ילדים מאושרים יותר בזמן חופשה

ילדים מאושרים יותר בזמן חופשה: נוירוכימיקלים במוח
ילדים מאושרים יותר בזמן חופשה: נוירוכימיקלים במוח.
כמבוגרים, אנו נוטים לצפות לחופשת הקיץ כהזדמנות לנוח ולהיטען מחדש. אבל אנחנו לא היחידים שנהנים מההפסקה הזו מהשגרה. על פי המדע, ילדים מאושרים יותר בזמן חופשה.

במהלך החופשה, ההורים לא מתרכזים כל כך בעבודה ובאחריות אחרת. במקום זאת, יש להם זמן להירגע ולשחק, ולהעניק לילדיהם את המתנה היקרה של זמנם. היום, נבחן את הסיבות לכך שילדים מאושרים יותר בזמן חופשה, על פי המדע.

בתקופות חופשות, הורים נוטים לבלות יותר זמן עם ילדיהם ולעשות איתם פעילויות מהנות. למשל, ליהנות מפיקניקים על החוף, לבנות ארמונות חול ולהשתכשך בגלים. אלה לא רק דרכים ממש מהנות לבלות את הקיץ, הן גם צורות של "משחק התקשרות". במילים אחרות, מדובר בפעילויות שעוזרות להורים ולילדים להתחבר ולחזק קשרים רגשיים.

משחק התקשרות מגביר את ההערכה העצמית ושולח לילדים מסר פסיכולוגי: "יש לך את כל תשומת הלב שלי. אני מחבב אותך. אני אוהב לבלות איתך".

ילדים מאושרים יותר בזמן חופשה: הנתונים המדעיים

ליהנות מחופשות כמשפחה מקבל חשיבות רבה יותר אם נשווה את זה למה שקורה בבית ביום יום. למשפחות רבות יש חיים מלאים במתח. הנה, יש לנו כמה נתונים סטטיסטיים מעניינים שיעזרו לך להבין טוב יותר את הנושא:

  • שני שליש מהשיחות בין הורים לילדים קשורות לשגרת היומיום (Elizabeth buie, TES).
  • 65% מההורים ציינו שמשחק עם ילדיהם מהווה רק חלק מזדמן מפעילותם היום יומית. אחד מכל שישה הורים אומר שהם לא יודעים לשחק עם ילדיהם. ושליש מההורים אומרים שאין להם זמן לשחק.
  • 25% מהילדים אומרים שהם מדברים עם הוריהם על משהו חשוב יותר מפעם בשבוע.
  • אנו דואגים לבריאות הפיזית שלנו, אך לעתים קרובות אנו שוכחים להקדיש את אותה תשומת לב לבריאות מערכות היחסים בתוך המשפחה שלנו. מחקרים מראים שבריאות מערכות היחסים שלנו היא חלק חיוני מהבריאות הפיזית שלנו (Holt-Lunstad).

התפתחות המוח

הטענה שילדים מאושרים יותר בחופשת הקיץ קשורה גם לעובדה שהיא יכולה לקדם את התפתחות המוח. במהלך חופשות משפחתיות, שתי מערכות שורשיות גנטיות הופכות לפעילות עמוק באזור הלימבי של המוח. וזה לא קל להפעיל את אותן מערכות - משחק וחיפוש - בבית.

מערכת המשחקים של המוח מתאמנת בכל פעם שאנחנו עושים דברים כמו לטמון את רגליהם של הילדים שלנו בחול... או בכל פעם שאנחנו מדגדגים אותם עם מגבת בחוף הים... או כל פעם שאנחנו לוקחים אותם לטייל בפנים הזרועות שלנו. ואנחנו מפעילים את מערכת המחפשים בכל פעם שאנחנו עושים דברים כמו לחקור מקום ביחד: החוף, היער, עיר חדשה...

"תמלא את החיים שלך בחוויות, לא בדברים. יש לך סיפורים לספר, לא דברים להראות."

- לא ידוע -

ילדים מאושרים יותר בזמן חופשה: נוירוכימיקלים במוח

ילדים מאושרים יותר בזמן חופשה: הנתונים המדעיים
ילדים מאושרים יותר בזמן חופשה: הנתונים המדעיים.

על פי המדע, חופשות משפחתיות מפעילות נוירוכימיקלים המשדרים תחושת רווחה במוח. מערכות מוחיות אלו התגלו על ידי פרופסור Jaak panksepp, מדען מוח מאוניברסיטת וושינגטון סטייט. ברגע שחופשות משפחתיות מפעילות את המערכות הללו במוח שלכם ושל ילדיכם, הן משחררות נוירוכימיקלים שמקדמים תחושת רווחה. ליתר דיוק, אלו הם אופיאטים, אוקסיטוצין ודופמין.

פאנסקפ מכנה אותם "מתנות הטבע". הם מפחיתים מתח ומפעילים רגשות חמים ונדיבים – תחושה שהכל בסדר. עם כל הגורמים נגד הלחץ של מערכות אלו בעבודה, בני המשפחה נהנים מתחושה משותפת של רווחה רגשית.

"אנו יכולים לבחור פעילויות ועיסוקים המשחררים את האוקסיטוצין המאוחסן בארון הרפואי הפנימי שלנו... יש לנו את החומר המרפא הנפלא הזה בתוכנו וצריך רק ללמוד את הדרכים הרבות שבהן אנו יכולים להיעזר בו."

- פאנקספ -

החלק המפתיע הוא שמערכות אלו הן כמו שרירים: ככל שאתה משתמש בהן יותר, כך הן הופכות לחלק מהאישיות שלך. או, כפי שקובע מדען המוח ברוס פרי: "מצבים רגשיים הופכים לתכונות אישיות".

לכן, כאשר אתם לוקחים את ילדכם לחופשה, אתם תומכים ברצונם לחקור (מחפש מערכת) משאב חיוני לחיים טובים. ואתה גם תומך ביכולת שלהם לשחק (מערכת משחק). בבגרות זה מתורגם ליכולת לשחק עם רעיונות, שהיא חיונית, למשל, ליזמות מוצלחת.

ילדים מאושרים יותר בזמן חופשה: מפתחים הרגלי ריכוז

מחקרים גילו שיפורים ברמות הקשב והריכוז של ילדים לאחר שהייה בטבע 20 דקות בלבד. יתרה מכך, סביבות משחק חיצוניות נמצאו טובות כמו, או טובות יותר, מתרופות לילדים עם הפרעות קשב וריכוז.

ישנן גם עדויות המצביעות על כך שהטיולים המשותפים בטבע מרגיעים את הגוף, מורידים את לחץ הדם ואת רמות הורמוני הלחץ ואפילו כולסטרול. לכן, הורים וסבים עומדים ליהנות גם מחופשות משפחתיות.

"המורשת הכי גדולה שאנחנו יכולים להשאיר לילדים שלנו היא זיכרונות מאושרים".

- אוג מנדינו -