הערך החינוכי של סיפורים לילדים

הערך החינוכי של סיפורים
הערך החינוכי של סיפורים.
יש לטפח את הרגל הקריאה מגיל צעיר, כי זה מקור כל כך להנאה ולמידה. במאמר זה ברצוננו להדגיש את הערך החינוכי שיש לסיפורים בספרות ילדים.

אנחנו לא יכולים להתכחש לערך ההוראה החשוב של סיפורים. הם משאב מצוין שמקדם את טעם הקריאה, ומפתח אנשים בכל כך הרבה דרכים - מגיל צעיר ועד לבגרות.

כשהם צעירים, ילדים נתקלים בחוויות הדמיון הראשונות שלהם בספרי סיפורים. ספרים אלה מספקים את סקרנותם הבלתי נדלית, וכתוצאה מכך מחברים דימויים ומילים לתחושות שלהם.

סיפורים ומאפייניהם

לפי Gianni Rodari, ניתן להגדיר סיפור כתיאור קצר, פשוט ולינארי. זה יכול להיות בעל פה או בכתב, ואמיתי או דמיוני. יש לו עלילה פשוטה עם תיאור קצר של התפאורה ומספר קטן של דמויות פשוטות ולא מפותחות מדי. מטרת הסיפורים היא בדרך כלל מוסרית או פנאי.

מבנה הסיפור מעוצב על ידי הצגת דמויותיו ותיאור מצב או קונפליקט ספציפיים. מצב או קונפליקט זה חייב להיפתר על ידי התערבותן של הדמויות השונות, ולאחר מכן להתקדם לעבר התוצאה הסופית שלו.

המאפיינים העיקריים של סיפור

 • מאפשר לך לפתח את הדמיון
 • מעורר רגשות ורגשות (שמחה, כעס, עצב, הערצה)
 • משלב מציאות עם פנטזיה
 • משדר ערכים (טוב, צדק, כבוד, נאמנות, חמלה, סולידריות, ידידות, התגברות)
 • משאב להרהר בהתנהגות, ומה נכון או לא נכון
 • מאפשר פתרון קונפליקטים ובכך מפחית פחד

הערך החינוכי של סיפורים

לסיפורים יש ערך חינוכי עצום. היתרונות הפדגוגיים והדידקטיים שלהם כוללים את ההיבטים הבאים:

 • מאפשר העברת מורשת תרבותית
 • קידום התפתחות השפה
 • מועיל להתפתחות הפסיכולוגית של הילד

האזנה לסיפורים, וגם קריאתם, מאפשרת לילדים להרחיב את אוצר המילים ואת דרכי הביטוי שלהם. הם יכולים גם להתקדם בהבנתם של צורות מורכבות יותר ויותר של טקסטים כתובים.

יחד עם זאת, זה מעדיף את ההתפתחות הקוגניטיבית שלהם, ומאפשר להם ליישם את המצבים שחוו בסיפורים למה שהם חווים בחיי היומיום שלהם.

זהו הערך החינוכי האמיתי של סיפור
זהו הערך החינוכי האמיתי של סיפור.

בנוסף, סיפורים יכולים להועיל מאוד לילדים ב:

 • מימוש יכולת הזיכרון שלהם
 • שיפור טווח הקשב שלהם
 • שיפור הריכוז שלהם
 • עוזרים להם להזמין אירועים שיש להם התחלה וסוף ברורים

ברמה הרגשית והחברתית, הסיפורים עוזרים להם להבין את המשמעות של ערכים מסוימים באמצעות הפעולות החיוביות והשליליות של הדמויות בסיפורים. באמצעות זה, הם לומדים ומקבלים בהדרגה תפקידים ונורמות חברתיות מסוימות.

ברמה הפסיכולוגית, באמצעות הסיפורים, הם יכולים לראות את עצמם ואת המצבים שלהם בחיי הדמויות, וכך להזדהות איתן. סיפור יכול לאפשר לילדים וגם למבוגרים למצוא תשובות לפחדים, לצרכים ולקונפליקטים שלהם.

בקיצור, כשהם מותאמים לגילאי הילדים וליכולות החינוכיות שלהם, הסיפורים מספקים את רצונם לדעת עוד ועוד, בין אם על הקשרים, אנשים, מצבים או תחושות.

החשיבות של סיפור סיפורים

חשוב, במיוחד כשעוסקים בילדים, לדעת את ההבדל בין לספר סיפור לבין קריאתו. כשאנחנו מספרים סיפור יוצרים תפאורה יפה, מושכים את תשומת הלב של הילדים ומזמינים אותם ליהנות מהסיפור ומדמויותיו. לשם כך יש צורך ברכישת מיומנויות מסוימות.

כדי לספר סיפור טוב, עליך לכוון את הקול שלך היטב ולדבר ברוגע ובאיטיות. תצטרכו לחקות את הטון והקולות של הדמויות ולקבל את ההפוגות והשתיקה הדרושים כנדרש מהעלילה.

חשוב גם להיות ליד המאזינים ולהיות ברמה שלהם. עם ילדים אתה פשוט צריך ליצור אווירה של שותפות ואמון.

סיפור הוא...

...מסע אל הלא נודע, מסע בנתיב המזמין אותך לגלות ולחקור, תוך כדי צמיחה והתקדם בו זמנית. סיפור חיוני להתפתחותו הרגשית, האינטלקטואלית והלשונית של הילד. זה תקף גם ל"ילדים הגדולים" שבינינו! זהו הערך החינוכי האמיתי של סיפור.

פופולריים