סרט תיעודי על ארבעה תינוקות מתרבויות שונות מאוד

פוניג'או והאטי הם 4 תינוקות מתרבויות שונות ומחלקים שונים בעולם
באיאר, מארי, פוניג'או והאטי הם 4 תינוקות מתרבויות שונות ומחלקים שונים בעולם, והם הכוכבים של הסרט התיעודי "תינוקות".
באיאר, מארי, פוניג'או והאטי הם 4 תינוקות מתרבויות שונות ומחלקים שונים בעולם, והם הכוכבים של הסרט התיעודי "תינוקות".

תינוקות, סרט תיעודי בבימויו של תומס באלמס, עוקב אחר חייהם של ארבעה תינוקות מתרבויות שונות מאוד. הסרט מציג לנו את פוניג'או, האטי, באיאר ומארי כשהם נולדים, משחקים, בוכים וגדלים... כל אחד בתרבות שונה מאוד מהאחרות.

הסרט התיעודי לוקח אותנו למסע לארבע פינות שונות מאוד של כדור הארץ. ראשית, יש לנו את פוניג'או, תינוק מהקבוצה האתנית ההימבה, שנולד באופו, נמיביה. ואז יש לנו את בייאר, תינוק נוסף שחי ליד Bayanchandmam, מונגוליה. באלמס לוקח אותנו גם לטוקיו, העיר שבה אנו פוגשים תינוק יפני בשם מארי. ולבסוף, וקצת יותר קרוב לבית, יש לנו את האטי, שנולדה בסן פרנסיסקו, קליפורניה.

איך לידה עבור ארבעה תינוקות מתרבויות שונות מאוד?

מתכוננים ללידה

בדרך זו או אחרת, הכנה ללדת היא דבר שמתקיים בכל הקהילות האנושיות. כמובן, הפרטים המדויקים משתנים מאוד ממקום אחד למשנהו. בכל אחת מ-4 התרבויות שהסרט התיעודי מציג לנו, האמהות מתכוננות ללדת כאילו היה זה מעין טקס.

בנמיביה, האמהות מכסות את בטנן במשחה אדומה על בסיס חמאה שמאוד אופיינית לאנשי ההימבה. משחה זו משמשת בטיפוח יומיומי וכהגנה מפני השמש וחרקים. במקביל, אמה של באיאר משתתפת בכמה שיעורים לפני הלידה.

הולדת

בכל הנוגע ללידה, אנו רואים הבדלים גדולים בין ארבע התרבויות. לדוגמה, הסצנה הראשונה מציגה את האטי בבית החולים, מחוברת לכבלים רבים. פוניג'או, לעומת זאת, נולדה בבקתות הכפר שלה.

במקרה של התינוק המונגולי, ההורים חוזרים הביתה על אופנוע לאחר לידתה של באיאר. האם יושבת מאחורי האב כשהילוד שלה מעורסל בזרועותיה.

לאחר לידה

ללא ספק, לאחר לידה הוא שלב שבו אמהות מבלות קרוב מאוד לתינוקות שלהן. אבל זה כרוך גם בחברת אחרים. תינוקות מראה כיצד האמהות של האטי ומארי משתתפות בשיעורים לאחר לידה עם אמהות ותינוקות אחרים. פוניג'או, לעומת זאת, נמצאת כל הזמן עם אמה ושאר האמהות והתינוקות של ההימבה.

ואז יש לנו את באירג'גל, תינוק שלפעמים מופיע בסצנות לבדו. הוא כל הזמן עטוף בשמיכות, שוכב על מיטה. אולי, לאור עומס העבודה הרב על כתפי הוריו, הוא חייב לבלות הרבה זמן לבד. ולהיות עטוף היא דרך להבטיח את שלומו.

תמיכה חברתית של האמהות של ארבעת התינוקות הללו

אמו של פוניג'או, התינוק האפריקאי, היא זו שנראה שיש לה הכי הרבה חברות. בעיקרו של דבר, החברה שלה מורכבת מנשים וילדים אחרים. לגבי האמהות משלוש התרבויות האחרות, אנחנו רואים אותן בעיקר משתתפות בארוחות משפחתיות.

במקביל, האטי ואמה, כמו גם מארי ואמה, משתתפות במפגשים בבתים של חברים ובני משפחה. זו הדרך שלהן ליהנות מאימהות יחד עם אמהות ותינוקות אחרים.

נוכחותם והעדרם של האבות של ארבעת התינוקות הללו

איך לידה עבור ארבעה תינוקות מתרבויות שונות מאוד
איך לידה עבור ארבעה תינוקות מתרבויות שונות מאוד?

זהו אחד ההיבטים שבהם אנו יכולים לראות בצורה הטובה ביותר את ההבדלים בין תרבות אחת לאחרת. מצד אחד, אביו של פוניג'או לא מופיע בסצנה אחת לאורך כל הסרט התיעודי.

ובקצה השני של הספקטרום, אביה של האטי מופיע כמעט כמו אמה. יתרה מכך, הוא לוקח על עצמו תפקיד פעיל בגידולה, משתתף בשיעורי גירוי פסיכומוטורי יחד עם אמה של האטי.

באשר למשפחה ממונגוליה, האב מופיע בחלק מהסצנות, אך רק במפגשים משפחתיים ולעולם לא לבד עם באיאר. ולבסוף, אביה של התינוקת היפנית, מרי, מופיע מטפל בה בביתם.

חקר וחופש תנועה אצל תינוקות

פוניג'או, התינוק האפריקאי, הוא הילד היחיד שיש לו חופש תנועה מלא לאורך הסרט התיעודי. באיאר, הילד המונגולי, עובר מתנועה מוגבלת לחלוטין לחופש חסר גבולות. כשהוא בן כמה חודשים, הוא חופשי לחלוטין לחקור ולהסתובב כאוות נפשו.

הטי ומארי, לעומת זאת, מופיעות ללא הרף בעגלותיהן או בזרועות אמותיהן. רק כשהם בבית יש להם אפשרות להתנייד לבד. למעשה, נראה שאפילו הבית של האטי לא בטוח מספיק עבורה, וגם שם התנועה שלה מוגבלת .

תינוקות, הדמיון בין ההבדלים

רגע מרגש במיוחד הוא כאשר מופיעות סצנות רצופות של התינוקות הזוחלים. הם עושים זאת במסגרות ובנופים שונים מאוד והתרבויות שלהם שונות מאוד זו מזו. אבל כשהם זוחלים, נראה שההבדלים נעלמים. כל מה שנותר הוא האוניברסליות של גדילת תינוק אנושי .

בסצנת הסיום של הסרט התיעודי, אנו רואים את באיאר עומדת בפעם הראשונה. זה מדגים שלמרות שלחלקם לוקח יותר או פחות זמן לדבר או ללכת, במוקדם או במאוחר, כולם עושים זאת.

תינוקות מראים לנו שלמרות שחלקם גדלים מוקפים בטבע ואחרים באזורים עירוניים גדולים, כל התינוקות צוחקים ובוכים. כל התינוקות נלחמים עם אחיהם, מרגישים סקרנים לגבי הסביבה שלהם ומחייכים כשהם רואים את פניה של אמם.

הגיוון התרבותי מרתק ומעשיר. זו טעות לשפוט תרבויות אחרות על סמך נקודות המבט וההקשרים שלנו. תינוקות, דרך משהו טהור כמו ילדות, מלמד אותנו שכל התרבויות יקרות וראויות לכבוד.

"מבחינה תרבותית אנחנו יודעים מהי הדרך הנכונה לאכול, לחשוב, לכתוב, לעשות הכל. זה חיוני לשנות נקודות מבט ולהבין שיש הרבה דרכים לעשות דברים."

- תומאס באלמס -

פופולריים