אמצעי מניעה לא הורמונליים

אמצעי מניעה לא הורמונליים ממלאים את תפקידם למנוע את הפריית הביצית על ידי הזרע מבלי שהתהליך יפריע בשום צורה
אמצעי מניעה לא הורמונליים ממלאים את תפקידם למנוע את הפריית הביצית על ידי הזרע מבלי שהתהליך יפריע בשום צורה למחזור החודשי הנשי.
במקרים מסוימים, מומלץ להשתמש באמצעי מניעה לא הורמונליים. עם זאת, גם אם היא נראית בטוחה מאוד, שיטה זו עלולה לגרום לסיכונים מסוימים.

האם ידעת שקיימים אמצעי מניעה לא הורמונליים? אם הרופא שלך המליץ לך להשתמש באמצעי מניעה מסוג זה, או אם אתה פשוט סקרן לדעת על מה הם עוסקים, נספר לך את כל מה שאתה צריך לדעת עליהם למטה.

אל תדאג, זה הרבה יותר פשוט ממה שזה נראה!

הם אמנם משיגים את מטרתם למנוע הריון, אך שיטות מניעה הורמונליות רבות עלולות להוביל להשלכות על נשים, מכיוון שהן משתמשות בהורמונים סינתטיים.

מהם אמצעי מניעה לא הורמונליים?

אמצעי מניעה לא הורמונליים ממלאים את תפקידם למנוע את הפריית הביצית על ידי הזרע מבלי שהתהליך יפריע בשום צורה למחזור החודשי הנשי.

המשמעות היא שאמצעי מניעה לא הורמונליים פחות פולשניים לגוף הנשי.

עובדה ידועה היא ש-62% מהנשים בין 15 ל-44 משתמשות באמצעי מניעה כלשהו. השיטות הפופולריות ביותר כוללות את הדברים הבאים:

  • הגלולה (שיטה הורמונלית)
  • קונדומים (לא הורמונליים) - לגברים ולנקבות כאחד
  • תכנון משפחה ושיטות ניתוחיות, שאינן מערבות הורמונים, נמצאות גם בשימוש נרחב.

כיצד פועלים אמצעי מניעה אלו?

באופן כללי, אמצעי מניעה משמשים כמחסום. תפקידם למנוע מגע בין הביצית לזרע. מחסום זה יכול ללבוש צורות רבות ולעתים מתחזק באמצעות פעולות קוטל זרע.

סוגים אחרים של אמצעי מניעה לא הורמונליים כוללים את שיטת תכנון המשפחה. זה מאפשר לזוג לדעת מתי להימנע מיחסים מיניים, בהתאם לשלב המחזור שבו האישה נמצאת.

סוגים אחרים של אמצעי מניעה לא הורמונליים כוללים את שיטת תכנון המשפחה
סוגים אחרים של אמצעי מניעה לא הורמונליים כוללים את שיטת תכנון המשפחה.

מצד שני, שיטות ניתוח יעילות יותר מתכנון זה ובדרך כלל הן קבועות.

לחילופין, שיטות ניתוחיות יעילות יותר מתכנון זה והן בדרך כלל קבועות.

למרות שהם יכולים להיות מאוד יעילים, לאמצעי מניעה לא הורמונליים יש גם כמה חסרונות. לאחר מכן, נסביר את היתרונות והחסרונות שאתה עלול להתמודד עם השימוש באמצעי מניעה לא הורמונליים אלו.

סוגים, יתרונות וחסרונות

הקונדום הגברי

הקונדום הגברי הוא כיסוי לטקס המונע מעבר זרע לרחם. זה יעיל ב-99% במניעת הריון.

היתרון העיקרי שלו, מלבד יעילותו למניעת הריון, הוא בכך שהוא מגן גם מפני מחלות מין.

החסרונות שלו קשורים לשימוש בו. בניגוד לשיטות קבועות אחרות, יש לשים את הקונדום בכל פעם שמתחיל מפגש מיני, ויש להחליפו כמה פעמים שצריך.

בשל החומר והעיצוב שלו, הוא עלול בקלות לסבול נזק מסוים שעלול להפוך אותו ללא יעיל.

הקונדום הנשי

בדומה לקונדום הגברי, הקונדום הנשי מורכב משקית לטקס המונעת מעבר זרע לתוך הביצית. זה גם מגן מפני מחלות המועברות במגע מיני. ככלל, יש להימנע לחלוטין משימוש חוזר בקונדום לנשי.

החסרונות של אמצעי מניעה זו כוללים את העובדה שיש לגביהם מידע מוטעה נרחב, ולכן יש הרבה טאבו בחברה בנוגע לשימוש בקונדומים לנשים.

בנוסף, החיסרון העיקרי שלו טמון בקושי השימוש בו. כמובן שזה משתנה מאישה לאישה.

דיאפרגמה

הסרעפת היא עיגול לטקס המונח בתוך הנרתיק לפני קיום יחסי מין. היתרון העיקרי שלו הוא שהאישה שולטת במיקום שלו, והוא גם מכסה את צוואר הרחם לחלוטין.

החיסרון שלו הוא שהוא לא מגן מפני מחלות המועברות במגע מיני. בנוסף, יש להשאירו במקומו שעות לאחר המעשה. זה נחשב יעיל באמת רק בשילוב עם קוטל זרע.

IUD נחושת

התקן תוך רחמי נחושת הוא שיטה פולשנית וקבועה יותר (נמשכת 5 עד 10 שנים). ה- IUD הוא חפץ, עשוי פלסטיק ונחושת, אשר מונח בתוך צוואר הרחם.

תפקידו לתקוף את הזרע כך שלא יוכל להגיע לביצית. זה גם משחרר חלקיקי נחושת המשפיעים על הידבקות של ביצית מופרית.

בין היתרונות שלו הוא שניתן להניח אותו ולשכוח אותו לאורך זמן. יש לו שיעור יעילות בין 97% ל-99%. עם זאת, חסרון אחד הוא שהוא אינו מונע מחלות מין.

זה גם סיכון לנשים שרוצות להיות אמהות, מכיוון שהשימוש בו עלול להצר את צוואר הרחם יותר מדי, ולגרום לבעיות בפוריות או בזמן הלידה הנרתיקית.

עיקור זכר ונקבה

עיקור הוא תהליך כירורגי הפועל כאמצעי מניעה ללא שימוש בהורמונים. אצל גברים, הליך כירורגי זה מכונה כריתת כלי דם, שהיא קבועה ומבוצעת על מנת למנוע העברת זרע לזרע.

היתרון העיקרי שלו הוא יעילותו למניעת הריון. יתרונות נוספים כוללים את העובדה שזה לא מונע שפיכה, וגם לא משפיע על גבריות.

עיקור נקבה הוא תהליך המאפשר לבודד את השחלות מהרחם, מה שמונע מהביציות להגיע אליו. להליך כירורגי זה יעילות של 99%. בנוסף, ניתן להפוך את ההליך במידת הצורך.

הספוג

לאמצעי מניעה לא הורמונליים יש גם כמה חסרונות
למרות שהם יכולים להיות מאוד יעילים, לאמצעי מניעה לא הורמונליים יש גם כמה חסרונות.

אמצעי מניעה זה הוא ספוג סינטטי שספוג בקוטל זרע. הוא חוסם את צוואר הרחם, סופג זרע ונלחם בזרע. אחד היתרונות שלו הוא שיעור האפקטיביות שלו, שעומד בין 89% ל-91%. בנוסף, האישה יכולה להציב אותו בעצמה.

בין החסרונות שלה הוא שלנשים שכבר הן אמהות, יעילותו יורדת ל-68%. זה גם לא מגן מפני מחלות מין וחייב להישאר במקום לפחות 6 שעות לאחר קיום יחסי מין.

אפשרות נוספת: תכנון משפחה

לא רק ששיטה זו אינה כרוכה בשימוש בהורמונים מלאכותיים, אלא שהיא גם אינה מצריכה שימוש במוצר מיוחד כלשהו או התערבות כירורגית.

תכנון המשפחה מורכב מתכנות הפעילות המינית שלנו בהתאם לשלב של המחזור החודשי שלנו.

מטרת תכנון המשפחה היא להימנע מהשתתפות בקיום יחסי מין בימים פוריים. זוהי שיטה יעילה רק כאשר המחזור של האישה סדיר. עם זאת, שיטה זו יכולה להיות מאוד מסוכנת ולא מדויקת בגלל סיבות טבעיות.

בנוסף לשיטת ההתנזרות התקופתית, שיטות נוספות לתכנון משפחה כוללות:

  • קיום יחסי מין (שפיכה מחוץ לנרתיק)
  • הנקה ממושכת (אם אישה מאכילה את תינוקה רק באמצעות הנקה, היא יכולה להישאר ללא ביוץ עד שישה חודשים)

אף אחת משיטות תכנון המשפחה הללו אינה נחשבת יעילה בשלמותן.

אמצעי מניעה לא הורמונליים ממלאים את אותו תפקיד, תוך טיפול בהיבטים אחרים של בריאות. עם זאת, הם לא תמיד יעילים ופשוטים כמו ששיטות הורמונליות יכולות להיות.