האם הילד שלי זקוק לריפוי בדיבור?

האם ילדכם זקוק לריפוי בדיבור
האם ילדכם זקוק לריפוי בדיבור?
הורים רבים לילדים צעירים תוהים האם ילדיהם זקוקים לריפוי בדיבור. במאמר זה נעזור להסביר מה "נורמלי" ומה לא.

כאשר ילד לא מגיע לאבן דרך בזמן, הוריו יכולים לחוש חרדה ודאגה שהם לא מתפתחים כמו שצריך. למרות שילדים מתפתחים בקצב שונה, זה עדיין יכול להיות מדאיג אם ילדכם לא יתחיל לדבר כשרוב הילדים כן. האם ילדכם זקוק לריפוי בדיבור?

בעוד שטיפול בדיבור מתאים לילדים מסוימים, עבור אחרים, זה פשוט שהם עדיין לא מוכנים לדבר. אבל איך אתה יכול לדעת? ואם ילדכם אכן זקוק לריפוי בדיבור, כיצד עליכם להמשיך?

נושא זה יכול להדאיג הורים, וזו הסיבה שחשוב לקחת בחשבון היבטים מסוימים כדי לדעת אם ריפוי בדיבור הוא רעיון טוב עבור ילדכם. בנוסף, נציע לכם גם כמה טיפים ורעיונות שיעזרו לכם.

מה זה "נורמלי" מבחינת שפה?

להלן, אנו הולכים להסביר כמה מאבני הדרך שמומחים מחשיבים "נורמליים" מבחינת שפה אצל ילדים צעירים. כשמסיימים לקרוא את הרשימות, יש לזכור שכל ילד מתפתח במהירות שונה. כמו כן, העובדה שהם לא הגיעו לאבן דרך בגיל מסוים, לא אומרת שתהיה להם בעיה התפתחותית עתידית.

כדאי לזכור את הדברים הבאים:

 • מתחת לגיל שנה. אינטראקציה מילולית עם הסביבה על ידי השמעת צלילים. צלילים אלה הם מבשרי הדיבור.
 • מגיל 12 עד 15 חודשים. תינוקות מתחילים לחקות את צלילי שפת האם שלהם ומתחילים לומר מילים בודדות. הם יכולים לעקוב אחר הוראות פשוטות שלב אחד.
 • מגיל 18 חודשים עד שנתיים. במהלך תקופה זו, ילדים צעירים מרחיבים את אוצר המילים שלהם ומתחילים לחבר שתי מילים יחד, כמו "כדור עגול".
 • בין שנתיים ל-3 שנים. ילדים בגיל הזה מתחילים לדבר. אוצר המילים וההבנה שלהם גדלים. לדוגמה, אם הילד בן שלוש ומחבר רק שתי מילים, יכול להיות שיש לו עיכוב הדורש טיפול.

שילוב של גורמים

עיכוב דיבור לבדו אינו בהכרח סיבה לדאגה. עם זאת, עיכוב בדיבור המלווה בבעיות אחרות עשוי להיות חמור יותר. לדוגמה, אם לילדך יש עיכוב בדיבור והוא מגלה התנהגויות חריגות אחרות, זה עשוי לומר שהגיע הזמן לפנות לטיפול.

ואם ילדכם אכן זקוק לריפוי בדיבור
ואם ילדכם אכן זקוק לריפוי בדיבור, כיצד עליכם להמשיך?

התנהגויות חריגות כאלה כוללות:

 • חוסר בתקשורת לא מילולית, כגון קשר עין, חיוכים, פטפוטים והתנהגויות פרו-חברתיות אחרות.
 • חוסר יכולת לעקוב אחר הוראות או אפילו להקשיב להן.
 • זיכרון רע, במיוחד זיכרון לטווח קצר.
 • תסכול קיצוני כשהם מנסים לדבר.

האם יש צורך לפנות לטיפול בדיבור?

אם אתה מודאג מהתפתחות הדיבור של ילדך, מקום טוב להתחיל בו הוא לדבר עם רופא הילדים שלך. הם יכולים לתת לך את דעתם המקצועית אם לשקול טיפול בדיבור או לא. בנוסף, הם יכולים להמליץ על קלינאי תקשורת במידת הצורך.

כמו כן, זה לא יהיה רעיון רע לקבל חוות דעת שנייה או אפילו שלישית מרופא ילדים אחר ואולי תרצה לדבר עם מטפלים נוספים בנוסף לזה שרופא הילדים שלך ממליץ עליו. כשזה מגיע לתת לילד שלך את העזרה שהוא צריך, כדאי להיות קצת תובעני.

בהקשר זה, כאשר מדובר בבחירת קלינאי תקשורת, הנה כמה דברים שכדאי לזכור:

 • האם אתה אוהב את ההתנהגות של המטפל? האם אתה מרגיש שאתה יכול לעבוד איתם?
 • האם ילדכם נראה בנוח עם המטפל?
 • באיזה סוג גישה משתמש קלינאי התקשורת?
 • האם יש להם הפניות טובות לעבודה?
 • לפי הניסיון והידע שלהם, האם אתה חושב שהם יכולים לעבוד עם ילדך בצורה אישית?

אם אינך מרגיש בנוח עם מטפל התקשורת של ילדך, תוכל לשנות אותם. זה לא משנה איזה סוג של הפניות יש לך או אם הם באמת איש מקצוע טוב. אם יש בהם משהו שאתה לא אוהב או שלא משכנע אותך, אתה יכול למצוא אחר שאתה מרגיש איתו ממש בנוח בכל פעם שילדך הולך למפגשים שלו.

אם ילדכם עדיין צעיר ועדיין לא התחיל לדבר, זכרו שלכל ילד יש את קצב הלמידה שלו ואולי, מוקדם ממה שאתם מדמיינים, תופתעו מההתקדמות שהוא יעשה.

פופולריים