טיפוח:

 • כפי שהערנו למעלה, כמה סופרים הם פריצות טובות. לכן לא כדאי לבחור בסיסמאות ברורות, כמו יום ההולדת או שם חיית המחמד. אתה יכול לחשוב על סיסמאות פשוטות, אבל שילוב של אותיות וסמלים. זה גם לא רעיון טוב להשתמש באותה סיסמה עבור כל החשבונות.
 • במקרה של ילדים, עדיף שההורים ידעו את הסיסמאות של כל החשבונות שלהם. במקרה של בני נוער, אתה לא צריך לפלוש לפרטיות שלהם, אבל לייעץ להם לא לשתף את הסיסמאות שלהם עם אף אחד. אפילו לא עם החברים שלהם או עם השותפים שלהם.
 • במשחקים מקוונים, השתמשו בשמות בדויים ולעולם אל תתנו נתונים אמיתיים מלאים.
 • בדיוק כמו בחיים האמיתיים, הורים צריכים לעקוב אחר ילדיהם בעולם הוירטואלי. חייבת להיות נוכחות פעילה כדי להכיר את האתרים שהם מבקרים ולקבוע לגביהם כללים ברורים.
 • למד אותם להיזהר מהודעות מוזרות שמתקבלות באינטרנט או מקישורים שמעבירים אותנו מאתר אחד לאחר.
 • הפער הדיגיטלי בין הדורות לא אמור להוות מכשול לדעת מה ילדים עושים ברשת. חשוב להיות מעודכן ובכל מקרה לשאול אותם בעצמך.
 • כאשר מופיעה בתקשורת ידיעה בנושא טיפוח, תוכלו לנצל את ההזדמנות להתייחס או לחזק את הנושא.

מה לעשות כשמתמודדים עם מקרה של טיפוח

אלו הם חלק מהאמצעים המומלצים כאשר מתמודדים עם מקרה של טיפוח:

 • קודם כל, אתה צריך לתמוך בילד. עליך ליצור אקלים של אמון וביטחון. באופן כללי, ילדים חשים הרבה בושה ואשמה, במיוחד בני נוער. עדיף ללוות אותם בהבעת רגשותיהם ולעזור להם להיות מודעים לכך שזו לא אשמתם, אלא אשמתו של הבריון שמבצע את הפשע.
 • כדי להגיש תלונה, אתה צריך לדעת את העובדות. בכל מקרה, כדאי להימנע משאלות מסוג חקירה ולכבד את זמנם של ילדיכם.
 • אין לדווח על פרופיל החתן ברשתות החברתיות, שכן הוא עלול להימחק והדבר מקשה על מעקב אחר החתן בהמשך. הדבר ייעשה במועד מאוחר יותר כאשר רשויות המשטרה יצביעו על כך.
 • " נקה" את המחשב: חלק מהסופרים הם האקרים מיומנים, לכן עליך להפעיל תוכנת אנטי וירוס ולשנות את הסיסמאות של החשבונות ואת הגישה לכל המידע הרגיש.
 • יש להוריד את כל החומר שהוחלף בין המטפל לילד.
 • לפני ביצוע הדיווח, עליך לדון בו עם הילד הנוגע בדבר. אל תקבל את ההחלטה מבלי לומר להם תחילה, הקשיבו למה שהם חושבים ומרגישים, והקל על החששות או הפחדים שלהם.

במקום לשלול את הטכנולוגיה, עודדו שימוש נכון

השימוש באינטרנט הוא, עבור הורים רבים, דאגה אמיתית. עם זאת, זה לא עניין של דמוניזציה של הכלי הזה, מכיוון שהוכח שיש לו סגולות רבות, במיוחד במהלך המגיפה. מה שעלינו לעשות הוא ללמוד כיצד לנצל אותו היטב וללמד כיצד להשתמש בו בצורה בטוחה.

במובן זה, הגנה על קטינים אינה פירושה לבודד ילדים מהעולם הווירטואלי, אלא ללוות אותם בכל עת. מהכרת האפליקציות שהם מורידים ומבקרים, ועד קביעת זמנים ולוחות זמנים לשימוש. ובמקרה של ילדים צעירים יותר, להיות איתם כשהם גולשים.

לכן, במקום לשלול את הטכנולוגיה, חשוב לספק את המשאבים והכלים הדרושים כדי שילדינו יוכלו להסתדר בעולם שבו הם חיים.