החשיבות של משחק דרמטי במהלך הילדות

מה ילדים לומדים באמצעות משחק דרמטי
מה ילדים לומדים באמצעות משחק דרמטי.
במהלך משחק דרמטי, גבולות המציאות מוסרים וילדים יכולים להעמיד פנים שהם מישהו או משהו אחר מלבד עצמם.

משחק דרמטי הוא סוג של משחק שבו ילדים מקבלים ומחלקים תפקידים ואז מציגים אותם. במהלך משחק דרמטי מתעלים מגבולות המציאות וילדים יכולים להעמיד פנים שהם מישהו או משהו שונה מעצמם, להמחיז סיטואציות ופעולות שונות על סמך התפקיד שבחרו או הוקצו להם.

מומחים מסכימים שמשחק דרמטי הוא חלק בלתי נפרד מהתפתחות הילדות המוקדמת. באמצעות סוג זה של משחק, ילדים לומדים מגוון רחב של מיומנויות. למעשה, האגודה הבינלאומית לחינוך לגיל הרך קבעה שמשחק הוא חלק טבעי מהתפתחות הילדות שלא ניתן להחליף אותו באינטראקציה עם מבוגרים. משמעות הדבר היא שאפילו הדרכת מבוגרים אינה יכולה להחליף את הניסיון היקר שילדים צוברים באמצעות משחק דרמטי במיוחד.

מה ילדים לומדים באמצעות משחק דרמטי

סוג זה של משחק הוא חלק מתהליך הלמידה וההתפתחות האינטגרלי של הילד, שכן הוא מאפשר לו לפתח מיומנויות בתחומים מגוונים מאוד, כגון חשיבה מופשטת, אוריינות, מתמטיקה או מיומנויות חברתיות, בין היתר. בנוסף, במהלך משחק דרמטי, לילדים יש הזדמנות לשנות סצנות מהחיים שלהם, כלומר, הם יכולים להמציא מחדש סצנות שיכולות להתרחש באזורים אחרים.

באופן ספציפי, משחק דרמטי מאפשר לילד את הדברים הבאים:

ילדים לומדים על עצמם ועל העולם:

חוויות משחק דרמטיות הן מהדרכים הראשונות שבהן ילדים לומדים על האהבות והלא אוהבות שלהם, תחומי העניין והיכולות שלהם. הם מתנסים במשחקי תפקידים ופועלים כדי להבין מה הם צפו.

ילדים עובדים על נושאים שיוצרים בלבול או פחד:

באמצעות משחק דרמטי, ילדים חוקרים דברים שמפחידים או מבלבלים אותם, כמו גם דברים חדשים. באמצעות משחקי תפקידים אלה, ילדים מרגישים יותר בנוח ומוכנים לאירועי החיים.

ילדים מפתחים כישורי חשיבה חברתיים ומורכבים חשובים:

באמצעות סוג זה של משחק
באמצעות סוג זה של משחק, ילדים לומדים מגוון רחב של מיומנויות.

מדובר בהרבה יותר מסתם פעילויות משחק. נדרשות חשיבה מתקדמת, תקשורת ומיומנויות חברתיות. בעזרת משחקים דמיוניים, ילדים לומדים לעשות דברים כמו לנהל משא ומתן, לקחת בחשבון את נקודות המבט של אחרים, להעביר ידע ממצב אחד לאחר, לאזן בין רעיונותיהם לבין אחרים, לפתח תוכנית ולפעול בהתאם, לחקור סמליות, להביע ולהקשיב למחשבות. ורעיונות, להקצות משימות ותפקידים ולסנתז מידע ורעיונות שונים.

ילדים לומדים לטפח אינטליגנציה חברתית ורגשית:

איך אנחנו מתייחסים לאחרים הוא המפתח להצלחה שלנו בחיים ולאושר. לדעת לקרוא רמזים חברתיים, לזהות ולווסת רגשות, לנהל משא ומתן, להתחרות ולהשתתף בפעילות ארוכת טווח הם כישורים ויכולות שנחקרים באמצעות סוג זה של משחק.

ילדים מסנתזים ידע ומיומנויות:

ילדים צריכים הזדמנויות לשלב את הכישורים והידע שלהם. משחק דרמטי הוא דרך אידיאלית לעשות זאת.

רעיונות לקידום משחק דרמטי אצל ילדים

הורים יכולים לעודד ולעורר משחק מסוג זה אצל ילדים כדי לשפר את כישורי הלמידה וההתפתחות שלהם, אך גם כדי להכיר אותם טוב יותר ולגלות את הפחדים, תחומי העניין שלהם ואפילו את התחומים שבהם הילד זקוק ליותר גירוי.

הנה כמה פעילויות וטיפים לקידום משחק דרמטי אצל ילדים.

צור סיפורים מחדש: הזמן את ילדך לשחזר את הסיפור האהוב עליו ולאחר מכן ליצור את הגרסה האישית שלו או אפילו לשנות אותה. במהלך המשחק, הגבר את הרעיונות שלהם על ידי שאילת שאלות שגוררות תשובות לא ידועות או חלופיות.

ספק בובות ובובות: ודא שלילדך יש גישה מספקת לדברים כמו בובות, פוחלצים, דמויות פעולה וכו', שניתן לרכוש או להכין בבית. באמצעות משחק דרמטי, ילדים מייחסים בקלות רגשות ורעיונות לבובות שלהם ולעתים קרובות משתמשים בהם כדי להביע, לחקור ולפתור את הרעיונות, המחשבות והרגשות שלהם.

צור ערכת דרמה: בקופסה או במיכל דומה, אחסן אלמנטים שונים שיכולים לשמש את הילד כדי להזין את המשחק הדרמטי שלו, כגון בובות, תחפושות, אביזרים ליצירת סטים וכו'.