הליטוזיס או ריח רע מהפה במהלך ההריון

השינויים המתרחשים במהלך ההריון יכולים להיות הגורם לריח רע מהפה
כפי שכבר הזכרנו, השינויים המתרחשים במהלך ההריון יכולים להיות הגורם לריח רע מהפה.
ריח רע מהפה במהלך ההריון הוא סימפטום נפוץ מאוד ויכול להיות די לא נוח. גלה מדוע הוא מופיע ומה עליך לעשות כדי להימנע מכך.

ריח רע מהפה במהלך ההריון הוא אי נוחות אופיינית לשלב זה ומספר גורמים תורמים לה. ביניהם, השינויים הפיזיולוגיים והסתגלניים של ההריון.

כאן, נסביר מדוע זה קורה ומה אתה יכול לעשות כדי לשלוט במצב הפה הזה.

ריח רע מפה

ריח רע מהפה, הידוע גם בשם הליטוזיס, הוא הריח הלא נעים שיוצא מהפה. בעיה זו יכולה להשפיע על כל אחד, אבל זה משהו שכיח במיוחד בהריון.

לרוב, הריח הלא נעים הזה מגיע מחלל הפה עצמו, בין אם בשל פעולת החיידקים החיים בו ובין אם בשל הירידה בייצור הרוק.

במהלך הלילה, זרימת הרוק התקינה פוחתת והדבר מעדיף את התפשטות החיידקים הגורמים לריח רע מהפה. סוג זה של הליטוזיס בדרך כלל נעלם עם הזמן, לאחר אכילת משהו או צחצוח שיניים.

במקרים אחרים, הליטוזיס מתרחשת כתוצאה משינויים הורמונליים של ההריון המשפיעים על התנאים הרגילים של הפה. ולמרות שזה מצב לא מזיק, זה יכול להיות מאוד מביך עבור נשים בהריון.

תסמינים של ריח רע מהפה במהלך ההריון

נשים הרות רבות עם הליטוזיס עשויות שלא להיות מודעות לחלוטין לבעיה. למרות שזה לא נתפס דרך ריח, ריח רע מהפה יכול להתבטא באמצעות תסמינים אחרים:

 • טעם רע בפה
 • טעם מר מתמשך
 • פה יבש
 • נוכחות של ציפוי לבן עבה על פני הלשון
 • אי נוחות בגרון
 • הצטברות רובד חיידקים על משטחי שיניים
 • נוכחות טרטרית
 • חללים גדולים ועמוקים
 • חניכיים נפוחות ומדממות

אם אישה בהריון מזהה חלק מהתסמינים הללו, עדיף ללכת לרופא שיניים מהימן לעזרה.

הסיבות לריח רע מהפה במהלך ההריון

כפי שכבר הזכרנו, השינויים המתרחשים במהלך ההריון יכולים להיות הגורם לריח רע מהפה. נסביר אותם להלן.

שינויים הורמונליים

התנודות ברמות ההורמונליות של האם מעודדות את הגדילה וההתפתחות של התינוק, אך הן משפיעות על כל גופה של האישה ההרה, כולל חלל הפה שלה.

אסטרוגנים ופרוגסטרון מעודדים שגשוג של מיקרואורגניזמים והצטברות רובד חיידקים על השיניים. אם זה לא מוסר כראוי באמצעות היגיינת שיניים, זה יכול לגרום לריח לא נעים בפה, בנוסף לסיבוכים אחרים בבריאות הפה.

התייבשות

צריכת מים במהלך ההריון חיונית, שכן הידרציה לא מספקת עלולה לגרום לבעיות בריאותיות אצל האם והעובר.

היעדר רוק בפה, הידוע בשם xerostomia, מעדיף הצטברות של פסולת מזון ותסיסה חיידקית של אותו. לכן, שמירה על לחות חלל הפה ועם זרימת רוק טובה נמנעת ריח מכוער בפיה של האישה ההרה.

בחילה והקאה

בחילות, הקאות ועיכול איטי הם תסמינים שכיחים למדי בקרב נשים בהריון. גם ריפלוקס של מזון לא מעוכל וחומצות קיבה גורם לריח רע מהפה.

הסיבות לריח רע מהפה במהלך ההריון
הסיבות לריח רע מהפה במהלך ההריון.

למרות אי הנוחות שצחצוח יכול לגרום בשלב זה, חיוני לנשים בהריון לא להזניח את היגיינת הפה שלהן. ניקוי הפה לאחר הקאות עוזר להסיר חיידקים, חומצה וריח.

דיאטה

צריכת מזונות מסוימים, כמו שום, בצל או קפה, מקדמת את התסמין הלא נעים הזה. בדיוק אותו הדבר, במקרים אלה, ריח רע מהפה הוא בדרך כלל זמני ונעלם לאחר מספר שעות.

במהלך ההיריון, זה נפוץ שנשים משנות את הרגלי האכילה שלהן ומשתוקקות למזון לא בריא. לכן, שמירה על תזונה עשירה בסוכר או אכילה תכופה מעדיפה הצטברות של רובד חיידקים, הליטוזיס והתפתחות עששת.

בעיות פה

במהלך ההריון, זרימת דם מוגברת בחניכיים גורמת לחניכיים להתנפח, לדמם ולכאוב. מצב זה ידוע כדלקת חניכיים והוא קשור גם לריח רע מהפה במהלך ההריון.

חשוב לא להזניח את צחצוח השיניים למרות אי הנוחות, שכן הצטברות אבנית וההתפתחות לדלקת חניכיים עלולה להחמיר את ריח הפה הלא נעים.

היגיינת פה לקויה, יובש בפה והרגלי אכילה לא בריאים מגבירים את הסיכון לעששת. בתורו, השלבים המתקדמים של מחלה זו מעדיפים הצטברות של שאריות מזון בחורי השיניים ומובילים לזיהומים בפה.

מצבים רפואיים

ישנן כמה פתולוגיות מערכתיות הגורמות לריח רע מהפה או לריח פה אופייני. סוכרת, דלקות גרון, סינוסיטיס, בעיות בדרכי הנשימה ומחלות של מערכת העיכול הן כמה דוגמאות להן.

חשוב לשים לב לריח הפה ולהתייעץ עם רופא המיילד אם אתה מבחין בשינוי משמעותי בו בשלב זה.

טיפים למניעת ריח רע מהפה במהלך ההריון

כפי שראית, ריח רע מהפה הוא סימפטום נפוץ למדי במהלך ההריון. עם זאת, ישנן מספר שיטות לשמירה על בריאות הפה ובכך להפחית את הריח הרע.

להלן מספר טיפים למניעת ריח רע מהפה במהלך ההריון:

 • שמרו על היגיינת פה נכונה: צחצחו את השיניים והלשון בצורה נכונה עם משחת פלואוריד, חוט דנטלי ומי פה ללא אלכוהול.
 • הקפידו על תזונה בריאה: אכלו תזונה בריאה ומגוונת לליווי הריון בריא. הימנע ממזונות מתוקים, חומציים וכאלה עם ריח חזק.
 • שתו מים לעתים קרובות: שמרו על מצב לחות נאות למניעת מחלות. חשוב לשתות מספיק מים טבעיים כל יום ולהימנע ממשקאות ממותקים או משקאות מוגזים.
 • השתתף בכל ביקורי רופא השיניים: בקר את רופא השיניים מעת לעת במהלך ההריון על מנת לזהות ולטפל בכל בעיה בשלב מוקדם. באופן אידיאלי, בקר אצל רופא השיניים פעם בשליש ובכל מקרה חירום.

ריח רע בפה בהריון יכול להיות אחד מהשינויים הנורמליים הרבים בשלב זה. עם זאת, זהו סימפטום די מביך, שניתן למנוע ולשפר אותו בעזרת טיפול שיניים מתאים.