איך נגיד לילדים שאנחנו נפרדים?

איך לספר לילדים שאנחנו נפרדים
אבל אם זה אכן קורה, אנו עומדים בפני שאלה קשה: איך לספר לילדים שאנחנו נפרדים.
ברור שזה אף פעם לא תהליך פשוט כשההורים נפרדים או מתגרשים, עבור כל אחד. עם זאת, חיוני להיות זהיר ולהבין בעת העברת החדשות לילדיכם.

בחיים ובכלל, לכל דבר שיש לו התחלה יש סוף. עם זאת, כשזה מגיע למערכות יחסים, אנו מקווים שהאהבה שלנו לעולם לא תיגמר, ועוד פחות מכך אם יש ילדים מעורבים. אבל אם זה אכן קורה, אנו עומדים בפני שאלה קשה: איך לספר לילדים שאנחנו נפרדים.

תמיד ישנה סבירות שכל מערכת יחסים, לא משנה מה הנסיבות, תגיע לקיצה. כשיש לך משפחה, אתה צריך להחליט, לא משנה כמה זה קשה, מה הכי טוב לכולם.

אבל איך נגיד לילדים שאנחנו נפרדים? איך נגיד להם שהם לא יחיו יותר עם שני ההורים תחת קורת גג אחת, בלי שזה ישפיע דרסטית על קיומם?

כשיש לך ילדים, אתה צריך להכין אותם כמה חודשים לפני כן. אבל קודם כל, בוודאי מיצית כל אפשרות להציל את הקשר. אז כן, אתה יכול להסביר לילדים שהפרידה הסופית של ההורים היא הדבר הטוב ביותר עבור המשפחה הגרעינית.

ללא ספק, החלטה זו תשפיע על ילדים. זה אפילו יכול לגרום להם להרגיש דברים שהם אולי לא יודעים איך להתמודד, כמו אשמה, תסכול וכעס.

כדי להפחית את ההשפעה של קבלת החדשות, כדאי לדעת איך להפוך את הרגע הזה לקצת יותר נסבל ופחות כואב לילדים.

איך לספר לילדים שאנחנו נפרדים

הסיבות למה

חיוני שתהיה טקטיקות כאשר מסבירים לילדים את הסיבות לכך שמבוגרים נפרדים. כמובן שעדיף להימנע מלהיכנס לפרטים. צריך גם להגיד להם שזו החלטה משותפת, גם אם המציאות שונה.

פגישה משפחתית

כשאתם בטוחים שמערכת היחסים שלכם נגמרה, הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות הוא לספר לילדים שלכם ביחד. כך הילדים יבינו שגם כשהקשר שלכם נגמר, המצב עדיין מטופל כמשפחה.

זה לא מומלץ לאפשר לילדים לחשוב שלהיפרדות זה משהו חסר חשיבות ושהכאב שנגרם מהתפרקות המשפחה הגרעינית ייעלם מהר.

הורים צריכים להיות כנים לגבי הפרידה, לדבר בצורה ברורה ורגועה על התהליך ולהדגיש שהם יהיו שם כדי לתמוך בהם, במיוחד כשהדברים מתקשים.

מציאת המילים הנכונות

רצוי להימנע מביטויים כמו "אנחנו כבר לא אוהבים אחד את השני", או "האהבה שלנו נגמרה". אלה עלולים לגרום לנזק רגשי רב. רוב הילדים רק ראו את הוריהם נוהגים בחיבה אחד כלפי השני ותמיד אמרו להם שהם פרי האהבה הזו.

איך לספר לילדים שאנחנו נפרדים
איך לספר לילדים שאנחנו נפרדים.

לכן, הדבר החשוב ביותר כשאתם הולכים לספר לילדים שאתם נפרדים הוא לגרום לילדיכם להבין כמה הם חשובים, להראות להם שהכל מסתיים ביחסים טובים ולתת להם המון אהבה.

לא רק המבוגרים סובלים מכישלון מערכת היחסים ביניהם; ילדיהם חשים גם באובדן של מה שהם עשויים להחשיב כדבר היקר ביותר בחייהם: המשפחה שלהם.

הפוך אותם לחלק מהשיחה

לשבת עם ילדיכם לדבר על זה היא בעלת חשיבות עליונה. זה מאפשר להורים לדעת איך ילדיהם מרגישים ומה הם חושבים על המצב.

חשוב שהילדים יביעו את חששותיהם, ועל ההורים להרגיע אותם שהם יהיו שם כדי לתמוך בהם במהלך תהליך הפרידה.

"הורים צריכים להיות כנים לגבי זה, לדבר בצורה ברורה ורגועה על התהליך ולהדגיש שהם יהיו שם כדי לתמוך בהם, במיוחד כשיהיה קשה"

התחייבו להיות הורים טובים

חיוני שהילדים ידעו כיצד ליצור קשר עם הוריהם; ודא שהם יודעים שהיחסים שלהם איתך לא חייבים להשתנות.

למרות שזה אולי נראה מסובך, זה הזמן בשבילך לחזק את האמון בינך לבין ילדיך. הדבר הכי נבון הוא לעולם לא להבטיח הבטחות שאינך יכול לקיים מכיוון שזה פוגע ברגשותיהם של הילדים. הם לא הגורם למה שקורה בין אמא לאבא.

אל תאשים

לעולם אל תאשים את בן/בת הזוג שלך בכך שסיים את מערכת היחסים, ולכן, חלוקת המשפחה. בהתחלה, יש הרבה טינה, כאב ורצון להפנות אצבעות ולהאשים אחד את השני בכך שהקשר נכשל. אבל זה רק יגרום לילדים להתקשות.

עם זאת, למרות שזה מאוד קשה, עדיף לא להאשים את בן הזוג לשעבר באחריות לפירוק המשפחה הגרעינית. מיותר לספר לילדים מי גרם לפרידה. אם תעשה זאת, אתה מגדיל את הסיכוי שלהם להפוך למרדנים וסוררים בגלל טינה.

כשצריך לספר לילדים שאנחנו נפרדים, עלינו להתמודד עם המצב בזהירות ובראש קריר, למרות הכאב המורגש משני הצדדים. זה תמיד יעזור להפוך את התהליך לנסבל יותר.

הפגנת בגרות רגשית תעזור לילדים לטפח יסודות מוצקים במערכות היחסים העתידיות שלהם. זה גם ימנע מהם ליצור טראומות שעלולות להפריע להתפתחותם הפסיכולוגית.

לבסוף, אסור לשכוח שהילדים הם לא אלה שמתגרשים; אלה ההורים שכבר לא רוצים לחיות ביחד. השאירו את הילדים מחוץ לכל מצב הקשור לפרידה.

ילדים לא צריכים לאבד קשר עם הוריהם, או עם משפחותיהם בגלל החלטות שרירותיות שהתקבלו ללא כל הצדקה. מערכות יחסים מסתיימות, אבל האהבה של משפחה היא אינסופית.