3 טיפים לניהול מתח דיגיטלי אצל ילדים ובני נוער

שימוש מופרז בטכנולוגיה עלול לגרום ללחץ דיגיטלי לילדים ובני נוער
שימוש מופרז בטכנולוגיה עלול לגרום ללחץ דיגיטלי לילדים ובני נוער.
מתח דיגיטלי הפך נפוץ למדי בקרב ילדים ובני נוער. הסיבה לכך היא שהם מבלים יותר מדי שעות בטכנולוגיה. כתוצאה מכך, בסופו של דבר הם סובלים ממתח כרוני, שעלול להשפיע על היבטים רבים בחייהם.

שימוש מופרז בטכנולוגיה עלול לגרום ללחץ דיגיטלי לילדים ובני נוער. כתוצאה מכך, הבריאות, הביצועים בבית הספר והיחסים החברתיים שלהם מושפעים. בימינו, השימוש בטכנולוגיה נעשה מוגזם. חוץ מזה, זה החליף פעילויות אחרות, כמו קריאה, ספורט, משחק וזמן משפחתי.

בנוסף, הם מרגישים צורך להיות ברשתות החברתיות 24 שעות ביממה. כתוצאה מכך, זה משפיע על האופן שבו ילדים מתייחסים למשפחותיהם ולבני גילם. יתרה מכך, משבר הבריאות הנוכחי שהעולם עובר גרם לילדים להיות תלויים בטכנולוגיה דיגיטלית להמשך לימודיהם. אז בסופו של דבר הם השקיעו הרבה יותר זמן בשימוש במכשירים הטכנולוגיים שלהם.

למה אנחנו מתכוונים כשאנחנו מדברים על מתח דיגיטלי?

כאשר אנו מדברים על מתח דיגיטלי, אנו מתייחסים לאופן שבו השימוש הדיגיטלי משפיע על תגובות הגוף של ילדים כאשר הם מתמודדים עם מצבים מתוחים רגשית ופיזית.

כפי שכולנו יודעים, לחץ מסייע לגופנו להתכונן להתמודד עם מצבים הדורשים מאיתנו תגובות מסוימות. אבל, מתי זה הופך לבעיה? זה קורה כאשר ילדים אינם מגיבים כפי שהם אמורים להגיב, או כאשר התגובה שלהם נמשכת זמן רב מדי וזה הופך לבעיה כרונית.

למרות שהלחץ מכין אותנו להצלחה, זה יכול להפוך לבעיה אם אנחנו לא מבינים את הסימנים של הגוף שלנו כראוי. אם נחשוב על הסימנים הללו כעל משהו שלילי, לא נוכל להתמודד עם מצבים מסוימים כפי שאנו צריכים.

לכן, על התלמידים לדעת כיצד להתמודד עם רמות הלחץ הללו, כדי שלא יתמקדו רק בצד השלילי שבהן.

כיצד משפיע לחץ על ילדים ובני נוער?

כאשר ילדים ובני נוער מושפעים מלחץ דיגיטלי ואינם יודעים כיצד להתמודד איתו, ייתכן שיש להם בעיה בהיבטים הבאים של חייהם:

  • ביצועים אקדמיים: כאשר אנו לחוצים, הגוף מייצר נוראדרנלין ואדרנלין, המשפיעים על יכולת המיקוד שלנו, ולכן, מקשה עלינו ללמוד.
  • יחסים אישיים: ילדים שמבלים זמן מוגזם מול מסכים בדרך כלל לא מתייחסים לאחרים, כי הם מקדישים את זמנם לשימוש בטכנולוגיה. כתוצאה מכך, יחסים אישיים הופכים פחות חשובים.
  • בעיות זיכרון ושחזור מידע: זה נובע בעיקר מייצור קורטיזול.
  • קבלת החלטות פחות הגיונית ויותר רגשית: במצבי לחץ, האמיגדלה אחראית על קבלת ההחלטות. לכן, החלטות פחות הגיוניות ויותר רגשיות.

מה תפקידם של גורמי לחץ כאשר ילדים ובני נוער סובלים מלחץ דיגיטלי?

מהם גורמי לחץ? הם גירויים חיצוניים, אירועים או מצבים שמייצרים מתח אצל אנשים. במקרה זה, נדבר על גורמי הלחץ החשובים ביותר שמייצרים מתח דיגיטלי.

חיבור קבוע

מה תפקידם של גורמי לחץ כאשר ילדים ובני נוער סובלים מלחץ דיגיטלי
מה תפקידם של גורמי לחץ כאשר ילדים ובני נוער סובלים מלחץ דיגיטלי?

ילדים ובני נוער רבים מבלים את רוב שעות היום באינטרנט. זה יכול לקרות בגלל שהם נמצאים בפלטפורמות המדיה החברתית (אינסטגרם, פייסבוק, TikTok, WhatsApp וכו') או בגלל שבגלל המצב הנוכחי שלנו, הם נמצאים בשיחות וידאו עם המורים שלהם.

חוץ מזה, כשהם לא משתמשים בטלפונים שלהם, הם לעתים קרובות צופים בטלוויזיה או משחקים במשחקי וידאו. לכן, הם מחוברים באופן קבוע, למעט כשהם ישנים.

פחדים ופוביות הקשורות לעולם הדיגיטלי

שימוש מופרז בכלים טכנולוגיים עלול להוביל לפחדים ופוביות מסוימות. חלק מבני הנוער מפחדים מאוד לבלות בלי הטלפונים הניידים שלהם (נומופוביה). זה קורה גם כי הם מרגישים שבמשך הזמן שאין להם את הטלפונים שלהם, משהו חשוב קורה בעולם הדיגיטלי והם מפספסים אותו.

מחשבות לא רציונליות ומחשבות על כישלון צפוי

מתח דיגיטלי הנגרם על ידי שימוש מופרז בטכנולוגיה יכול לגרום לילדים ובני נוער לעלות מחשבות לא רציונליות או מחשבות על כישלון צפוי. זה אומר שהם עלולים לחשוב שאם אין להם את הטלפונים הניידים שלהם, מערכות היחסים האישיות שלהם עלולות להיכשל. בנוסף, הם עשויים גם לחשוב שבמקרה שמשהו רע יקרה, הם לא יוכלו לקרוא למישהו לעזרה. בסך הכל, הם יהיו מוכנים להשתמש בכמה שיותר תירוצים כדי שהטלפונים שלהם יהיו איתם כל הזמן.

מה אנחנו יכולים לעשות עם לחץ דיגיטלי אצל ילדים ובני נוער?

משפחות ובתי ספר יכולים להיות שימושיים למדי בסיוע לילדים ובני נוער לזהות, לחזות ולהתמודד עם מתח דיגיטלי. אם אנחנו רוצים שעזרה זו תהיה יעילה, עלינו להתמקד בשלושה היבטים עיקריים:

נצלו היטב את הלחץ שלהם, כאשר הוא לא מוגזם

בכל פעם שאנו נמצאים בלחץ, אנו נוטים לבצע טוב יותר. וזה משהו שילדים ובני נוער צריכים לדעת. אז בואו ננצל היטב את רגעי הלחץ שלהם כדי לשפר את הביצועים והיעילות שלהם במה שהם עושים.

זהה גורמי לחץ כדי לעבוד עליהם

ברגע שאנו מזהים את הסיבות ללחץ הדיגיטלי שלהם, עלינו לעבוד עליהם כדי להפחית את ההשפעה שיש להם על ילדים ובני נוער. על מנת לעשות זאת, אנו יכולים לקבוע כמה כללים לגבי שימוש בטכנולוגיה. כמובן, אם אנחנו רוצים לצמצם את הזמן שהם מבלים עם המכשירים הדיגיטליים שלהם, אנחנו צריכים לעשות את זה לאט. בדרך זו, זה לא יהיה כל כך פתאומי, והם לא ירגישו כל כך רע. הסוד הוא לעשות שימוש טוב בטכנולוגיה.

השתמש בלחץ דיגיטלי כרוני או מוגזם כדי להתחזק

בהזדמנויות רבות, הלחץ נמשך בזמן והוא הופך לכרוני. כאשר הגוף נמצא ברמות מתח גבוהות, הוא מייצר אדרנלין וקורטיזול. כתוצאה מכך, אנו עשויים להיתקל בקשיים בביצוע משימות מסוימות או בביצוע מבחנים בבית הספר. לכן, חשוב להשתמש בלחץ הזה כדי להתחזק ולהפיק תועלת ממנו.

על מתח דיגיטלי...

לסיכום, מתח דיגיטלי יכול להשפיע על הביצועים של ילדים ובני נוער, והוא יכול גם לגרום להם לבעיות רבות. זו הסיבה שחשוב לזהות כמה מתח משפיע עליהם ולעשות משהו בנידון. זכרו שתמיד יהיה עדיף לעשות משהו לפני שהבעיה תגדל.

אם אתה חושב שהילדים שלך סובלים מלחץ דיגיטלי כרוני ואינך יודע מה לעשות, בקש עזרה מאיש מקצוע. יהיה להם את כל המידע הדרוש כדי לפתור את הבעיה.