עץ הרגשות: מה שאתה צריך לדעת

במאמר הבא תגלו כיצד עץ הרגשות יכול לעזור לכם לתמוך בילדכם בצמיחתו הרגשית
במאמר הבא תגלו כיצד עץ הרגשות יכול לעזור לכם לתמוך בילדכם בצמיחתו הרגשית.
במאמר הבא תגלו כיצד עץ הרגשות יכול לעזור לכם לתמוך בילדכם בצמיחתו הרגשית.

שמעת פעם על עץ הרגשות? האם אתה יודע איך לפרש את זה או מה השימושים שלו?

אנלוגיה זו מאפשרת לך לדעת קצת יותר על אינטליגנציה רגשית. יחד עם זאת, זה עוזר לך ללמוד כיצד ללוות את ילדיך בתהליך של פיתוח מיומנות זו. למודל יש יישומים שונים, בהתאם ליעד שאתה רוצה להשיג. אנו מזמינים אותך לגלות עוד על ידי קריאת המאמר הבא!

חלקי העץ והרגשות

עזרה לילדים לפתח את האינטליגנציה הרגשית שלהם היא יותר מסתם עידודם להציג את רגשותיהם ולהבין את אלה של אחרים. זה גם דורש לספק להם את הכלים הדרושים כדי שיוכלו להתחבר ביעילות לרגשות שלהם ושל הסביבה. זה נקרא יכולת רגשית .

אם אתה לוקח כבסיס את המבנה האופייני של עץ, אתה יכול לאתר בו את הכישורים הרגשיים השונים:

  • שורשים: כאן טמונות היכולות הרגשיות הבסיסיות, הכוללות הבנה, תפיסה וכבוד לזולת. הם גם מייצגים ידע עצמי, ויסות עצמי והערכה עצמית. בלי הבסיס הזה, אין עץ.
  • תא מטען: חלק זה מחבר את הראייה של עצמך (שורשים) עם מערכת היחסים עם אחרים, באמצעות יכולות רגשיות בסיסיות. ביניהם, גמישות, יכולת הסתגלות, אופן התגובה הרגשית, יצירתיות, אמפתיה, יוזמה ואופטימיות.
  • עלים, ענפים ופירות: זהו תחום התוצאות ומפגיש מיומנויות רגשיות ניהוליות, המתייחסות לעבודת צוות, תקשורת, ניהול מתח, האצלה, אסרטיביות, משא ומתן והקשבה פעילה.

"אם הייתי יודע שהעולם נגמר מחר, הייתי נוטע עץ תפוח היום." -מרטין לות'ר קינג-

ילדים צריכים עץ רגשות מאוזן

פיתוח היכולות הרגשיות של הילדים מתחיל בבית וקשור קשר הדוק לסגנון ההורות שאומץ על ידי ההורים. במובן זה, התנהגויות קיצוניות, כגון התעלמות או אי הסכמה מרגשות, אינן בונות סביבה בריאה לילדים.

חלקי העץ והרגשות
חלקי העץ והרגשות.

במקום זאת, אפשר לנקוט בפעולות כדי לעזור לעץ הרגשות של הילדים לגדול בריא וחזק. אלה הם הבאים:

  • חיזוק הבסיס (השורשים שלהם): לתת לילדים לזהות את הרגשות והרגשות שלהם.
  • ללמד אותם להתחבר לאחרים באמצעות רגשות: זה מעדיף פיתוח של מבנה מוצק (גזע) עם יחסים בינאישיים אמיתיים ומהימנים.
  • הקשיבו היטב לרגשותיהם ונטטו לצרכיהם: מתוך מחשבה על כך, חשוב גם להסביר להם שכדי להגיע להישגים מסוימים (עלים ופירות), עליהם לכבד גבולות מסוימים. לכן, התנהגויות רגשיות מסוימות אינן מתאימות לשמירה על מערכת יחסים טובה עם אחרים.

אם אתה יכול ליישם את השלבים האלה, אתה מוכן לעודד התפתחות רגשית יציבה אצל ילדיך. בעתיד, זה ישפיע לטובה על בריאותם הפיזית, הפסיכולוגית והחברתית.

דרכים נוספות ליישם את המושג עץ הרגשות

עץ אומר הרבה בפני עצמו, שכן הוא נותן לנו דימוי של חוזק וחוסן. זה גם סמל לחיים, כמו עץ חג המולד.

מסיבה זו, עץ הרגשות נמצא בשימוש נרחב בבתי ספר לילדים לתלות קלפים עם רגשותיהם ומחשבותיהם מענפיו. זוהי דרך לחלוק את הרגשות שלך עם אחרים ולהבין שכולם עוברים את אותם רגעים של למידה וצמיחה.

דוגמה נוספת היא עץ הרגשות מאת פיפ וילסון, פסיכולוג בריטי. הוא יצר כמה ציורים מצחיקים של דמויות (כתמים), הממוקמים בחלקים שונים של עץ. על פי מחקריו, כאשר ילדים בוחרים כתם מסויים, הם חושפים מהן היכולות הרגשיות שלהם. זה גם חושף איך הם מרגישים ביחס לעצמם ולאחרים.

באמצעות תרגיל זה, ניתן לזהות בעיות רגשיות אצל ילדים, כמו הילד המופנם שאינו יכול לבטא את רגשותיו מול מצבי לחץ שונים. או גם, לגלות אם לילד יש תכונות מנהיגות, הוא חבר נהדר, אדם אופטימי מדי, או חולם.

על עץ הרגשות

לסיכום, עץ הרגשות הוא כלי שמסוגל להדגיש בעיות רבות של ילדים. אבל ההורים הם שחייבים לעזור להם לצמוח בהרמוניה.

המשימה שלך כאמא היא לגבש את השורשים, לחזק את הענפים ולהרבות את הפירות והעלים. כך תעניקו לילדיכם את המקלט הרגשי הדרוש להתפתחותם האינטגרלית.