כיצד לזהות ולטפל במיתומניה של ילדים?

אם לא מטפלים במיתומניה של הילד
אם לא מטפלים במיתומניה של הילד, הילד יגדל להיות מבוגר שלא עושה שום דבר מלבד לשקר.
מיתומניה של הילד היא הפרעה פסיכולוגית המתרחשת כאשר ילד משקר באופן מודע ואימפולסיבי. חשוב שההורים ידעו כיצד לזהות ולטפל בה.

שמתם לב שילדכם משקר בצורה כפייתית? האם אתה חושד שאולי מדובר במיתומניה של ילדים?

במאמר זה נסביר את הגורמים האפשריים להפרעה זו וכן כיצד לתקן אותה. אם אתה עובד על זה מגיל צעיר, ייתכן שתוכל להימנע מהשלכות עתידיות.

מהי מיתומניה של ילדים?

מיתומניה, המכונה גם "פסאודולוגיה פנטסטית" או "שקר פתולוגי", היא הפרעת התנהגות שבה אדם משקר באופן כפייתי. אנשים מיתומניים בוחרים במודע לשקר כדי לבטא את המציאות שלהם. ברוב המקרים, הם למעשה מאמינים לשקרים שהם מספרים.

זו לא מחלה אלא הפרעה פסיכולוגית. במקרה של ילדים, די קשה לאבחן. ילדים נוטים להמציא סיפורים פנטסטיים, אז זה עלול להיות קשה לזהות את התסמינים במהירות.

מהם המאפיינים של מיתומניה של ילדים?

ילדים הסובלים מהפרעה זו נוטים להגדיל את המציאות שלהם. הם משקרים מכל סיבה שהיא. הם יוצרים סיפורים, וחשוב מכך, הם מתעצבנים כשאתה לא מאמין להם. השקרים שלהם תלויים בדרך כלל עם מי הם מדברים, כלומר הסיפורים שלהם שונים מאדם לאדם.

ילדים אלו מספרים שקרים מיותרים, ולא רק כדי להציל את עצמם ממצבים מסוימים. למשל, אם ילדה קטנה שוברת אגרטל, היא בטח תגיד שהיא לא עשתה את זה. מצד שני, ילד עם מיתומניה של ילדים ישקר גם בלי לשבור את האגרטל.

קחו בחשבון שרוב הילדים משקרים מדי פעם - זה לגמרי נורמלי! אבל אם תשים לב שהם בוחרים לשקר בכל מצב, הם עלולים לסבול מהפרעה זו.

כיצד מטפלים במיתומניה של ילדים?

ילד עם מיתומניה של ילדים ישקר גם בלי לשבור את האגרטל
מצד שני, ילד עם מיתומניה של ילדים ישקר גם בלי לשבור את האגרטל.

באופן כללי, ילדים מתחילים לשקר בצורה כפייתית כאשר הם עוברים מצב של פחד או חרדה רגשית. הם מתחילים לשקר בתגובה למצב ספציפי, שהופך לאחר מכן להרגל.

העיקר הוא לגלות את הסיבה, להבין למה הם בוחרים לשקר כדי לעזור להם להתגבר. אם אתה רואה שלילד שלך יש סוג כזה של התנהגות, הדבר הטוב ביותר עבורך לעשות הוא ללכת לראות איש מקצוע.

הנה כמה עצות שימושיות:

  • עקוב אחר מספר הפעמים שהם משקרים: רשום את הרגע ביום, הסיבה הנראית לעין ומצבם הרגשי. כל פרט יעזור לך להבין מה גרם להתנהגות זו. נתונים אלו יסייעו גם לאיש המקצוע שתבחרו לקבוע דפוס התנהגות.
  • הישאר רגוע: לתפוס אותם בשקר יכול להיות מעצבן. עם זאת, נסה לשמור על קור רוח ואל תוציא את זה עליהם. במקום זאת, הראה להם עד כמה השקרים שלהם מרגיזים אותך.
  • אל תקרקע אותם כשהם משלימים על כך: הראה להם שאתה שמח שהם החליטו לא לשקר. תגמל את הכנות שלהם וודא שהם מבינים שאם הם יפסיקו לשקר, אתה תפסיק להתעצבן עליהם.
  • עזרו להם להבין ששקרים לא יעזרו להם לברוח מכל מצב: למדו אותם שלכל מעשיהם יש השלכות שהם יצטרכו להתמודד איתם במוקדם או במאוחר. הראה להם תמיכה ושזה בסדר לקחת אחריות על המעשים שלנו.

השלכות לטווח קצר ולטווח ארוך

טווח קצר

הסביבה המשפחתית יכולה להיות מושפעת עמוקות מהשקרים הקבועים של הילד מכיוון שהיא יכולה להיות ממש מתוחה וחסרת אמון.

נסו להימנע מפקפק בכל מה שהילדים שלכם אומרים. ייתכן שהם נוטים לחשוב שאנשים עדיין ישפטו אותם גם לאחר שאמרו את האמת; גורם להם לפקפק בהבדלים בין להיות כנים לבין להיות שקרן.

מיתומניה של ילדים יכולה לקלקל את מערכות היחסים החברתיות העתידיות של הילד. כאשר החברים של ילד מיתומני מגלים שהאחרון משקר כל הזמן, הם כנראה לא ירצו להמשיך את החברות. כתוצאה מכך, הילד ירגיש דחוי ומודר, מה שיוריד את ההערכה העצמית שלו.

מצב מסוג זה גם יגרום לילד לרצות לשקר עוד יותר כדי להסוות את המצב.

טווח ארוך

אם לא מטפלים במיתומניה של הילד, הילד יגדל להיות מבוגר שלא עושה שום דבר מלבד לשקר. הוא יתחיל לראות בשקר דרך חיים. הוא ישקר כדי לזכות באהדה של כולם ויהפוך אירועים אמיתיים לסיפורים מוגזמים.

זה מגיע לנקודה שבה אנשים מיתומניים באמת מאמינים בשקרים שהם מספרים, מה שמקשה עליהם להסתגל לעולם האמיתי. זו הסיבה שרוב האנשים לא מרגישים מרוצים מהעבודה או מהחברות שלהם.

אתה יכול למנוע את המשך המיתומניה של הילד לבגרות על ידי מאמץ להבין את הסיבות לכך שילדך מחליט לשקר. שימו לב להתנהגות ולגישות שלו, ואל תהססו לנקוט בפעולה כשצריך.