הורים קפדניים מדי: בעיות והשלכות

יש אינספור מקרים שמדגימים מה הם הורים קפדניים מדי
יש אינספור מקרים שמדגימים מה הם הורים קפדניים מדי.
זה בסדר שהורים ידריכו את ילדיהם ויש להם שליטה מסוימת על הפעילויות והאחריות שלהם. עם זאת, יותר מדי דרישות יגרמו ליותר בעיות מאשר יתרונות.
כולנו יודעים שגידול ילדים אינו משימה קלה. עם זאת, קפדנות יתר היא לא תמיד התשובה הנכונה. נכון שהורים רבים מקבלים ביקורת על כך שהם מתירנים מדי, במיוחד בחברה של היום.

עם זאת, ללכת לקיצוניות ההפוכה ולדרוש יותר מדי מילדיכם גם מזיק. יש הורים שמפעילים לחץ רב מדי על ילדיהם להיות צייתנים, מנומסים, חכמים... במילים אחרות, מושלמים.

יש אינספור מקרים שמדגימים מה הם הורים קפדניים מדי. למשל, כאשר תלמידה מקבלת B+ במבחן וההורים שלה מענישים אותה מיד כדי שבפעם הבאה היא תצליח יותר. כשהיא מקבלת א' במבחן הבא, הוריה נוזפים בה על שלא קיבלה א'.

למה זה קורה?

אמהות ואבות קפדניים ותובעניים מדי עם ילדיהם נוהגים במה שנקרא הורות סמכותית. הורים אלו נוטים להיות לא גמישים בציפיותיהם. לעתים קרובות הם חשים צורך לשלוט בכל היבט בחיי ילדיהם על מנת להבטיח שהם עומדים ביעדים שלהם.

פתרון אפשרי

גישה בריאה יותר תהיה שהורים וילדים יסכימו על ציפיות הדדיות. לרוב זה מביא לתוצאה חיובית יותר. הכל עניין של התרחקות מדרישות מוגזמות. יתר על כן, כאשר הורים כל הזמן מזכירים לילדיהם את כל מה שהם צריכים לעשות, זה יכול לייצר מידה מסוימת של תלות.

כמבוגרים, ילדים אלו נוטים להיות חסרי כישורי חיים בסיסיים ואוטונומיה. הם לא יודעים לקבל החלטות בעצמם, וזה משפיע עליהם בחיי היומיום שלהם. עם כל כך הרבה דרישות וחוסר יכולת לעמוד בהן, הילדים הללו בסופו של דבר חסרי ביטחון מוחלט ומורגש.

"הורים אלה נוטים להיות לא גמישים בציפיות שלהם. לעתים קרובות הם מרגישים צורך לשלוט בכל היבט בחיי ילדיהם כדי להבטיח שהם עומדים ביעדים שלהם".

ההשלכות של הורים קפדניים

ילדים שיש להם הורים קפדניים מדי עשויים להציג את המאפיינים הבאים:

שלמותנות

זה תלוי באופי ההורים, ובאישיות וביכולת של כל ילד. חלק מהילדים יוצאים לעמוד בציפיות הוריהם ומצליחים לעשות זאת באמצעות ביצועים מיטביים.

ילדים שיש להם הורים קפדניים מדי עשויים להציג את המאפיינים הבאים
ילדים שיש להם הורים קפדניים מדי עשויים להציג את המאפיינים הבאים.

כאשר זה המקרה, ילדים אלו מגיעים לרוב עם אישיות דומה לזו של הוריהם. במילים אחרות, הילדים הללו הופכים גם הם לתובעניים ובמקרים רבים לפרפקציוניסטים. הם שואפים להגיע לאותה רמת ביצועים שהוריהם כופים.

חוסר ביטחון

במקרים רבים הורים מציבים לילדיהם דרישות גבוהות מדי. כשלא מצליחים לעמוד בציפיות הללו, ילדים הופכים מתוסכלים, מרדניים ומשותקים. כל זה מתורגם לחוסר ביטחון, תלות, דימוי עצמי נמוך ונטייה לחרדה ודיכאון בבגרות.

מה יש למומחים לומר?

מומחים טוענים כי זו בעיה שכיחה בקרב הורים, במיוחד בכל הקשור לאקדמאים. בחברה של היום רוב ההורים רוצים שילדיהם יזכו לחינוך טוב, יהיו תחרותיים ובולטים בלימודים.

עם זאת, לעתים קרובות הורים מעלים את הדרישות הללו מבלי לדעת אם לילדיהם יש את היכולת לעמוד בהן. ישנם אפילו מקרים בהם הורים יוצרים ציפיות מבלי לשאול את עצמם מה ילדיהם באמת רוצים בחיים.

כמובן, ישנם הורים רבים שאינם רק קפדניים ושולטים מדי בכל הקשור לאקדמאים. במקום זאת, הם גם תובעניים ביותר לגבי השלמת מטלות הבית, הצלחה בספורט, מילוי מחויבויות משפחתיות וכו'.

המלצות להשגת יחסי הורים וילדים שלווים

עודף דרישות יוצר טראומה ומתח אצל ילדים. כשהם מגיעים לקולג' או אפילו לתיכון הם עלולים לאבד את תחושת המחויבות שלהם. זה כמובן יגרום לירידה בציונים. חלק מבני הנוער עשויים אפילו להחליט לנטוש את בית הספר לחלוטין כי נמאס להם מכל כך הרבה לחץ.

מצד שני, הורים המעמידים דרישות מוגזמות לילדיהם מבלי להתחשב ברצונותיהם, עלולים למעשה לעכב את רגשותיהם.

להלן רשימה של טיפים שיעזרו לכם להימנע מלהיות תובעניים מדי עם ילדיכם:

  • הקדישו זמן איכות עם ילדיכם וקיימו איתם שיחות על היום שלהם.
  • גלה מה תחומי העניין של הילדים שלך, מהם התחביבים שלהם, מהו הספורט האהוב עליהם וכו'.
  • עודדו והניעו את ילדכם לפי הצורך.
  • אם לילדך חסרה מטרה, עזור לו על ידי הדרכתו לעבר מטרה בה הוא חפץ.
  • תהיה חיבה.
  • ברכו את ילדיכם כשהם מצליחים. אם הם נאבקים, עודדו אותם להמשיך לנסות.

עם הזמן, תבינו שהניסיון לשלוט בחיי ילדכם לא תמיד יביא לכם את התוצאות שאתם מחפשים. לרוב, אהבה וחיבה הן הטכניקות הטובות ביותר לגידול ילדים מאושרים ומוצלחים.