תחושת השייכות המשפחתית

תחושת השייכות המשפחתית מרמזת להיות גאה במוצאך ובזהותך
תחושת השייכות המשפחתית מרמזת להיות גאה במוצאך ובזהותך.
תחושת השייכות המשפחתית מרמזת להיות גאה במוצאך ובזהותך. זו הוודאות להרגיש אהובה ומחוברת לאורך כל חייך.

בני אדם הם יצורים חברתיים. ההרגשה שאנו שייכים למשהו גדול מאיתנו היא אחד הצרכים האנושיים הגדולים ביותר. מכיוון שבני אדם מקימים את הקשרים החברתיים הראשונים שלהם בבתיהם, תחושת השייכות המשפחתית חשובה מאוד להתפתחות עתידית.

מה המשמעות של תחושת שייכות?

שייכות היא התחושה הנובעת מהידיעה שאתה חלק מקבוצה. בהיררכיית הצרכים של מאסלו, אתה יכול לראות שלאחר מתן מענה לצרכים הבסיסיים ביותר שלך (פיזיולוגי ובטיחות), אתה צריך לענות על צורכי האהבה והשייכות.

ילד עם מעט תחושת שייכות משפחתית נוטה לבודד את עצמו ויתקשה לרכוש חברים
ילד עם מעט תחושת שייכות משפחתית נוטה לבודד את עצמו ויתקשה לרכוש חברים.

השתייכות קשורה קשר הדוק לזהות שלך שכן, עבורך, קבוצה היא אמת מידה של מי שאתה. זה גם קשור להערכה העצמית שלך. הסיבה לכך היא מידת הגאווה שלך בקבוצה אליה אתה משתייך משפיעה על ההערכה העצמית שלך.

השייכות מעניקה לך תחושת התעלות ובטיחות, שכן אתה יודע שאתה חלק ממשהו מעבר לעצמך ושאינך לבד בעולם.

אצל ילדים תחושת השייכות המשפחתית מתחילה להתפתח בשנות חייהם הראשונות, בבית עם הוריהם ואחיהם. המשפחה היא הקבוצה הראשונה שילדים חלק ממנה. במובן זה, בני המשפחה יהיו אחראים לגרום לילד לדעת שהם אהובים, מקובלים ומשולבים במשפחה.

ללא קשר למה שאדם יכול להאמין, תחושת השייכות המשפחתית אינה נובעת מאישיות דומה או חולקת את אותו הטעם. המפתח הוא דווקא הקבלה וההערכה של המשפחה לכל אחד מבני הזוג, על טעמו, רצונותיו והעדפותיו הייחודיים.

היתרונות של תחושת שייכות משפחתית

 • זה עוזר לבנות קשרים חזקים ומוצקים בין בני המשפחה. בנוסף, הוא מטפח ערכים כמו אהבה, כבוד וטיפול הדדי. מכיוון שמשפחה היא חלק חשוב מהזהות של אנשים, הדבר יעזור להם לחזק את הקשרים המשפחתיים ולשלב כוחות זה עם זה.
 • כאשר ילד מרגיש חלק ממשפחתו, קל לו יותר להבין את המושגים של הדדיות ונדיבות. הם גם לומדים באופן טבעי לטפח מערכות יחסים, מכיוון שהם בעלי ערך רב, ומבינים שחיים עם אחרים פירושם לקחת בחשבון את הצרכים שלהם.
 • אם המשפחה תפתח כראוי את תחושת השייכות של הילד, יהיה להם קל יותר להסתגל ולהשתלב בקבוצות חברתיות אחרות בעתיד. הם ייהנו מסיפוק חברתי גדול יותר בבית הספר, במעגל החברים שלהם או בעבודה.
 • ילד עם תחושת שייכות משפחתית טובה משתף פעולה, ידידותי ומבין עם האנשים סביבו. לכן, הם זוכים להערכה והערכה על ידי כולם.
 • ילד עם מעט תחושת שייכות משפחתית נוטה לבודד את עצמו ויתקשה לרכוש חברים. הם יכולים להיות מושפעים בקלות או מאוד תחרותיים ויהיו ביקורתיים מאוד כלפי עצמם ואחרים.

איך לקדם את תחושת השייכות המשפחתית

 1. ספק לתינוקות את ההתקשרות, האהבה והתמיכה הדרושים כדי לגרום להם להרגיש מטופלים ובטוחים. תן להם להבין שהם לא לבד ושמישהו דואג להם.
 2. להכיר להם את התרבות המשפחתית. ספרו להם את אותם הסיפורים שאמרו לכם בילדותם או שרו להם את אותם השירים. שתף איתם טעמים משפחתיים. אם אתם משפחה אתלטית, עשו איתם ספורט. אם אתם נהנים לבשל כמשפחה, גרמו לילדים להשתתף בתהליך כאילו היה משחק.
 3. שלבו אותם במשפחה המורחבת. דודים, בני דודים, סבים וסבתות, ואבות קדמונים. כל האנשים הללו הם חלק מהשושלת המשפחתית של הילד, ולכן, זהותם. הראה להם תמונות וספר להם סיפורים משפחתיים.
 4. ארגן פגישות או אירועים משפחתיים כדי שילדיך יוכלו לבלות עם קרוביהם.
 5. הקצה להם מטלות ואחריות המתאימים לגיל. בדרך זו, אתה מקדם טיפול במשהו בעל ערך רב לכל המשפחה: הבית שלך. בנוסף, אתה מגביר את הנדיבות כאשר כל בני המשפחה משתפים פעולה לרווחתם הקולקטיבית.
 6. לטפח זמן משפחתי. לדוגמה, קיים שיחות כדי לחלוק דעות, לארגן תוכניות משפחתיות או לשחק משחק כמשפחה. הדבר החשוב הוא ליהנות מזמן איכות מהנה כמשפחה.

פופולריים