ספריית תינוקות: חלל מיוחד רק לתינוקות

ספריית תינוקות צריכה להיות מרחב נעים ומסביר פנים בו תינוקות ופעוטות יכולים להרגיש בנוח
בנוסף, ספריית תינוקות צריכה להיות מרחב נעים ומסביר פנים בו תינוקות ופעוטות יכולים להרגיש בנוח.
בתוך מדור הילדים בספריות, חיוני שתהיה ספריית תינוקות המוקדשת לקוראים הצעירים ביותר.

למרות שזה אולי נראה בלתי נתפס, לפני שנים רבות, מספר הספריות שהיה קיים היה קטן מאוד, ולכן המקום לילדים היה מצומצם עוד יותר. וכמובן, הרעיון של ספריית תינוקות לא היה קיים בכלל.

עם זאת, בעידן זה נפוץ שאנשים הולכים לספרייה, או כדי ליהנות מספר טוב או כדי לחפש מידע. עובדה זו גרמה לגידול במספר הספריות. למרות זאת, הייתה פריחה בספרות הילדים בסוף שנות ה-70, והדבר הוביל למספר גדל והולך של ספריות שהוקדשו לילדים בשנות ה-80.

ככלל, חלקי ילדים אלו בספריות נועדו לילדים מגיל שלוש ומעלה. אבל מה לגבי תינוקות וילדים מתחת לגיל שלוש? האם גם הם לא צריכים להיות מסוגלים ליהנות מספרים בדרכם שלהם?

עד לפני כמה שנים התשובה הייתה, ברוב המוחלט של הספריות, לא. עם זאת, לאט לאט, יותר ויותר ספריות כוללות ספריית תינוקות. היום נספר לכם קצת יותר על החלל הפנטסטי הזה לתינוקות.

מהי ספריית תינוקות?

פתיחת החלל הזה בתוך הספריות השפיעה מאוד על חלק מהאנשים ועל משתמשי הספרייה הרגילים. השאלה שכולם שאלו את עצמם הייתה זהה: איך יכול להיות לתינוקות מקום בחלל המיועד לקריאה?

לפני 1987, כאשר נדון לראשונה בוועידת הקריאה האירופית החמישית שהתקיימה בסלמנקה בקרן גרמן סאנצ'ז רויפרז, המונח "ספריית תינוקות" אפילו לא היה קיים. מאותו רגע, המונח קיבל את המשמעות הבאה:

"שירות מיוחד לילדים צעירים (גילאי 0 עד 6) הכולל חלל ואוסף ספרים שנבחרו על מנת לספק את צורכי הקוראים הצעירים והוריהם וכן השאלת ספרים אלו, שיחות תקופתיות על השימוש בהם, ועל הסיפורים, העצות ותשומת הלב המתמדת של אנשי המקצוע בספרייה כלפי המשתמשים".

חשיבותה של ספריית התינוקות לקטנטנים

כולנו מודעים לכך שמשתמשי ספריית התינוקות עדיין לא יודעים לקרוא, אבל מה זה משנה כשיש מאות ספרים עם צורות, צבעים ומרקמים רק בשבילם? להשתלת מדור לתינוקות בספריות יש כמה מטרות חיוניות להתפתחות הילד.

גדל בין ספרים

יותר ויותר ספריות כוללות ספריית תינוקות
עם זאת, לאט לאט, יותר ויותר ספריות כוללות ספריית תינוקות.

אם נרגיל תינוקות ליצור קשר עם ספרים מגיל צעיר, זה ימשיך במהלך הגדילה שלהם בצורה הרבה יותר פשוטה מאשר אם ננסה לעשות זאת כשהם מבוגרים יותר.

גירוי ופיתוח

אחת המטרות החשובות ביותר שיש למועדוני תינוקות היא לקדם ולעורר התפתחות אצל תינוקות. ספרים הכוללים טקסטורות, צבעים וצורות מושכים את תשומת לבם ומסייעים בלמידה.

קשר רגשי גדול יותר

מרחבים אלו מעודדים תינוקות ופעוטות לגלות ולחקור ספרים בעצמם, בצורה אוטונומית. עם זאת, הם גם מחזקים את הקשר בין ילדים להוריהם כשהם חולקים סיפורים וזמן משותף.

איך צריכה להיראות ספריית תינוקות?

מעל לכל, ספריית תינוקות צריכה להיות מרחב בטוח. בכך אנחנו מתכוונים שהוא לא צריך להכיל רהיטים שיכולים להתהפך או שיש להם פינות חדות, שכן זה יכול להיות מסוכן לקטנטנים.

בנוסף, ספריית תינוקות צריכה להיות מרחב נעים ומסביר פנים בו תינוקות ופעוטות יכולים להרגיש בנוח. זה רעיון טוב שיהיו מחצלות או כריות גדולות על הרצפה כדי שילדים יוכלו לשבת יחד ולתקשר אחד עם השני.

כמו כן, כל הספרים צריכים להיות בהישג ידם כדי שיוכלו לבחור אותם בעצמם אם הם מושכים את תשומת לבם.

איזה סוג של ספרים כלולים בחלק זה?

כפי שרמזנו בעבר, בחלק זה, לא תמצאו ספרים עם הרבה טקסט. עם זאת, נכון, בהתאם לגיל הילד, הם יהיו פחות או יותר זמינים. ספרי הכוכבים במדור זה כמעט כולם בעלי פורמט דומה:

  • מידה קטנה
  • מגיעים בפורמט קרטון, פלסטיק מיוחד לאמבטיה או בד
  • איורים גדולים
  • צבעים בהירים

עם זאת, ספרים הם לא הדברים היחידים שחלק זה צריך להכיל. בספריות לתינוקות צריך להיות גם מספרי סיפורים מיוחדים לתינוקות, כמו גם סוגים אחרים של פעילויות המתאימות לגיל.

פופולריים