כיצד דרישות משפחתיות משפיעות על חינוך ילדינו?

הכללים והמחויבויות של המשפחה שלנו יכולים להשפיע על חינוך ילדינו
כהורים, חשוב שנחשוב כיצד הדרישות, הכללים והמחויבויות של המשפחה שלנו יכולים להשפיע על חינוך ילדינו.
במאמר זה נדבר על כמה חשוב להורים לתת לילדיהם לבחור בחופשיות מה הם רוצים להיות ולעשות בחיים. כמו כן, כיצד עליהם להימנע מלהפריע להם במסע הזה עם דרישות וחובות חברתיות ומשפחתיות.

במהלך החינוך של ילדינו, יש לנו הרבה ציפיות, חלומות, פרויקטים ויעדים עבורם. לפעמים אנחנו לא מבינים שכל אלה יכולים להפוך לחובות, שהם מרגישים שהם צריכים למלא ולאמץ בחייהם. כהורים, חשוב שנחשוב כיצד הדרישות, הכללים והמחויבויות של המשפחה שלנו יכולים להשפיע על חינוך ילדינו.

כללים ודרישות אלו יקבעו לרוב, במידה רבה או פחותה, את האפשרויות שיש להם לבנות פרויקט חיים משלהם. הם גם ישפיעו על החופש שלהם לבחור את הדרך שבה הם רוצים להרגיש סיפוק בחיים.

דרישות וחובות חברתיות ומשפחתיות

החברה, הדת והמשפחה עצמה, קובעות ומשדרות המון כללים מדור לדור, חלקם במפורש ואחרים במשתמע. אלו יכולים להיות ערכים, ודרכי פעולה, חשיבה והתנהגות שרוב האנשים מקבלים בדרך כלל, ואשר ממבט ראשון אין עוררין עליהם.

עם זאת, מה שקורה הוא שאנשים רבים, בשלב כלשהו בחייהם, מגלים שהכללים הללו מתחילים לסתור את האישיות והמטרות שלהם. בסופו של דבר הם מאמצים את הכללים האלה. עם זאת, הם עושים זאת רק כחזית שמסתירה רגשות, דעות ומחשבות שאין להם שום קשר למה שאומרים להם.

לכן, ההחלטה אם לשבור או לא להפר דרישות, כללים ומחויבויות חברתיות ומשפחתיות מסוימות תהיה תלויה בכל אדם ובאפשרויות, התנאים, האפשרויות והיכולת שלו לעשות זאת.

זה גם יהיה תלוי בעיקר בצורך שלהם להיות עצמם בעולם מלא של כללים וערכים שגורמים לנו לפעול כמו כולם, בלי באמת לרצות ובלי לחלוק את הערכים האלה. זה גם המקרה עם אמונות שילדך עשוי להרגיש שאין תמיכה או הצדקה לגביהן, לא רציונלי ולא רגשי.

חוקים חיצוניים ודרישות משפחתיות המשפיעות על חינוך הילד

כיצד חובות ודרישות משפחתיות משפיעות על חינוך הילד
כיצד חובות ודרישות משפחתיות משפיעות על חינוך הילד.

כללים ודרישות אלו, לעיתים בלתי כתובות או לא מוצהרות, מגוונות מאוד. הם נעים בין השטחיים ביותר לקיומיים ביותר. יש להם מרכיב רגשי חזק מאוד כי הם קשורים כמעט תמיד לאנשים שאנו מכירים ולמערכות יחסים שיש לנו. וגם, כי הם מתערבים באופן שבו ילדים בונים את הזהות שלהם.

הנה כמה דרכים שבהן דרישות וציפיות משפחתיות משפיעות על ילדינו:

 • המפלגה הפוליטית שאנחנו צריכים להזדהות איתה וקבוצת הכדורגל שאנחנו צריכים לעקוב אחריה ולהתחבר אליה. הסיבה לכך היא שההורים והסבים שלנו תמיד הזדהו איתם.
 • הדרך בה אנו מתלבשים, מכיוון שלמשפחה שלנו יש ציפיות מסוימות בהקשר זה.
 • הדת שעלינו לפעול לפיה וכיצד עלינו להתנהג על פי הכללים שלה.
 • המקצועות שעלינו ללמוד או המקצוע שעלינו לבחור, בהתאם לדעותיהם של הורינו או סבא וסבתא.
 • איך אנחנו צריכים לחשוב, הדעות שאנחנו צריכים להיות לנו בנושאים שונים, ואפילו הדברים שאנחנו לא צריכים לדבר עליהם.
 • סוגי היחסים שאנחנו צריכים לנהל עם אנשים אחרים. מה לא בסדר ומה נכון, ואיך אנחנו צריכים להרגיש ולבטא את הדברים האלה.
 • ציפיות הנוגעות לאופנה ורשתות חברתיות. גם למגדר, למנהגים, למעמד חברתי או למוצא אתני.

כיצד חובות ודרישות משפחתיות משפיעות על חינוך הילד

כללים ודרישות משפחתיות לא מרמזים רק על חובה או חובה לעשות דברים או להיות מישהו שילדינו לא רוצים לעשות או להיות (ועם זאת הם עושים רק כדי לרצות את הוריהם). חובות הופכות גם למכשולים של ממש בבניית אישיותן וזהותן. זה בגלל שהם לא נראים להם רציונליים בכלל. כתוצאה מכך, יש בלאי רגשי ויחסי אמיתי.

אז, במונחים מעשיים יותר, נוכל לומר שהחובות והכללים משפיעים על החינוך של ילדנו על ידי יצירת:

 • תסכולים הנגרמים מהסתירות בין מה שהם מבפנים רוצים להיות או לעשות, לבין מה שהם יודעים שאביהם או סבתם היו רוצים שהם יהיו או יעשו.
 • תחושת אשמה על כך שחשבה, הרגשה או פעלה בצורה שונה משאר הגרעין המשפחתי.
 • חרדה, עצב או חוסר מוטיבציה בידיעה שלעולם לא תוכל לבחור קריירה או מקצוע מסוים, או אפילו לעסוק בתחביב או מקצוע מסוים, פשוט כי זה לא מקובל במשפחה.
 • מרגיש דחוי ומשדר את הדחייה כלפי בני המשפחה. זאת כתוצאה מהחובה לציית לכללים וחובות שאיננו שותפים להם או מאמינים בהם. כללים אלה עשויים להיות מוצהרים או משתמעים בפשטות.
 • תגובות של זעם וכעס עם קרובי משפחה ועם כל העולם. זה קורה כאשר אדם מרגיש בהדרגה שעליו לנטוש את החלומות והפרויקטים שלו רק כדי להרגיש מקובל ולקבל את אישור המשפחה.
 • עמדות של מרדנות הולכת וגוברת כלפי אי הסכמת ההורים וחוסר ההבנה שלהם לגבי לבוש, טעמים או תחביבים.

קיצוץ בדרישות, חוקים ומחויבויות חברתיות ומשפחתיות הוא מעשה של אהבה עצמית.

סוף סוף...

כהורים, לעתים קרובות איננו מודעים לאופן שבו הכללים והמחויבויות שלנו יכולים להשפיע על אישיותו ואופיו של הילד. לכן, אם אנחנו באמת רוצים את האושר שלהם ורוצים שיהיה להם את החופש לבטא את עצמם באופן מלא כבני אדם, אז אנחנו חייבים לתת להם יותר חופש לבחור.

האתגר של ההורים בגידול ילדיהם הוא לא להעמיס עליהם דרישות וחובות משפחתיות. הם צריכים לסמוך עליהם וללמד אותם להיות אנשים טובים, בלי קשר למה שהם לומדים או את מי שהם בוחרים לאהוב. עלינו לעשות זאת בין אם הם קוראים תיגר על מסורות משפחתיות, ערכים ואידיאולוגיות אהובות או לא. הבה נעשה זאת, למרות שהדבר לא יעלה על הדעת לחלק מאיתנו.

הערה: כאשר אנו מדברים על כללים, איננו מתכוונים, כמובן, לכללים הנחוצים שעל הורה ללמד את ילדו על מנת לחנך אותם בצורה הגונה, נכונה ושומרת חוק. אנו מתייחסים לכללים המיותרים שיעכבו את התפתחותם.