התעמלות לתינוקות: 4 תרגילי גירוי

תרגילי הגירוי המוצעים באמצעות התעמלות לתינוקות מהווים תמריץ עצום להתפתחותם הפסיכופיזית
תרגילי הגירוי המוצעים באמצעות התעמלות לתינוקות מהווים תמריץ עצום להתפתחותם הפסיכופיזית.
תרגילי גירוי חשובים מאוד לתינוק שלך. האם אתה רוצה לתרום לפיתוחו? לכן, כלול אותם בשגרת הפעילות היומיומית שלך.

התנועה היא הציר המרכזי של האדם ועליה להיות נוכחת בכל שלבי חיינו. מסיבה זו, התעמלות לתינוקות היא כל כך חשובה, גם לילדים וגם להוריהם.

למרבה המזל, לרוב הילדים הקטנים יש צורך מולד לנוע ולחקור כל הזמן. עם זאת, כאמא, את חייבת להישאר מודעת להתפתחותן הפיזית והפסיכולוגית.

עם זאת, אנו ממליצים לך ליישם התעמלות לתינוקות במהלך החודשים הראשונים ואף ללוות את המעבר במהלך הילדות עד גיל ההתבגרות. זוהי דרך טובה להימנע מאורח חיים בישיבה אצל ילדיכם.

מהי התעמלות לתינוקות?

אתה בטח רואה בהתעמלות תינוקות משהו מאוד משוכלל או מורכב, אבל אל תיסחף רק עם השם. באופן עקרוני, התעמלות מסוג זה מורכבת מהעדפת תנועת הילדים על מנת לקדם את התפתחותם.

במהלך הילדות המוקדמת, ילדים מתמקדים בחקירה - היכרות עם עצמם ואת העולם הסובב אותם. אז, התעמלות לתינוקות מורכבת מסדרה של תרגילים המתמקדים בקידום הצורך שלהם לחקור.

כמו כל פעילות לקטנטנים, התעמלות לתינוקות חייבת להיות בהשגחת ההורים. עם זאת, על ההורים להגביל את עצמם להיות המדריכים בתרגילי הגירוי הללו ולהשתדל לא להתנות את היוזמות הספונטניות של התינוקות.

היתרונות של התעמלות לתינוקות

תרגילי הגירוי המוצעים באמצעות התעמלות לתינוקות מהווים תמריץ עצום להתפתחותם הפסיכופיזית. כמו כן, הם מקדמים את הבשלת היכולות השונות שלהם: חיזוק שרירים, קואורדינציה ומיומנויות מוטוריות.

במקביל, פעילויות אלו נותנות את הגוף לתנועות עתידיות, כגון זחילה, הליכה וריצה.

כשהתינוק חוקר, הוא גם רוכש יתרונות קוגניטיביים גדולים. התנועות קשורות ללמידה משמעותית ורגשית, המתהווה בהדרגה עם כל מפגש.

תרגילי גירוי לתינוקות

המטרה של התעמלות לתינוקות היא לעודד אותם להתבגר, אבל בקצב שלהם. מסיבה זו, אנו ממליצים לך להדריך את הקטן שלך בתנועות מסוימות מבלי להכריח אותן.

1. גירוי בגפיים העליונות

התחל בהחזקת שתי ידיו של התינוק, ואם הם תופסים אותן, על אחת כמה וכמה. לאחר מכן, בצע שוב ושוב תנועות שונות: פתיחה וסגירה, למעלה ולמטה.

למרות שזה לא ספציפית תרגיל גירוי
למרות שזה לא ספציפית תרגיל גירוי, הוא מעדיף את ההתפתחות הפסיכופיזית של תינוקות.

וודאו שהתנועות הללו יהיו הרמוניות ועדינות, על מנת למנוע כל פגיעה. אל תשכח שהם לא צריכים לגרום לאי נוחות לתינוק, אז הפסק אם אתה קולט שהם מסרבים לעשות אותם.

2. גירוי בגפיים התחתונות

תרגילים לגירוי הרגליים דומים לאלה של הזרועות. במקרה זה יש לקחת את שני הקרסוליים ולבצע תנועות חטיפה ואדוקציה, כלומר לפתוח ולסגור את שתי הרגליים בו זמנית.

כמו כן, רצוי לכופף כל רגל בגובה מפרק הפיקה. הביאו את רגלו של התינוק לאט לכיוון הבטן או מעט גבוה יותר. ואז עשה את אותו הדבר עם השני.

בהתעמלות לתינוקות , גירוי באמצעות ליטופים בולט, אז העבירו את הידיים על חלקי הגוף השונים כדי לעורר תנועה. אם אתם שמים לב שהקטן כועס, הפסיקו לעשות זאת מיד.

3. גירוי גב

תרגיל הגירוי הזה הוא קצת יותר משוכלל, אז היזהר.

כאשר תינוקך שוכב על הבטן, עליך לקחת אותם בשתי רגליו ולהרים אותם בצורה מבוקרת. הגוף חייב להישאר נתמך, שכן המטרה היא לעורר את שרירי הגב והגב התחתון.

גירוי זה אמור להימשך רק מספר שניות. אם אתה לא מרגיש מסוגל לעשות את התרגיל הזה, אתה יכול לבקש עזרה מבן הזוג שלך או להתייעץ עם רופא הילדים שלך.

4. חקר חינם

למרות שזה לא ספציפית תרגיל גירוי, הוא מעדיף את ההתפתחות הפסיכופיזית של תינוקות. המודל הפדגוגי הזה שנקרא "תנועה חופשית" נוצר על ידי אמי פיקלר ומתמקד בחקר חופשי.

המטרה העיקרית של מודל זה היא לכבד את העיתוי ואת היוזמה של הילדים הקטנים במשימה שלהם לגלות את העולם. והוריהם, חייבים להישאר כמדריכים שלהם ולהתערב רק לפי הצורך והצדקה.

באופן אידיאלי, יש לאפשר לכל ילד להיסחף בסקרנות לחקור וללמוד בהדרגה.

אנו ממליצים לכם להכין את הסביבה בה הילד הולך לנוע. ודא שאין אלמנטים מסוכנים או רעילים בהישג ידם.

התעמלות תינוקות, שימו לב

לפני ביצוע תרגיל גירוי כלשהו, עליך לקחת בחשבון שורה של היבטים. כאמא, קל יותר להבין את התינוק שלך, ואת בטח יודעת מה הוא דורש בכל עת או לפי מצב הרוח שלו.

בהתבסס על כך, השתדלו לא לבצע התעמלות תינוקות ברגעים שלאחר אכילת האוכל או לחץ על ילדכם כשהוא רעב או ישנוני. בשני המקרים הריכוז שלהם יתפזר מאוד והחוויה תהיה לא נעימה.

מלבד זאת, השתדלו לשים עליהם בגדים נוחים ולדאוג שיהיה להם חיתול נקי בכל פעם שהם הולכים לעשות פעילות גופנית מסוג זה.