ניטור עוברי לפני הלידה: בשביל מה זה מיועד?

ניטור העובר מאפשר למומחה להעריך את התגובה הפיזיולוגית של התינוק להתכווצויות רחם אמיתיות או התכווצויות לידה
לבסוף, ברגעים שלפני ובמהלך הלידה, ניטור העובר מאפשר למומחה להעריך את התגובה הפיזיולוגית של התינוק להתכווצויות רחם אמיתיות או התכווצויות לידה.
ניטור עוברי לפני הלידה עוזר לדעת אם התינוק במצב הולם להתמודד עם התהליך. למד עוד במאמר של היום.

לפני ובמהלך הלידה, חשוב לדעת את מצב בריאותו של התינוק, ולצורך כך, אנשי מקצוע רפואיים מבצעים בדיקת אבחון הנקראת ניטור עוברי לפני הלידה. האם אתה יודע ממה הוא מורכב ואיזה פרמטרים הוא מעריך? נספר לך הכל על זה למטה. המשך לקרוא!

מהו ניטור עוברי?

ניטור עובר הוא בדיקה משלימה שגרתית, המתבצעת בחודש האחרון להריון כדי להעריך את חיוניות התינוק. מכיוון שבשלב זה, ילדכם כבר הגיע לטווח מלא והשלים חלק ניכר מההתבגרות שלו, ניתן להסיק את מצבו הבריאותי באמצעות מדידות של תנועותיו ודופק. מסיבה זו, זה ידוע גם בתור ניטור לב עובר או קרדיוטוקוגרפיה.

באופן כללי, קצב הלב הרגיל של העובר נע בין 110 ל-160 פעימות לדקה, בהתאם לזמן ולנסיבות. זה מצביע על כך שהשליה מספקת לתינוק מספיק חמצן וחומרי מזון ושהתינוק במצב בריאותי תקין.

בדיקה זו מעריכה גם את המאפיינים של התכווצויות הרחם (מספר, עוצמה ומשך). במעקב עוברי לפני הלידה, עלולים להופיע מה שנקרא "התכווצויות שווא" או התכווצויות ברקסטון היקס, אשר אחראיות על הכנת הרחם לרגע הלידה.

לבסוף, ברגעים שלפני ובמהלך הלידה, ניטור העובר מאפשר למומחה להעריך את התגובה הפיזיולוגית של התינוק להתכווצויות רחם אמיתיות או התכווצויות לידה.

מתי נשים צריכות לעבור ניטור עוברי?

כאמור, בדיקה זו מתבצעת בסוף ההריון, משבוע 37 ואילך. בהתחלה, זה מבוצע בדרך כלל מדי שבוע בהריונות בסיכון נמוך. אבל לאחר השבוע ה-40, המומחה ירצה לבצע זאת כל 3 או 4 ימים עד להפעלת הלידה.

ניטור עוברי לפני הלידה עוזר לדעת אם התינוק במצב הולם להתמודד עם התהליך
ניטור עוברי לפני הלידה עוזר לדעת אם התינוק במצב הולם להתמודד עם התהליך.

ישנם מצבים בריאותיים ספציפיים שעבורם הרופא עשוי להקדים את תחילת המוניטורים או לבצע אותם בתדירות גבוהה יותר:

  • מחלות אימהיות כרוניות, כגון זאבת אדמנתית מערכתית, מחלת כליות כרונית, סוכרת, יתר לחץ דם עורקי, יתר פעילות בלוטת התריס, המוגלובינופתיות ובעיות לב מסוימות.
  • סיבוכי הריון, כגון רעלת הריון, אוליגוהידרמניוס, איזואימוניזציה מתונה או חמורה, או ירידה בפעילות העובר.
  • הריון ממושך (מעל 41 שבועות).
  • התכווצויות רחם מוקדמות (מ-25 עד 37 שבועות) או בסיכון לצירים מוקדמים.

חשוב להדגיש כי יש לבצע בדיקה זו בדחיפות כאשר האם מפסיקה להרגיש תנועות עובר או כאשר תנועות העובר יורדות באופן דרמטי בתדירותן. זה יכול להצביע על נוכחות של מצוקה עוברית ויש לעקוב מיד אחר המצב.

כיצד מתבצעת הבדיקה הזו?

ניטור עוברי לפני הלידה הוא בדיקה לא כואבת ולא פולשנית המתבצעת באמצעות שני מתמרי אולטרסאונד הממוקמים על עור בטנה של האם. זה מבוצע כשהאישה שוכבת על הגב או יושבת למחצה, בהתאם לצורך.

אחד המתמרים אחראי על לכידת פעימות הלב של העובר, בעוד השני מעריך את פעילות הרחם. שניהם מחוברים למחשב המאפשר צפייה, הקלטה והדפסה של הנתונים המוקלטים על נייר.

במהלך הבדיקה, האישה ההרה מתבקשת ללחוץ על כפתור בכל פעם שהיא מרגישה תנועות עובר. ככלל, הבדיקה נמשכת 30 דקות, אך ניתן להאריך אותה אם התינוק לא זז לפחות 5 פעמים במהלך תקופה זו.

מה המטרה של ניטור עובר לפני הלידה?

כפי שצוין לעיל, בדיקה זו משמשת לקביעת חיוניות העובר, כלומר להסיק את שלומו של התינוק בתוך חלל הרחם. זה גם משמש לאשש אם האם החלה בצירים.

במקרה שבדיקה זו מעידה על מצב של מצוקה עוברית, המומחה עשוי לקרוא לזירוז לידה או ניתוח קיסרי חירום , בהתאם למצב ולחומרת המצב.

פופולריים