איך לזהות את הסימפטומים של דיכאון בילדות?

ישנן דרגות שונות של סימפטומים של דיכאון בילדות
ישנן דרגות שונות של סימפטומים של דיכאון בילדות, ולכל אחד דרכים שונות לגשת לבעיה על מנת לעזור לילד לחזור למצב נפשי טוב יותר.
כ-3% מהילדים מתחת לגיל 12 סובלים מדיכאון בילדות. על מנת לדעת את הסיבה לכך שילדים מרגישים מדוכאים או מדוכאים, מומחים יעריכו את ההיסטוריה הקלינית והמשפחתית של הילד.

ילדים שלעתים קרובות מרגישים מדוכדכים מאובחנים בדרך כלל עם דיכאון בילדות או הפרעת מצב רוח. ישנן סיבות רבות למצב זה - כזו שמתרחשת בשנות החיים הראשונות או שעלולה להופיע גם בגיל ההתבגרות. ישנן דרגות שונות של סימפטומים של דיכאון בילדות, ולכל אחד דרכים שונות לגשת לבעיה על מנת לעזור לילד לחזור למצב נפשי טוב יותר.

מומחים יגיעו לאבחנה באמצעות ניתוח של התסמינים שכל ילד מראה, ויציעו טיפול יעיל. ילדים שלעתים קרובות מרגישים מדוכדכים אינם בהכרח סובלים ממחלה כרונית ולעתים קרובות אינם זקוקים לתרופות.

לפי מידת חומרת התסמינים, ואיזה סוג של דיכאון מדובר, הרופא יחליט אם זה רק משהו שיחלוף בקרוב או שאולי מדובר במשהו לטווח ארוך. הם יצטרכו להעריך נכון את הילד כדי להבחין בין דבר אחד למשנהו.

תסמינים של דיכאון בילדות

כל התסמינים הללו מצביעים על כך שילד עלול להיות מדוכא:

  • ברמה הסומטית: אחד מסימני האזהרה בילדים עם רוח נמוכה הוא שנראה שיש להם מעט אנרגיה. הם עייפים רוב הזמן ויש להם מעט ריכוז בפעילויות היומיומיות ובמשחקים שלהם. הם גם מתלוננים לעתים קרובות על כאבי בטן ו/או ראש.
  • ברמה הרגשית: המדד העיקרי לדיכאון אפשרי הוא מצב רגשי מדוכא. הורים צריכים להיות מודאגים אם אחד מילדיהם תמיד נראה עצוב, או שיש לו שינויים פתאומיים במצב הרוח.
  • עצבנות בשילוב עם בכי תכוף, יחד עם אדישות לדברים שהם תמיד אהבו, הם סימן שמשהו לא בסדר.
  • ברמה המוטורית: תסמינים "מוטוריים" אלה כוללים היפר- או היפו-אקטיביות. אם לילד יש קשיי שינה או שיש לו סיוטים, והוא חולה מחוסר שקט או חוסר פעילות, אז זה סימן לילדים עם רוח ירודה עם נטייה לדיכאון.
  • ברמה הקוגניטיבית: הם מגלים אדישות ודכדוך, כולל מחשבות שליליות (כולל מחשבות על מוות), חוסר ריכוז ובעיות זיכרון. בנוסף לכך, הם מרבים לדבר על עצמם במונחים של נחיתות, כיעור או רע. הערות כמו "אני טיפש", "אני מכוער" ו"אני גרוע" נפוצות מאוד.

גורמים להפרעות מצב רוח בילדות

כ-3% מהילדים מתחת לגיל 12 סובלים מדיכאון בילדות
כ-3% מהילדים מתחת לגיל 12 סובלים מדיכאון בילדות.

למרות שראינו שילדים עם סימפטומים של דיכאון בילדות יכולים להיות מושפעים ממספר גורמים, כל אלה מתרכזים סביב תחושת פגיעות. ילדים עם הפרעות מצב רוח מבטאים תחושת נטישה; הם לא מרגישים שהסובבים אותם מבינים אותם, דואגים להם או אוהבים אותם.

כאשר ילדים לא מרגישים נאהבים במהלך שנות ילדותם, אז זה ישפיע עליהם גם בבגרות. לעיתים, ניתן לייחס את ההסבר לתחושה זו לחוסר איזון כימי בגופם, כמו בעיות בבלוטות. עם זאת, חוסר האיזון הזה לא מספיק כשלעצמו כדי לגרום לדיכאון אצל ילדים.

מכל הסיבות הללו, עלינו לחפש את הסיבות האמיתיות ללחץ, דיכאון והפרעות מצב הרוח:

  • אובדן של אחד ההורים, או גירושים של הוריהם: זהו גורם שכיח לדיכאון אצל ילדים. במקרים אלה, קל יותר לזהות את הסיבה ולנקוט בצעדים כדי להפוך את התהליך הזה.
  • סובלים צורה כלשהי של התעללות, פיזית, נפשית או מינית: התעללות בילדות היא, למרבה הצער, תכופה הרבה יותר ממה שהיינו רוצים לחשוב. זה חיוני שילד יתבטא אם הוא סובל מכל סוג של התעללות.
  • עלינו לזכור שבריונות היא סוג של התעללות וההשלכות שלה על מצבו הנפשי של הילד יכולות להיות הרסניות.
  • הורים או מורים תובעניים מדי: לכל ילד יש את ציר הזמן שלו ללמידה. כשאנחנו דורשים מהם יותר ממה שהם יכולים להתמודד איתו, אז התסכול יכול להוביל לדיכאון.

טיפול בילדים עם תסמיני דיכאון

חשוב לציין שכדי לאבחן דיכאון או כל סוג של הפרעה פסיכולוגית אצל ילד, עלינו לצפות באותה התנהגות במשך שבועיים לפחות.

האבחון ידרוש לרוב ניתוח קליני שגרתי ונוירולוגי כאחד. רק לאחר שניסית את כל הדרכים האחרות, עליך לפנות לתרופות כדי לרפא את הבעיה.

ענפי ספורט מסוימים כגון אומנויות לחימה, יוגה או שחייה הם אידיאליים לטיפול בבעיות דיכאון. במקרים קלים, אמנות, מוזיקה ותיאטרון יכולים לעזור לילדים להשתחרר ולהביע את הפחדים הפנימיים שלהם.

פופולריים