תיקון יתר כאמצעי לשינוי התנהגות

כאמצעי לשינוי התנהגות
תיקון יתר הוא דרך ליישם השלכות קוהרנטיות כאשר ילדים מתנהגים בצורה לא הולמת, כאמצעי לשינוי התנהגות.
תיקון יתר הוא דרך ליישם השלכות קוהרנטיות כאשר ילדים מתנהגים בצורה לא הולמת, כאמצעי לשינוי התנהגות.

גידול וחינוך ילדים היא עבודה מורכבת שדורשת מנות גדולות של סבלנות. לפעמים, זה מרגיש כאילו ניסינו הכל כדי להפחית את ההתנהגויות הבלתי הולמות של ילדינו, ללא הועיל. במאמר זה נסתכל על תיקון יתר, אחת השיטות היעילות ביותר בכל הנוגע לשינוי התנהגות.

הילדים שלכם משחקים בכדור בתוך הבית, נלחמים עם אחיהם, כותבים על הקירות וזורקים את הצעצועים שלהם. למרות מיליוני הפעמים שאמרת להם להפסיק, זה תמיד בסופו של דבר קורה שוב.

ללא ספק, רמת התסכול שלך גרמה לך לאבד שליטה ולהרים את הקול שלך. אתה יכול לנזוף בהם, אתה יכול לצעוק עליהם, ואתה יכול להרגיש נורא על שעשיתם את זה, אבל... אותן התנהגויות חוזרות שוב ושוב.

אז מה אתה יכול לעשות? ברור שאנחנו צריכים להציב גבולות, אבל כל הזמן להתווכח ולהילחם עם הילדים שלנו זה מתיש. אל תוותר. תיקון יתר יכול להיות כלי חינוכי נהדר אם אתה מוצא את עצמך במצב זה. אנו נעזור לכם להעלים התנהגויות שליליות ובמקביל לאמן את ילדכם להתנהג כראוי.

תיקון יתר: טכניקה אופרנטית שעובדת

ביהביוריזם הוא ענף בפסיכולוגיה החוקר התנהגות ביחס להשלכותיה. על פי הביהביוריזם, התדירות שבה מופיעה התנהגות תשתנה בהתאם להשלכות שלאחר התנהגות זו.

אם הם חיוביים, ההתנהגות תופיע בתדירות גבוהה יותר. כמו כן, אם ההשלכות יהיו שליליות, ההתנהגות תפחת.

ישנן שתי דרכים עיקריות להשיג זאת. אם אתה רוצה שהתנהגות מסוימת תהיה תכופה יותר, אז תשתמש בחיזוק חיובי. עם זאת, אם אתה רוצה להפחית או לבטל נוכחות של התנהגות כלשהי, אז תשתמש בעונש.

תיקון יתר, אם כן, נופל לקטגוריה של טכניקות ענישה. הסיבה לכך היא שמטרתו היא להפחית את תדירות ההתנהגות הלא רצויה. עם זאת, לטכניקה זו יש מספר יתרונות על פני טכניקות אחרות באותה קטגוריה :

  • טכניקה זו אינה מזיקה בכל הנוגע לבריאות ולשלמות הפיזית והנפשית של הילד. זה לא גורם נזק וגם לא מציג שום רמה של תוקפנות (בניגוד לענישה פיזית).
  • יישום רוב טכניקות הענישה עלול לגרום לילדכם לפתח טינה ורגשות שליליים אחרים כלפי מי שמחיל את העונש. עם זאת, כאשר משתמשים בתיקון יתר כאמצעי לשינוי התנהגות, הסיכוי שזה יקרה הוא מינימלי.
  • תיקון יתר מלמד את הילדים התנהגויות מתאימות. לכן, בזמן שאנחנו נלחמים בהתנהגויות לא נעימות, אנחנו גם מטמיעים חלופות חיוביות.

מהו תיקון יתר?

כאשר משתמשים בתיקון יתר כאמצעי לשינוי התנהגות
עם זאת, כאשר משתמשים בתיקון יתר כאמצעי לשינוי התנהגות, הסיכוי שזה יקרה הוא מינימלי.

אנו יודעים שתיקון יתר היא טכניקה אופרנטית שמטרתה לחסל התנהגויות שליליות. אבל, איך זה עובד. בסוג זה של שינוי התנהגות, ילדים מבצעים התנהגות הולמת הקשורה ישירות לאיזו התנהגות שאתה רוצה לבטל.

זה קורה באופן חוזר או ממושך. מה גם שביצוע ההתנהגות המתאימה מותנה בהופעתה של הבלתי הולמת.

במילים אחרות, עבור כל התנהגות בלתי הולמת, עלינו לבחור התנהגות קשורה אחרת שהיא חיובית. בכל פעם שההתנהגות הבלתי הולמת מתרחשת, על הילד לבצע את ההתנהגות הרצויה מספר פעמים או לפרק זמן ממושך.

ישנן שתי דרכים ליישם את טכניקת תיקון היתר:

  • תיקון יתר מחזיר: שיטה זו חלה על התנהגויות בעלות השפעה מטרידה או הרסנית על הסביבה. למשל, אם ילד מקשקש על הקיר או על רהיטים. במקרה זה, הרעיון הוא שילדים יתקנו את ההשפעות השליליות של ההתנהלות הגרועה שלהם... משחזרים את החלל או משאירים אותו אפילו טוב יותר ממה שהיה במקור. לדוגמה, לבקש מילדכם לנקות את השולחן שעליו שרבט וכן את שאר הרהיטים בחדר.
  • תרגול חיובי: במקרים רבים, להתנהגות שאתה רוצה לבטל אין השפעות שליליות מוחשיות על הסביבה. אז אתה יכול להשתמש באפשרות השנייה הזו. תרגול חיובי מורכב מכך שילדים יבצעו התנהגויות שאינן תואמות את אלו שברצונכם לחסל, מספר פעמים או כל עוד יש צורך. לדוגמה, אתה יכול להגיד לילד שלך להתאמן בהרמת בגדים מהרצפה ולהניח אותם בסל הכביסה 10 פעמים.

השלכות הגיוניות

כפי שאתה יכול לראות, למרות היותו סוג של ענישה, האלמנט העונשי אינו שרירותי. במקום זאת, זה קשור לחלוטין להתנהגות הבעייתית. בדרך זו, אנו מלמדים את ילדינו באמצעות השלכות טבעיות ולא באמצעות עונשים לא רלוונטיים.

לשיקום הסביבה או לתרגול התנהגות הולמת יש ערך חינוכי הרבה יותר גבוה מאשר לקחת לילד את זמן הטלוויזיה, למשל.

לכן, זכור תיקון יתר כאשר יש התנהלות כלשהי שאתה רוצה לשנות. אנו בטוחים שתגלו שזו טכניקה יעילה ביותר לשינוי התנהגות.

La sobrecorrección para modificar conductas en los niños