7 מפתחות לפיתוח כישורי זיכרון של ילדים

על מנת לעזור לילדים לפתח את כישורי הזיכרון שלהם
על מנת לעזור לילדים לפתח את כישורי הזיכרון שלהם, נוכל לקחת בחשבון את המוטיבציה והעניין שלהם לגבי הדברים שהם צריכים לזכור.
חשוב מאוד לעזור לילדים לפתח את כישורי הזיכרון שלהם מגיל צעיר. אם תעשה זאת, הם יאחסנו מידע בקלות רבה יותר בעתיד.

אין למידה בלי זיכרון. הסיבה לכך היא שהזיכרון אחראי על אחסון ושחזור כל הידע שאנו רוכשים ומשתמשים בו מאוחר יותר. זו הסיבה שכל כך חשוב לפתח את כישורי הזיכרון של הילדים. וגם, אתה צריך לעזור להם לעשות את זה מגיל צעיר.

על מנת לעזור לילדים לפתח את כישורי הזיכרון שלהם, נוכל לקחת בחשבון את המוטיבציה והעניין שלהם לגבי הדברים שהם צריכים לזכור. הזיכרון חשוב הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים בפועל. למעשה, יש דברים שאנחנו זוכרים שלא בכוונה (זיכרון אוטומטי) ואחרים פחות דברים שאנחנו זוכרים מרצון.

"זיכרון הוא האוצר והשומר של כל הדברים"

-מרקוס טוליוס קיקרו-

כישורי זיכרון של ילדים: סוגי זיכרון

במהלך חודשי חייו הראשונים של תינוק, הזיכרון שלו הוא הדרך שבה הם זוכרים מצבים מסוימים שחוו בעבר.

כאשר ילדים מתחת לגיל שש, הזיכרון שלהם הוא אוטוביוגרפי. במילים אחרות, ילדים זוכרים חוויות קודמות, אבל הם לא מסוגלים לשמור זיכרונות מרצונם. ברגע שהם בני שש, הזיכרון שלהם מתפתח, והם מתחילים לאגור מידע מרצון.

בעקבות רעיון זה, ישנם סוגים שונים של זיכרון, והם מסווגים לפי היבטים שונים:

לפי סוג המידע

  • זיכרון סמנטי: אחראי על אחסון מידע בנוגע לידע הכללי שלהם על העולם.
  • זיכרון אפיזודי: עוזר לנו לאחסן אירועים, רגעים, מקומות ורגשות שונים מהעבר.
  • זיכרון פרוצדורלי: מתייחס ליכולות או מיומנויות שאנו רוכשים באופן לא מודע ומופעלים אוטומטית כאשר אנו מיישמים אותם באמצעות האסטרטגיות המוטוריות או הקוגניטיביות שלנו (החלקה על הגלגלים, רכיבה על אופניים, נהיגה וכו')
  • זיכרון מילולי: מידע נכנס דרך תעלת האוזן שלנו ואנו זוכרים מילים או אלמנטים מילוליים אחרים, לאחר פרק זמן קצר.
  • זיכרון חזותי/לא מילולי: אנו מקבלים גירוי מתמונה, ועלינו להיות מסוגלים לזכור את התמונה הזו.

לפי הדרך בה אנו הולכים לזכור את המידע שאנו מקבלים

  • זיכרון עבודה: מתייחס ליכולת שיש לנו לזכור פרטים שנצטרך לביצוע פעילות מסוימת.
  • זיכרון לטווח ארוך: מתרחש כאשר אנו מאחסנים מידע שנצטרך בפרק זמן ארוך יותר.

רעיונות לפיתוח כישורי זיכרון של ילדים

לאחר מכן, נדבר על רעיונות מסוימים לפיתוח כישורי הזיכרון ותשומת הלב של ילדים. זכרו שתשומת הלב הולכת להיות חיונית לטיפוח מיומנויות זיכרון. חוץ מזה, בכל פעם שילדים לומדים משהו, הם צריכים להיות שמחים ומוטיבציה. כך תקבלו תוצאות טובות יותר.

ספר להם סיפור ואז שאל אותם שאלות לגביו

קריאת סיפורים היא אחד המשאבים הטובים ביותר לעזור לילדים לפתח את כישורי הזיכרון שלהם. אז, אתה חייב לספר להם סיפור, ולאחר מכן, לשאול אותם שאלות פשוטות על זה. כך תדע איזה מידע הם הצליחו לשמור.

השתמש בטכנולוגיה בצורה דייקנית ומזדמנת

חשוב מאוד לעזור לילדים לפתח את כישורי הזיכרון שלהם מגיל צעיר
חשוב מאוד לעזור לילדים לפתח את כישורי הזיכרון שלהם מגיל צעיר.

אתה יכול למצוא כמה אפליקציות למשחקי זיכרון הקשורות למיומנויות זיכרון חזותי או שמיעתי. בדרך זו, תוכלו לטפח את הפיתוח של שני סוגי המיומנויות הללו. עם זאת, אסור לאפשר זמן מסך מופרז.

בנו פאזלים לפיתוח כישורי הזיכרון של הילדים

הניסיון לבנות פאזלים לאחר שראית את התמונות האמיתיות היא פעילות מדהימה לעבודה על זיכרון ותשומת לב. חוץ מזה, אתה תעבוד גם על תיאום עין-יד ומוטוריקה עדינה.

השתמש במוזיקה

אתה יכול להשתמש במוזיקה כדי לגרום להם לנחש איזה מהשירים האהובים עליהם מתנגן. בנוסף, כשילדים מתבגרים, אפשר לבקש מהם לזהות מילים שהם בדרך כלל שומעים מאיתנו.

בקשו מהם בקשות ארוכות יותר

אתה יכול להתחיל לשאול אותם דברים פשוטים, ולאחר מכן, אתה מתחיל להוסיף פרטים נוספים לבקשות שלך. לדוגמה, "תפוס את הפיג'מה שלך!" ואז, "תפוס את הפיג'מה שלך מהמגירה!" ואז, "תפוס את הפיג'מה הכחולה שלך מהמגירה האחרונה של השידה!"

על ידי כך, נוסיף עוד מילים שהם יצטרכו לזכור כדי לענות לבקשות שלנו. כתוצאה מכך, הם יאמנו את כישורי הזיכרון שלהם.

הפעל את משחקי הזיכרון

ישנם סוגים שונים של משחקי זיכרון בשוק. בעיקרון, הם מורכבים מקלפים שעליך לשים על השולחן עם הפנים כלפי מטה. לאחר מכן, עליך לבחור אותם ולנסות למצוא את ההתאמה שלהם. הדבר הקשה במשחק הזה הוא לזכור היכן נמצאים המשחקים. משחק נוסף שאתה יכול לשחק הוא "סיימון", שעוסק בזיכרון רצפי צבעים וחזרה עליהם.

נסו לשפר את הזיכרון האוטוביוגרפי שלהם

כדי לעשות זאת, אתה יכול לשאול אותם שאלות על העבר, כמו ימי הולדת, חופשות, ימיהם וכו'. מלבד היותו משחק זיכרון, תקבל את ההזדמנות לדעת מה הילדים שלך חושבים או מה הם מרגישים לגבי דברים מסוימים.

על כישורי זיכרון של ילדים...

כפי שראינו בעבר, זה לא כל כך מסובך לעזור לילדים לפתח את כישורי הזיכרון שלהם. אם נעשה את זה מגיל צעיר, היכולות שלהם יהיו הרבה יותר מפותחות בעתיד. בנוסף, על ידי מימוש העצות שלנו, תקבלו את ההזדמנות לבלות יותר זמן איכות עם ילדיכם, וללמוד על המחשבות והרגשות שלהם.

אז, אל תטיל ספק לגבי המשחקים האלה איתם. אתם תעזרו להם לשפר את כישורי הזיכרון שלהם, ותיהנו מאוד ביחד.

פופולריים