כיצד ניתן לזהות תלות רגשית?

התלות הרגשית ניזונה מחוסר בגרות רגשית
בתחום הזוגיות, התלות הרגשית ניזונה מחוסר בגרות רגשית, תפיסות שגויות, סטריאוטיפים ואפילו אידאליזציה של אהבה רומנטית.
לא קל להודות שאתה סובל מתלות רגשית. עם זאת, לאחר שהודאת בכך, אתה יכול להתחיל לצאת ממעגל הקסמים. עזרה וייעוץ מקצועיים יהיו חיוניים בתהליך זה.

בהתחשב בעובדה שזו בעיה נפוצה מאוד בחברה של היום, חשוב ללמוד לזהות מהי באמת תלות רגשית. החדשות הטובות הן שעם עזרה מקצועית וכוח רצון נוכל להתגבר על זה. זה חיוני שברגע שזיהינו את סימני האזהרה לא נתעלם מהם.

תלות רגשית היא מצב פסיכולוגי המייצר אי נוחות ומצוקה לאנשים בטווח הארוך. הסיבה לכך היא שהם סומכים במידה רבה על אנשים אחרים כדי להרגיש טוב עם עצמם. במילים אחרות, האחריות על המצב הרגשי של האדם עצמו עוברת לאדם אחר.

בין אם התלות הרגשית שלך קשורה לקרוב משפחה, בן זוג, חבר, חבר לכיתה או חבר לעבודה, אתה צריך להיות מסוגל לעבוד על זה ולהילחם נגדה. רק כך תמצאו שחרור מהסבל שלכם ותוכלו לבסס מערכות יחסים בריאות ואותנטיות.

תלות רגשית מערערת אנשים ואף יכולה לגרום להם לחשוב שאי הנוחות ואי הנוחות שלהם הם נורמליים למדי. מבלי לדעת כיצד לנהל נכון את הרגשות שלהם, הם מסתכלים על אחרים לסמוך עליהם. הם רוצים נואשות להרגיש סוג של סיפוק, מבלי להשיג אותו.

על תלות רגשית

לפי תיאוריית ההתקשרות, לבני אדם יש צורך ליצור מערכות יחסים אוהבות שאליהם הם פונים במצבים לא נוחים (מתח, ייסורים, סבל וכו'). עם זאת, כאשר אדם מפתח קשר כה חזק שעצם המחשבה להיפרד מאותו אדם היא בלתי נסבלת, אז יש בעיה.

ישנם גורמים רבים שיכולים לתרום להתפתחות תלות רגשית, גם מגיל צעיר. מההורים מגוננים יתר על המידה, ועד לחוויות של נטישה וכו'. לא תמיד קל לזהות סיבה אחת. באופן כללי, זו בעיה שנוצרת על ידי הרבה גורמים שונים.

ישנם גורמים רבים שיכולים לתרום להתפתחות תלות רגשית
ישנם גורמים רבים שיכולים לתרום להתפתחות תלות רגשית, גם מגיל צעיר.

אנשים עם הערכה עצמית נמוכה נוטים להיות תלויים רגשית ולעיתים קרובות נוטים להיות מעורבים במערכות יחסים רעילות. הפחד להיות לבד, לא להיות נאהבים ולא להיות "מספיק" עבור מישהו אחר גורם להם להעדיף להישאר במערכות יחסים שמזיקות הן לעצמם והן לאחרים. הסבל הופך להיות דבר שבשגרה במצבים אלה.

בתחום מערכות היחסים, תלות רגשית ניזונה מחוסר בגרות רגשית, תפיסות שגויות, סטריאוטיפים ואפילו האידיאליזציה של אהבה רומנטית.

הנה כמה מהסימנים שעשויים להצביע על כך שאדם תלוי רגשית.

כמה סימנים של תלות רגשית

  • הם אינם דואגים לצרכים שלהם, אלא מבקשים לענות על הצרכים של האחר
  • הם מבקשים את קבלתו של האדם האחר בכל מחיר. באותו אופן, הם תמיד מחפשים אישור של אחרים כדי להרגיש טוב עם עצמם.
  • ישנה תחושת אשמה מתמדת שמובילה למחשבות כמו: "אני חסר ערך", "לא מגיע לי כלום", "אני אף אחד בלי האדם האחר", "אני לא טוב לכלום", וכולי.
  • הם תמיד מרגישים עצובים ולא מרוצים מעצמם.
  • הם נוטים לתמרן את האדם השני כדי שלא ינטשו אותו. הפחד מהפרידה הוא בלתי נסבל.
  • הם אינם מקבלים אחריות על רגשותיהם ורגשותיהם, והם נוטים לראות את עצמם כקורבן בכל המצבים והתרחישים.
  • הם נוטים לעשות אידיאליזציה של האדם האחר, וחושבים שהם לא יכולים לחיות, ולא יכולים להיות מאושרים, בלעדיהם.

החשיבות של עזרה מקצועית

לא ניתן לחיות באמת אם אנו מבלים את חיינו בחיפוש אחר מוערכים, מקובלים ומוחאים כפיים על ידי אחרים כל הזמן. גם אי אפשר לחיות תמיד עם "קב". למרות שזה עשוי להיות מפחיד בהתחלה, חשוב ללמוד להיות עצמאי.

אם הורים מבינים שילדיהם סובלים מתלות רגשית, אז עליהם לקבל עזרה מקצועית. כמו כן, עליהם לוודא שהם מתקנים כל גישה או מצב בבית שעלולים לפגוע בקשרים המשפחתיים.

חשוב ביותר להתחיל לעבוד על הערכה עצמית אצל ילדים מגיל צעיר, על מנת שיוכלו ליצור מערכות יחסים בריאות ובונות. יחד עם זאת, הם צריכים לדעת איך להתרחק ממערכות יחסים שאינן בריאות כלל.

הנה עוד מאמר בנושא דומה שעשוי להועיל לך.

פופולריים