היתרונות של למידה מבוססת פרויקטים

מה שנבחן הם היתרונות של למידה מבוססת פרויקטים
עם זאת, מה שנבחן הם היתרונות של למידה מבוססת פרויקטים, יחד עם החולשות הפוטנציאליות שלה.
למידה מבוססת פרויקטים היא תהליך למידה שמטרתו לגרום לתלמיד לקחת יוזמה בחינוך שלו. הם משיגים זאת באמצעות התנסויות מעשיות המפותחות בכיתה.

למידה מבוססת פרויקטים, רחוקה מלהיות מתודולוגיה מודרנית, קיימת כבר יותר ממאה שנה. התלמיד לוקח את התפקיד המוביל בחינוך שלו, והתוצאות המאומתות חיוביות מאוד. אבל למה אנחנו לא מיישמים את זה בכיתה? מהם היתרונות של למידה מבוססת פרויקטים?

זו שאלה שקשה לענות עליה. עם זאת, במאמר זה, אין בכוונתנו להשוות את מערכת ההוראה המסורתית למערכת שיתופית המבוססת על פרויקטים. עם זאת, מה שנבחן הם היתרונות של למידה מבוססת פרויקטים, יחד עם החולשות הפוטנציאליות שלה.

מאפיינים של למידה מבוססת פרויקטים

בשנת 1918, וויליאם שמע את קילפטריק, מחנך אירופאי, מציע את הרעיון של למידה מבוססת פרויקטים (PBL). בו התלמיד נוטל יוזמה בחינוכו, והמורה הוא יועץ לאורך כל התהליך. זו מתודולוגיה שהופכת את תפקידי הכיתה. המורה אינו עוד הדובר והתלמיד אינו עוד "מקבל מידע" פסיבי.

כדי לבצע למידה מבוססת פרויקטים, יש לפתח את הפעילות תוך התחשבות במספר גורמים ומאפיינים:

 • תכני תכנית הלימודים מטופלים באמצעות פרויקטים כיתתיים.
 • המורה משתף את הנושאים שהם יפתחו, אבל לא מפתח את התוכן.
 • התלמיד בהנחיית המורה יוצר פרויקט הקשור לנושא.
 • המורה מקשיב, מארגן ומתקן את הרעיונות שמציג התלמיד בפרויקט.

שלבים של למידה מבוססת פרויקטים

הוראה מבוססת פרויקטים אינה משימה קלה עבור מורים. בין היתר, זה אומר שהם צריכים לעזוב את אזור הנוחות שלהם, שבו הם היו נכנסים בדרך כלל לכיתה, מלמדים את הנושא, והתלמידים ירשמו הערות.

במתודולוגיה זו יש לתלמיד ביטוי בחינוך שלו.

אנחנו לא אומרים כאן שהמורה חייב להפסיק ללמד, או שהתלמיד הוא האחראי הבלעדי לחינוכו. להיפך, תהליך הלמידה צריך להיות שיתופי ומשתף משני הצדדים.

תהליך הגיוני

במבט ראשון, אולי לא נראה שהנוסחה הזו תוכל לתת לנו את התוצאות להן מצפים. זו הסיבה שאנו צריכים לפעול לפי סדר הגיוני כאשר אנו מבצעים למידה מבוססת פרויקטים, וזה בהחלט יתחיל לשנות את השיעורים בצורה שאנו מציעים.

 • סיעור מוחות כדי להתחיל נושא. חשוב להקשיב היטב מה תחומי העניין של התלמידים שלנו.
 • בחירת קבוצות עבודה. כדאי להקים קבוצות עם ילדים בעלי יכולות שונות.
  התחל את המחקר: עלינו להיות מודעים לכך שיש הרבה חומר זמין באינטרנט; עלינו לעזור לתלמידים שלנו להעריך ולבחור היטב.
 • תזמון. עלינו להתמקד בנושא ולקבוע זמנים לאיסוף החומר, הכנתו ולאחר מכן הצגתו. אם לא, הפרויקט יהיה ארוך מדי.
 • הצגה. הכיתה (בקבוצה או פרטנית) תיתן סיכום מדוד של החומר שנאסף. חשוב לשים לב לשאלות אפשריות ולגישות חדשות.
 • הערכה. בסופו של התהליך, עלינו להעריך לא רק את מה שהתלמידים שלנו למדו, אלא גם את ההתפתחות שלהם לאורך כל התהליך. במובן הזה, מדובר בהערכה מתמשכת מאוד.
 • גורם לזה לידיעתו. עבודה טובה חייבת להיות שותפה וידועה. קיום בלוג כיתתי הוא דרך נחמדה להראות למשפחות את כל המאמצים שהתלמידים עשו, ולערב אותם בחינוך ילדיהם.

יתרונות וחסרונות של הוראה מבוססת פרויקטים

כפי שהזכרנו בהקדמה שלנו, הרעיון שלנו הוא לנתח את היתרונות של למידה מבוססת פרויקטים ואת החסרונות הפוטנציאליים שלה. מחנכים כמו מריה מונטסורי או פדגוגים כמו דיואי כבר יישמו את זה באמצע המאה הקודמת ולמרבה המזל, כתבו לנו את כל הממצאים שלהם.

היתרונות של למידה מבוססת פרויקטים

למידה מבוססת פרויקטים היא תהליך למידה שמטרתו לגרום לתלמיד לקחת יוזמה בחינוך שלו
למידה מבוססת פרויקטים היא תהליך למידה שמטרתו לגרום לתלמיד לקחת יוזמה בחינוך שלו.

לתלמידים יש מוטיבציה רבה יותר מהיכולת להיות אחראית על הלמידה שלהם, מה שמחזק את ההערכה העצמית שלהם. במילותיה של מריה מונטסורי: "עלינו לעזור להם בהתפתחותם, ולעזור להם להסתגל לכל מצב שעלול להופיע תוך כדי עבודה."

היא מאפשרת למורים ליישם את כישורי המפתח שתלמידים צריכים, בצורה כזו שיהיה להם הגיוני. זה במיוחד המקרה לגבי האוריינות הדיגיטלית של ילדים, השימוש ברשתות חברתיות וגישה אחראית למידע.

בדרך כלל, התלמידים יבצעו את הפרויקטים הללו בקבוצות, וזה מעודד סוציאליזציה בכיתה, אחריות בעבודתם לגבי עצמם ועבור חבריהם לכיתה, כמו גם את היכולת להעריך באופן ביקורתי את עבודתם.

אחרון חביב, בין היתרונות של למידה מבוססת פרויקטים הוא שהיא מאפשרת למורה להקדיש תשומת לב מיוחדת לגיוון בכיתה, וללמד ולהדגיש סובלנות ושוויון. כל הרעיונות והחוויות תקפים באותה מידה וכל תלמיד צריך להיות בעל קול ולהיות מסוגל להביע את עצמו.

חסרונות של עבודת פרויקט

היעדר תכנית לימודים המותאמת לסוג ההוראה הזה, וגיל צוות ההוראה, גורמים למגזרים מסוימים בהוראה להסס מאוד לנסות ליישם אותה בכיתותיהם, אפילו רק כדי לראות אם הניסיון משפר את הביצועים האקדמיים של תלמידיהם.

בעיה מרכזית נוספת היא שמורים שרוצים "לקפוץ על העגלה" של סוג זה של טרנספורמציה בכיתה נתקלים לעתים קרובות במכשולים רבים. בתי הספר אינם ערוכים לשינויים מסוג זה. גם חלוקת אזורי העבודה והנוקשות של לוחות הזמנים אינם מתאימים במיוחד למתודולוגיית הוראה זו.

למורים יש שאלות רבות בנוגע ללמידה מבוססת פרויקטים. "איך עליי להרכיב את קבוצות העבודה?" "מה אם לא אצליח לסיים את תכנית הלימודים?" "איך אני מעריך את התלמידים שלי בלי בחינה?" שאלות אלו וכמה חששות מבוססים, אולי, על חוסר הכשרה של המורים, ועל היעדר תמיכה מהנהלת בית הספר.

בכל מקרה, ברצוננו לעודד אותך לחקור קצת יותר על תחום המתודולוגיה המבוססת על פרויקטים. לפעמים יציאה מאזור הנוחות שלנו ושבירת שגרת הכיתה יכולה להיות מתגמלת ומעוררת מוטיבציה.

"חינוך הוא הנשק החזק ביותר לשנות את העולם".

נלסון מנדלה -