החלב האידיאלי: למה יש הבדל כזה בין היונקים?

הבנת ההבדלים בחלב של מינים שונים יכולה לעזור לאנשים להבין טוב יותר כיצד חלב אם אנושי הוא החלב האידיאלי
הבנת ההבדלים בחלב של מינים שונים יכולה לעזור לאנשים להבין טוב יותר כיצד חלב אם אנושי הוא החלב האידיאלי להתפתחות וגדילת הילד.
הבנת ההבדלים בחלב של מינים שונים יכולה לעזור לאנשים להבין טוב יותר כיצד חלב אם אנושי הוא החלב האידיאלי להתפתחות וגדילת הילד.

לחלב האידיאלי צריך להיות דרישות מסוימות ולהכיל תערובת של חומרים מזינים המותאמים לשלב ההתפתחותי של התינוק. צריך להיות בו גם שילוב של גורמי הגנה שעוזרים לצעירים הפגיעים להילחם בחיידקים מזיקים ולהסתגל לסביבתם.

אז מהו החלב האידיאלי? במאמר זה נראה מדוע החלב של כל מין הוא המזון האידיאלי עבור הצעירים שלהם.

הטבע עיצב את החלב האידיאלי

חשוב לזכור שחלב אם אינו מאפיין אנושי בלעדי. כל היונקים מייצרים חלב. הטבע דאג שכל מין יונק ייצר את ה"תערובת המיוחדת" שלו, המותאמת לצרכי צאצאיו.

גילוי כיצד ומדוע החלב שונה בין המינים יכול לעזור לאנשים להבין טוב יותר כיצד חלב אם אנושי משפיע על גדילת והתפתחות התינוק. על ידי שימוש בידע זה, ניתן לעודד שיעורי הנקה מוגברים.

ארגון הבריאות העולמי (WHO) ממליץ על הנקה בלעדית למשך שישה חודשים. לאחר מכן יש להכניס מזונות מתאימים לגיל ובטוחים, הנקה במקביל, עד שנתיים או יותר.

החלב האידיאלי לחזירים (sus scrofa domesticus)

חלב חזירים שומני יותר מחלב פרה - כ-8.5% לעומת 3.9%. יש לו גם כמויות גבוהות יותר של חלבון ולקטוז, 5.6% ו-5.5% לעומת 3.2% ו-4.8% בהשוואה לפרות.

הרכב חלב החזיר גורם לחזרזיר להכפיל את משקלו בלידה, תוך 8 ימים בלבד. זאת בהשוואה ל-36 הימים שלוקחים לעגל הפרה ולמעלה מ -110 ימים לתינוק האנושי.

מדוע, אם כן, אנו שותים חלב פרה אך לא חלב חזירים? התשובה מסתכמת במגבלה פיזית: קשה מאוד לחלוב זרועות.

חשוב לציין שלזרעות יש כ-14 פטמים קטנים, לעומת ארבעת הפטמים הגדולים בעטין של פרה. כמו כן, בתקופה שלאחר הלידה, זרעות לא מאוד מוכנות שיגעו בהן בני אדם.

החלב האידיאלי לחזירים (sus scrofa domesticus)
החלב האידיאלי לחזירים (sus scrofa domesticus).

יתרה מכך, זרעות מוציאות חלב מהחזרזירים שלהן בהתפרצויות שנמשכות רק דקה, בעוד של פרה עשוי להימשך עד 10 דקות. מסיבה זו, תצטרך לחכות זמן רב כדי לאסוף אפילו חצי ליטר חלב.

המקרה של הקרנף השחור (diceros bicornis)

לעומת זאת, הקרנף השחור מייצר חלב דל שומן; החלב שלו מימי ויש בו רק 0.2% שומן. מומחים מאמינים שייצור חלב דל שומן קשור למחזור הרבייה האיטי של החיה.

במקרה של קרנפים שחורים, הם מגיעים לבגרות מינית לאחר ארבע או חמש שנים. כמו כן, למין זה הריונות ארוכים הנמשכים יותר משנה והם מולידים רק צאצא אחד בכל פעם. ברגע שהם נולדים, ההורים מבלים כמעט שנתיים בטיפול בילדיהם.

כלבי ים (cystophora cristata)

חלב המין הזה מרתק. זה החלב עם תכולת השומן הגבוהה ביותר המוכרת לאדם. כדי להמחיש עובדה זו, בואו נזכור שחלב אם אנושי מכיל בין 3% ל-5% שומן. לעומת זאת, כלב הים מייצר חלב עם יותר מ-60% שומן.

תכולת שומן גבוהה מאוד זו משולבת עם תקופת הנקה קצרה במיוחד של ארבעה ימים בלבד. חשוב להבין שתזונה עתירת שומן כזו היא עניין של חיים או מוות עבור גורי כלבי הים, שחייבים לעמוד בגבורה במים הקפואים של צפון האוקיינוס האטלנטי.

זה עניין של הסתגלות והישרדות. אמא כלבי ים יולדות גורים על קרח צף, סביבה לא יציבה ולא אמינה. לכן, כלב הים האם מאכיל את הגורים שלה במשך ארבעה ימים בלבד, שבהם הם עולים כ-7 קילוגרמים (15 פאונד) ביום.

הפיטום שהנקה זו מאפשרת מקל על הגור לשרוד במשך מספר שבועות, עד שהוא מסוגל לשחות ולדוג בעצמו.

ארנבות זנב כותנה (sylvilagus floridanus)

החלב ממין זה הוא החלב בעל תכולת החלבון הגבוהה ביותר המוכרת לאדם - כ-15%. לפי החוקרים, חלב בעל תכולת חלבון גבוהה קשור למינים שמותירים את צאצאיהם ללא השגחה לפרקי זמן ארוכים. זה המקרה עם ארנבות שבהן האם נעדרת לתקופות ארוכות בחיפוש אחר מזון.

אמהות ארנבות עם זנב כותנה, למשל, חוזרות לקנים היבשתיים שלהן כדי להניק את הגוזלים שלהן רק פעם או פעמיים ביום. הגוזלים מכפילים את משקלם מדי שבוע והם יונקים במשך 28 עד 35 ימים.

פופולריים