חרדה לאחר לידה במהלך החודשים הראשונים לחייו של תינוקך

אחוז הנשים שחוות חרדה לאחר לידה במהלך החודשים הראשונים לחייו של תינוקן גבוה
אחוז הנשים שחוות חרדה לאחר לידה במהלך החודשים הראשונים לחייו של תינוקן גבוה.
המעבר לאימהות הוא אתגר שלעיתים עלול ליצור חרדה אצל נשים רבות. גלה מה לעשות אם אתה חווה חרדה לאחר לידה במהלך החודשים הראשונים לחייו של תינוקך.

חשוב לדעת שחרדה לאחר לידה במהלך החודשים הראשונים לחייו של התינוק היא נורמלית ועלינו להיות מוכנים להתמודד איתה.

לפני שהפכת לאמא, איך דמיינת שיראו החודשים הראשונים לאחר לידת תינוקך? סביר להניח שציפית לתקופה רכה מלאה ברגשות ורגשות חיוביים. אהבה מציפה, התרגשות מהחיים החדשים שצומחים לנגד עיניכם, הגשמה, סיפוק...

זוהי תמונת האימהות שנמכרת לנו מבחוץ ודווקא בגלל זה נשים רבות יכולות לחוות אשמה עצומה כשהן חשות פחד וחוסר ודאות במהלך החודשים הראשונים לחייו של תינוקן.

נכון שאותן נשים שחוו חרדה בעבר נוטות יותר לבוא לידי ביטוי בשלב זה. עם זאת, גם מי שמעולם לא סבלו מבעיות מסוג זה עלולות לפתח תסמינים עקב השינויים העצומים שההפיכה לאם כרוכה בה. בכל מקרה, חשוב לדעת מהיכן נובעת אי הנוחות הזו ואילו משאבים נוכל להפעיל כדי להקל עליה.

איך לזהות חרדה אימהית?

מדוע מתרחשת חרדה לאחר לידה במהלך החודשים הראשונים לחייו של התינוק
מדוע מתרחשת חרדה לאחר לידה במהלך החודשים הראשונים לחייו של התינוק?

מי שכבר יודע על חרדה יוכל לזהות בקלות את התסמינים כשהם מתעוררים. אבל למי שחווה את זה בפעם הראשונה, זה יכול להיות מטריד. הם עשויים אפילו לחשוב שמשהו לא בסדר איתם פיזית. לכן חשוב להיות מודעים לסימנים העיקריים של חרדה:

  • תסמינים פיזיולוגיים כגון קוצר נשימה, לחץ בחזה, מתח שרירים, דופק מהיר או הזעה. כמו כן, סומטיזציה יכולה להופיע בצורה של כאבי בטן, כאבי ראש או כל סימפטום אחר שאין לו הסבר רפואי.
  • מחשבות שחוזרות על עצמן המתקרבות לאישה מבלי שהיא תוכל להתחמק מהן. אלה יכולים להיות על בריאותו של התינוק, הביצועים שלה כאם, או כל נושא אחר. אבל, בסופו של דבר, מדובר בחששות מוגזמים שמייצרים אי נוחות רבה ושהיא לא מצליחה להיפטר מהם.
  • עלולות להתרחש התנהגויות חוזרות ונשנות ללא מטרה, כגון תנועות רגליים חוזרות ונשנות או כסיסת ציפורניים. אפשר גם ליפול להתנהגויות כפייתיות כמו אכילת יתר. יתרה מכך, אמהות שחוות חרדה לאחר לידה עשויות להימנע ממצבים מסוימים. למשל, הם עשויים להתרחק מהילדים הקטנים שלהם ליותר מכמה דקות, כדי למנוע את החרדה והדאגה.

מדוע מתרחשת חרדה לאחר לידה במהלך החודשים הראשונים לחייו של התינוק?

ישנן מספר סיבות שיכולות לגרום לחרדה אימהית בחודשי חייו הראשונים של התינוק. כולם קשורים למעבר הכרוך, בכמה מישורים, בהפיכתו לאם. לפיכך, בין הגורמים העיקריים לחרדה הם הבאים:

  • דאגה לבריאות התינוק. הרצון שהילד יהיה בריא ויתפתח בצורה נכונה יכולה להוביל את האם להיות חסרת מנוחה וערנות יתר. כאשר החשש שמשהו רע יקרה לקטן אינו פרופורציונלי או מפריע לרווחתך, החרדה מורגשת.
  • פחד לא להצליח להתרומם. להיות אמא משמעה לקיחת אחריות על חיים שתלויים כמעט לחלוטין בעצמך. רווחתו ואושרו של הילד נקבעים, במידה רבה, על ידי ביצועי האם. וזה משהו שיכול לעורר רמות גבוהות של חרדה ופחד מאי לדעת איך לפעול נכון.
  • פחד לאבד את זהותו. אין ספק שהאימהות הופכת מהרגע הראשון לאחד התפקידים הרלוונטיים ביותר בחייה של אישה. לכן, מקובל שאמהות רבות חוששות שהתפקיד החדש הזה יקלוט אותן בצורה כזו שימנע מהן להמשיך ולהתפתח כנשים, כרעיות או כאנשי מקצוע. בקיצור, הם חוששים שזהותם תצטמצם לתפקיד האם.

מה אנחנו יכולים לעשות בנידון?

אחוז הנשים שחוות חרדה לאחר לידה במהלך החודשים הראשונים לחייו של תינוקן גבוה. לכן, אם אתה נמצא במצב הזה, אתה צריך לדעת שאתה לא לבד.

קודם כל, עזוב את האשמה; כל מה שאתה מרגיש ברגע זה תקף והחרדה שלך לא אומרת שאתה אמא רעה. יחד עם זאת, חשוב שתורידו את רמת הדרישה העצמית שלכם, שכן אינכם צריכים להיות מושלמים כדי שילדכם יגדל בריא ומאושר.

נסו לסקור את האמונות והמחשבות שלכם ולעמת אותם עם המציאות. אם הם לא אובייקטיביים או מציאותיים, החליפו אותם במתאימים יותר. זה גם יכול להיות שימושי מאוד ללמוד טכניקות נשימה או הרפיה כדי לווסת את רמות החרדה שלך. אבל מעל הכל, היו רחומים עם עצמכם וחפשו עזרה מקצועית אם החרדה מתחילה להפריע לחייכם. הרווחה שלך היא הרווחה של התינוק שלך.