מחלות עיכול בילדים: מה שכדאי לדעת

מחלות עיכול בילדים יכולות להשפיע על כל איבר המרכיב את מערכת העיכול
מחלות עיכול בילדים יכולות להשפיע על כל איבר המרכיב את מערכת העיכול.
מחלות עיכול בילדים יכולות להיות מקור גנטי, ויראלי, חיידקי או לא ידוע. חשוב להיות קשובים לתסמינים על מנת לרפא אותם בזמן.

מחלות עיכול בילדים יכולות להשפיע על כל איבר המרכיב את מערכת העיכול. המזון שאנו אוכלים חייב לעבור תהליך טרנספורמציה לפני שהוא יהפוך למולקולות שהתאים יכולים להשתמש בהן. שינויים אלו מתחילים בפה בלעיסה ונמשכים בוושט ובקיבה, שם מיצי קיבה מפרקים את המזון לחלקיקים קטנים יותר.

המעי הדק, ובמיוחד שרירי המעי, הוא האיבר של מערכת העיכול שבו מתבצעת ספיגת חומרי הזנה. לבסוף, העיכול מסתיים במעי הגס ובפי הטבעת עם סילוקם של אותם מוצרים שאנו משליכים.

בלוטות אחרות כגון הלבלב וכיס המרה או איברים כגון הכבד משתתפים גם הם בתהליך זה על ידי ייצור מיצים המסייעים בהפיכת חומרים מזינים. כל שינוי במהלך התהליך מקשה על העיכול ובמקרים מסוימים מוביל למחלות עיכול אצל ילדים.

מחלות עיכול קלות בילדים

דלקת חניכיים הרפטית

וירוס הרפס סימפלקס הוא מחלה מדבקת הנגרמת על ידי זיהום בנגיף הרפס סימפלקס מסוג 1 (HSV-1). למעשה, זה הביטוי העיקרי שלו. כאשר מדובר במבוגרים, הוא מופיע בצורה של הרפס טיפוסי באזור השפתיים. עם זאת, אצל ילדים זה גורם לנגעים כיבים כואבים מאוד בתוך הפה ועל פני הלשון.

ריפלוקס ביילודים

ריפלוקס קיבה-וושטי מתרחש כאשר חלק מתכולת הקיבה חוזרת אל הוושט אם סוגר הוושט אינו נסגר כראוי. אצל תינוקות, ריפלוקס מתמשך זה מלווה בהקאות עלול לגרום לגירוי של האזור, ירידה במשקל, ובמקרים נדירים, בעיות נשימה.

גסטרואנטריטיס זיהומית

מחלות עיכול קלות בילדים
מחלות עיכול קלות בילדים.

מחלה מדבקת זו נגרמת מאכילת מזון מזוהם או מציצת פריט של ילד חולה. זוהי מחלה שכיחה מאוד במעונות יום הכוללת כאבי בטן, הקאות, שלשולים, בחילות וחום. זה נגרם בדרך כלל על ידי וירוס חולף 24 שעות (rotavirus).

מחלות עיכול מתונות בילדים

מחלת צליאק

מחלת צליאק היא הפרעת עיכול עם מרכיב גנטי בולט המשפיעה על דלי המעי של המעי הדק המיוצר על ידי צריכת גלוטן. במקרים הקיצוניים ביותר, ילדים עלולים לסבול מתת תזונה חמורה, המתבטאת בפיגור בגדילה, רככת ואפילו שינויים במצב הרוח. באשר לטיפול, מדובר בהוצאת גלוטן לחלוטין מתזונת הילד.

אי סבילות ללקטוז

זו הפרעה שיכולה להימשך כל החיים. עם זאת, אם היא מופיעה בגיל צעיר, היא עלולה להוביל לחוסר סידן וויטמין D. היא מופיעה בצורה של נפיחות בבטן, שלשולים וגזים לאחר בליעת מוצרי חלב. ברוב המקרים, אצל ילדים, הסרת לקטוז לחלוטין אינה הכרחית. עם זאת, חשוב להגביל את צריכתו ולבצע שינויים מסוימים בתזונה של הילד.

מחלות עיכול קשות בילדים

דלקת התוספתן

זוהי דלקת של התוספתן הנגרמת על ידי זיהום. זה בדרך כלל די כואב, כך שבדרך כלל קל לזהות אותו בזמן לפני שהבלוטה מתפוצצת, מה שגורם לנקב או דלקת הצפק. הפתרון הוא לבצע כריתת תוספתן חירום כדי להסירו. זמן ההחלמה בילדים אינו ארוך במיוחד והניתוח אינו טראומטי במיוחד מכיוון שהוא אינו איבר חיוני.

מחלת הירשפרונג

מחלה זו פוגעת במעי הגס של ילדים בגילאי שנה עד 3 שנים. זה מתבטא בעצירות קשה שמקשה עליהם לרוקן את המעי הגס. לפעמים, זה יכול להיות מסובך על ידי enterocolitis ולכלול הקאות. בדרך כלל, זה דורש ניתוח אבל, ברוב המקרים, הריפוי הוא מוחלט.

מחלת קרוהן, אחת המחלות החשובות ביותר של מערכת העיכול בילדים

מחלת קרוהן היא מחלה כרונית הפוגעת בעיקר במעי הדק. זה גורם לדלקות ולפצעים שלעיתים יכולים להגיע למעי הגס או להשפיע על מערכת העיכול כולה. הסיבות אינן ידועות, אך נראה שזה קשור להשפעה של מערכת החיסון, כך שבמשך עונות, החולים סובלים מהתלקחויות.

פופולריים