מהו מי מלח פיזיולוגי לתינוקות וילדים?

מי מלח פיזיולוגי או תמיסת מי מלח איזוטונית הוא נוזל המציע יתרונות בריאותיים מרובים
מי מלח פיזיולוגי או תמיסת מי מלח איזוטונית הוא נוזל המציע יתרונות בריאותיים מרובים.
תמיסת מלח פיזיולוגית או תמיסת מי מלח איזוטונית היא נוזל המציע יתרונות בריאותיים מרובים. המשך לקרוא כדי לגלות יותר.

מי מלח פיזיולוגי הוא נוזל מרפא המדמה את הפלזמה המצוי בדם שלנו. זה גם נקרא בשמות של תמיסת מלח איזוטונית או תמיסה פיזיולוגית.

בתחום הבריאות, לנוזל זה יש מטרות שונות, בשל תכונותיו והרכבו. המשיכו לקרוא וגלו מה הם.

מהו מי מלח פיזיולוגי?

כפי שהזכרנו קודם לכן, הסרום הזה הוא תמיסה במצב נוזלי שמנסה לשחזר כמה תכונות של פלזמה בדם. מסיבה זו, הוא מורכב ממים וכמה מינרלים, בריכוזים השווים לאלו של נוזל האדם.

הסרום הפיזיולוגי נקרא גם תמיסה איזוטונית או תמיסת מלח 0.9%, בשל כמות הנתרן המצוי בה: הוא מורכב מ -9 גרם נתרן כלורי לכל ליטר מים.

מתי להשתמש בתמיסת מלח פיזיולוגית

מי מלח פיזיולוגי הוא מוצר פרמצבטי בשימוש נרחב בתחום הבריאות.

בהזדמנויות מסוימות, היא משתפת פעולה עם אמצעי ההחייאה שרופאים משתמשים בהם לנוכח מצבים קשים מאוד המסכנים את החיים. אבל באחרים, זוהי אלטרנטיבה פשוטה ויעילה מאוד לטיפול במחלות קלות בבית.

לאחר מכן, נתאר כמה מהשימושים הנפוצים ביותר שלו.

החלפת נוזלי הגוף

מי מלח איזוטוני עוזר מאוד כאשר אתה צריך להחליף איבוד נוזלים מהגוף. לדוגמה, במקרים של התייבשות, דימום או זיהום חמור שמערער את יציבות הגוף (אלח דם).

ברוב הדוגמאות הללו, התמונה הקלינית היא בעלת חומרה ניכרת. מסיבה זו, אנשי מקצוע בתחום הבריאות נותנים אותו בדרך כלל דרך הוורידים (תוך ורידי) ובמסגרת בית חולים. זה ידוע כטיפול בנוזלים.

ניקוי פצעים

כאשר מתרחשת פגיעה בעור, טיפול בפצעים הוא קריטי על מנת למנוע סיבוכים חמורים יותר, כגון זיהומים. אז, הכביסה הראשונית של רקמה זו ממלאת תפקיד בסיסי.

במשך שנים רבות המליצו מומחים לבצע ניקויים אלו עם מי מלח פיזיולוגי סטרילי. לא רק בגלל שהוא לא מזיק (הוא לא גורם לכאב או לגירוי), אלא גם בגלל שהוא נוזל נטול חיידקים.

נכון לעכשיו, עדויות מדעיות טוענות כי אין הבדלים משמעותיים בסיכון לזיהום בעת שימוש במי מלח או ברז. לכן, הבחירה להשתמש בתמיסת מלח לניקוי פצעים כפופה להעדפות של כל משפחה.

מהו מי מלח פיזיולוגי
מהו מי מלח פיזיולוגי?

קראו עוד: חומרי חיטוי וחיטוי לפצעי ילדים

שטיפת אף בהקשר של הצטננות

גודש באף עקב הצטננות הוא סימפטום נפוץ מאוד בילדות. בנוסף להיותו מעצבן, הוא גורם לחסימה באף שמסוגלת לתקן את הנשימה של תינוקות קטנים. מסיבה זו, שטיפות אף עם מי מלח פיזיולוגי הן חלופה להקלה על תינוקות.

תרגול זה מאוד פשוט לביצוע בבית ובאופן כללי, ילדים סובלים אותו מאוד.

זה כרוך בהנחת 1 עד 2 מיליליטר של מי מלח פיזיולוגי בכל נחיר (אחד בכל פעם), במטרה לרכך את ההפרשות מהאף ולקדם את שחרורן. לאחר מספר דקות, המטפלים יכולים להשתמש בשואב אף ידני כדי לשאוב בעדינות את הרירית או לאפשר לה לזרום במורד הגרון כדי שהילד יבלע.

השימוש בפתרונות אלו בהקשר זה הוכח כשיטה בטוחה, יעילה ושימושית להגבלת צריכה מיותרת של תרופות שונות.

אולי יעניין אותך: היגיינת האף בתינוקות: 6 גורמי מפתח

ערפולים לטיפול במצבי דרכי אוויר תחתונות

כאשר ילדים זקוקים לתרופות לטיפול במצבי דרכי אוויר תחתונות, ערפולים הם אלטרנטיבה טובה להשיג זאת:

  • במקרה של דלקת גרון, נבוליזציות עם מי מלח וקורטיקוסטרואידים בשאיפה או אדרנלין משפרים דלקת ותסמינים לא נעימים.
  • במקרה של ברונכיוליטיס, היעילות של ערפולים היא נושא שנוי במחלוקת.

על פי סקירה שיטתית של שיתוף הפעולה של Cochrane, ערפולים עם מי מלח היפרטוני הפחיתו באופן צנוע את הסיכון לאשפוז עבור ילדים אלה. כמו כן, הם קיצרו את האשפוז במקרים מסוימים של ברונכיוליטיס בינוני עד חמור.

עם זאת, השפעה זו לא הוכחה בשימוש בתמיסת מלח פיזיולוגית איזוטונית.

שימושים אחרים בתמיסת מלח פיזיולוגית

תמיסת מי מלח שימושית גם על מנת לנקות את הפרשות העיניים של תינוקות, בשל מצבה כנוזל סטרילי (ללא חיידקים). עם זאת, אמהות יכולות להשתמש גם בחלב אם שלהן, שאינו נקי לחלוטין ממיקרואורגניזמים.

על החשיבות של מי מלח פיזיולוגי לבריאות

מי מלח היא תרופה שימושית מאוד. בנוסף, זה בדרך כלל מוצר זול שילדים ומשפחותיהם סובלים היטב והוא בטוח מספיק לשימוש ביתי.

בכל מקרה, לפני השימוש בו, טוב לדבר עם רופא הילדים שלך. בעל המקצוע יהיה זה שיקבע את נוחות השימוש בו ויציין את אופן הניהול המתאים ביותר לפי כל מקרה ומקרה.

פופולריים