מהי למידה מסתגלת?

הטכנולוגיה בשירות הלמידה האדפטיבית מאפשרת למורים לעקוב אחר הלמידה של תלמידיהם ולדעת את התקדמותם
לכן, הטכנולוגיה בשירות הלמידה האדפטיבית מאפשרת למורים לעקוב אחר הלמידה של תלמידיהם ולדעת את התקדמותם.
חינוך המותאם לדרישות של חברה מורכבת כמו זו שאנו חיים בה, כמו גם לצרכים ולפרטיות של כל אדם, הוא יסוד. היום, נסתכל מקרוב על למידה אדפטיבית.

כמה פעמים שמעתם צעירים אומרים שהם אף פעם לא לומדים שום דבר מועיל בבית הספר? ואם נעצור לחשוב על זה, כנראה שהם צודקים לגבי הרבה מהתכנים שהם צריכים ללמוד. בתי ספר לא מלמדים את כל הכישורים והתכנים הדרושים לחיים היום. וההוראה אינה מותאמת לצרכים ולתחומי העניין של כל תלמיד. לכן, בניסיון להגיב לבעיות אלו, מגמה חינוכית המכונה למידה אדפטיבית תופסת תאוצה.

האם אתה יכול לדמיין אם החינוך באמת עונה על הצרכים של כל תלמיד? ולא רק זה, מה אם זה באמת הניע את התלמידים והכין אותם באמת לחיים בעולם המודרני שלנו?

ובכן, ספציפית, למידה אדפטיבית היא שיטה שבעזרת ICT (טכנולוגיות מידע ותקשורת), שמה לה למטרה להתאים את ההדרכה. זוהי למידה מותאמת אישית שמתאימה למה שכל תלמיד צריך כדי להמשיך ללמוד ולהתקדם. ויותר מכך, כדי להפוך את החינוך לאטרקטיבי יותר, זה לוקח בחשבון גם את האינטרסים והמניעים שלהם.

מהי למידה מסתגלת?

השיטה החינוכית של למידה אדפטיבית מבוססת על אלגוריתמים ממוחשבים כדי לסייע בתכנון ההוראה ומתן שיעורים מותאמים אישית. זה כרוך בתכנון ואספקת פעילויות ומשאבים המותאמים לצרכיו של כל לומד.

במילים אחרות, הוראה שבה נבחר תוכן וגם אסטרטגיות ספציפיות להוראתו. תמיד על בסיס בחינת מקצבי הלמידה וסגנונות הלימוד, תחומי העניין, החולשות והפוטנציאל של כל תלמיד. בדרך זו, הלמידה הופכת הרבה יותר מעניינת ומגרה עבור התלמיד.

טכנולוגיה בשירות הסתגלות הוראה ולמידה

הודות לתקשוב, הרבה יותר קל לבצע שיטת למידה אדפטיבית. הסיבה לכך היא שהמורה, באמצעות יישומים ותכניות שונות, יכול לאסוף, לאחסן ולהשוות נתונים המופקים במהלך תהליכי הלמידה של תלמידיו. במובן זה, ישנן תוכניות כגון learnsmart, המספקות נתונים על חוויות הלמידה המותאמות אישית של התלמידים.

בנוסף, כל התוכניות, האפליקציות והפלטפורמות הללו מהווים את מה שנקרא VLEs (סביבות למידה וירטואליות). מדובר במרחבים שקיימים באינטרנט כדי לקדם חילופי דברים ולעודד אינטראקציה בין מורים לתלמידים, הן בתוך הכיתה והן מחוצה לה, במהלך שעות הלימודים.

מהי למידה מסתגלת
מהי למידה מסתגלת?

לכן, הטכנולוגיה בשירות הלמידה האדפטיבית מאפשרת למורים לעקוב אחר הלמידה של תלמידיהם ולדעת את התקדמותם. ויחד עם זאת, הוא מאפשר להם לספק לתלמידיהם תכנים, פעילויות ומשימות חדשות שתמיד מתאימות לרמתם ולמצב הלמידה שלהם.

לכן, אנו מדברים על מגמה פדגוגית מעניינת המבוססת על שימוש בטכנולוגיה להתאמה אישית של הוראה, כך שתלמידים מכל רמות החינוך יוכלו לעמוד בדרישות הלמידה שלהם. וזה יכול להתרחש כמעט מיד והם יכולים לגשת למסלולי למידה מותאמים.

המאפיינים העיקריים של למידה אדפטיבית

המאפיינים העיקריים של למידה מסתגלת או, בכל מקרה, של הוראה מותאמת אישית הם כדלקמן:

  • תוך התחשבות בצרכי הצורה, הקצב, הלמידה והלימוד של כל לומד
  • צמצום כמות המידע והתכנים ובו בזמן התאמה אישית
  • אימות הבנת התכנים של התלמיד, באמצעות משוב כמעט מיידי וקבוע עם המחנכים שלו
  • פיצוי על חולשות ופיתוח או שיפור מיומנויות ומיומנויות
  • הגברת המוטיבציה והעניין של התלמידים בלמידה

היתרונות של הוראה מותאמת אישית

היתרונות העיקריים של למידה מסתגלת כוללים את הדברים הבאים:

  • למידה מיטבית, שכן התכנון הוא בהתאם לצרכיו של כל תלמיד.
  • זו שיטה שמתאימה לכל גיל ורמת השכלה. מה שכן, זה ישים לכל תחום ידע.
  • למידה מסתגלת מגבירה את רמת המוטיבציה של התלמיד ללמוד. הוראת נושא מופקת מתכנים אטרקטיביים או המייצרים עניין לתלמיד.
  • מה גם שהוא מגביר את רמת המחויבות והמעורבות של התלמידים בתהליך הלמידה שלהם. הסיבה לכך היא שכאשר עוסקים בתכנים ובנושאים המעניינים אותם, הלמידה שלהם היא אתגר יותר מאשר הפנמה ושינון פשוטים של תכנים.

למידה מסתגלת יותר ויותר, עתיד החינוך

השימוש במתודולוגיות אימון, כגון למידה אדפטיבית, הוא עתיד החינוך. התקדמות טכנולוגית ושינויים חברתיים מתמידים בכל התחומים דורשים חינוך שעומד במשימה ומסוגל להכשיר אזרחים יצירתיים, אוטונומיים וסתגלניים.

השגת התאמה אישית ועצמאות רבה יותר בתהליך הלמידה היא אחד האתגרים העומדים בפני מוסדות החינוך. לכן, חיוני לספק הכשרה שוטפת לכל המחנכים.

הכשרה זו חייבת להיות טכנית ולכלול כיצד להפעיל יישומים טכנולוגיים. במקביל, עליה להכשיר מחנכים על הפונקציונליות של יישומים טכנולוגיים אלו על מנת לאפשר למידה אדפטיבית.