ההבדל בין תפיסה עצמית להערכה עצמית אצל ילדים

בעוד שפיתוח תפיסה עצמית והערכה עצמית קשורים זה לזה באופן הדוק
לסיכום, בעוד שפיתוח תפיסה עצמית והערכה עצמית קשורים זה לזה באופן הדוק, ישנם הבדלים מרובים ביניהם.
אמהות ואבות נושאים באחריות לגבש תפיסה עצמית טובה והערכה עצמית אצל ילדיהם. במאמר זה נסביר את ההבדל בין שני המונחים הללו.

עם השנים, ילדים צריכים ללמוד לפתח דימוי חיובי של עצמם ולהעריך את עצמם כאנשים. באותו אופן, הם צריכים לפתח תפיסה עצמית טובה והערכה עצמית. שני המונחים האלה חולקים מערכת יחסים קרובה, אבל אין להם משמעות זהה. להלן נסביר את ההבדלים הקיימים ביניהם.

טיפוח אהבה עצמית אצל ילדים מגיל קטן הוא יסוד על מנת שיגדלו מאושרים ובריאים. לכן, משפחות צריכות להקפיד להציע לילדיהן חינוך המבוסס על חיבה ואמון הדדי. זהו חלק הכרחי מהרווחה הרגשית שלהם.

"אדם לא יכול להרגיש בנוח ללא אישורו שלו."

- מרק טווין -

הבדלים בין תפיסה עצמית והערכה עצמית אצל ילדים

הכרת העצמי מתייחסת לאופן שבו אנו משקפים את היכולות והמאפיינים האישיים שלנו. זה מה שמאפשר לנו להיות מודעים לחוזקות ולמגבלות שלנו. במובן זה, ישנם שלושה מימדים המגדירים את הידע של העצמי:

 • קוגניטיבי.
 • תיאור.
 • מבוסס הערכה.

התפיסה העצמית וההערכה העצמית של אדם נוצרות בהתאם לשימוש בשלושת הממדים הללו. בהתחשב בכך, אנו יכולים לומר שהתפיסה העצמית שלנו מבוססת על הממדים הקוגניטיביים והתיאוריים, בהתחשב במכלול המאפיינים, התכונות, המחשבות, היכולות והערכים שאנו משתמשים בהם כדי להגדיר את עצמנו כאינדיבידואלים עצמאיים, שונים מאחרים.

הבדלים בין תפיסה עצמית והערכה עצמית אצל ילדים
הבדלים בין תפיסה עצמית והערכה עצמית אצל ילדים.

מצד שני, להערכה העצמית יש אופי רב ממדי וגלובלי. הסיבה לכך היא שזו התפיסה וההערכה הסובייקטיבית שאנו עושים לעצמנו, הן בתחום האישי והן בתחום החברתי. לכן, יש לזה יותר מרכיב רגשי.

שני המבנים הללו מתפתחים בצורה שונה בהתאם לעידן האבולוטיבי ולחוויות שיש לנו בחיי היומיום שלנו. לכן, אנו יכולים להזכיר שורה של הבדלים הקיימים בין תפיסה עצמית להערכה עצמית אצל ילדים.

פיתוח תפיסה עצמית אצל ילדים

התפתחות התפיסה העצמית אצל ילדים משתנה לאורך השנים כדלקמן:

 • מגיל 1 עד 3: בתקופה זו, מטרת הילדים היא להשיג ידע על העצמי. זה מורכב מלימוד להבחין בזהותם שלהם מזו של אחרים. אז, מהשנה הראשונה לחייהם, ילדים מתחילים לזהות את עצמם חזותית, ולאט לאט, מקבלים את היכולת לזהות את היכולות והאיכויות שלהם. תהליך זה יקבע עד כמה ילדים בטוחים בעצמם בעתיד.
 • מגיל 3 עד 6: ילדים בטווח גילאים זה נוטים להגדיר את עצמם בהתאם למערכות היחסים החברתיות שהם מקימים ולמה שדמויות סמכות אומרות עליהם. לכן, הם מתארים את עצמם על סמך תכונות אישיות חיצוניות ובאופן גלובלי.
 • מגיל 6 עד 12. ברגע שילדים מתחילים בית ספר, הם מגדירים את עצמם כאנשים עם רגשות, מחשבות ורצונות שונים מאלה של אחרים. יתרה מכך, הם יכולים להבדיל בין מאפיינים פסיכולוגיים, פיזיים וחברתיים ולהשתמש בהשוואות כדי להעריך אותם.
 • מגיל 12 ואילך: בגיל ההתבגרות, בני הנוער מבססים תפיסה עצמית מובדלת, מורכבת ומציאותית יותר. הם מבקשים לגלות את עצמם בחתירתם לעצמאות. לכן, הם מתמקדים בגילוי טעמם, תחומי העניין, המניעים שלהם וכו'.

פיתוח הערכה עצמית אצל ילדים

ההערכה העצמית של אדם סובלת משינויים במהלך ההתפתחות המבגרת שלו. אבל, בניגוד לתפיסה עצמית, הערכה עצמית לא מופיעה במהלך השנים הראשונות לחיים. במקום זאת, זה מתחיל להתפתח לאחר גיל 3.

 • גן. במהלך שנות הגן, הילדים הקטנים מפתחים הערכה עצמית אידיאליסטית ולא ממש ריאלית. זה בגלל שהם מבלבלים את מי שהם רוצים להיות עם מי שהם באמת. למעשה, בשלב זה של החיים, ילדים מתמקדים יותר בכישורים הפיזיים שלהם מאשר ביכולות האקדמיות שלהם.
 • ילדים בגיל בית ספר: במהלך תקופה זו, ההערכה העצמית הופכת מורכבת ומופשטת יותר, אך היא עדיין לא מציאותית. לילדים ממשיכים להיות בעלי הערכה עצמית גבוהה וחיובית עד שהם מגיעים לגיל 7 או 8. לאחר מכן, הוא מתחיל לרדת עד שהוא מתייצב. זה יהיה תלוי בדברים הבאים:
  • חינוך משפחתי וסוג החינוך.
  • ניסיון ביחסים חברתיים.
  • הערכת ההצלחות והכישלונות שלהם.
 • גיל ההתבגרות. במהלך ההתבגרות, ההערכה העצמית נוטה לרדת. זה נובע מהלחץ החברתי לרצות אחרים, במיוחד את בני גילם. ויותר מכך, מראה גופני הופך חשוב יותר. אך ככל שהם גדלים ונכנסים לבגרות, ההערכה העצמית נוטה לעלות באופן ריאלי, בהתבסס הן על היכולות האישיות והן על מגבלותיהם.

לסיכום

לסיכום, בעוד שפיתוח תפיסה עצמית והערכה עצמית קשורים זה לזה באופן הדוק, ישנם הבדלים מרובים ביניהם. כמובן, יש להם גם היבטים משותפים.

שני המבנים עוזרים לנו להבין את המחשבות, ההתנהגות והפעולות שלנו. אז, רמת ההערכה העצמית ותפיסת התפיסה העצמית תגדיר את סוג האישיות של הילד.

פופולריים