הרטבת לילה בילדים: מה שכדאי לדעת

הרטבת לילה בילדים היא הפרעה המופיעה לעתים קרובות בילדים בגילאי חמש עד שש
הרטבת לילה בילדים היא הפרעה המופיעה לעתים קרובות בילדים בגילאי חמש עד שש.
חלק מהילדים בני חמש עד שש ממשיכים להרטיב את המיטה. זה מדאיג את ההורים. במאמר זה, גלה מדוע הרטבת לילה יכולה לקרות ומה אתה יכול לעשות כדי לשפר אותה, אם היא לא פיזיולוגית.

הרטבת לילה בילדים היא הפרעה המופיעה לעתים קרובות בילדים בגילאי חמש עד שש. אבל יש גם מקרים של ילדים גדולים יותר, מגיל 12 עד 14, שממשיכים להרטיב את המיטה. האחרונים הם אלה שסובלים הכי הרבה בשל ההשלכות החברתיות שלו.

הרטבת בדרך כלל משתפרת ככל שהילד גדל. בגיל 18 חודשים לערך, 50% מהילדים שולטים במתן שתן במהלך היום ו-10% עושים זאת גם בלילה. אבל עד שהם בני שנתיים או שלוש, האימון בסיר הזה לא מתייצב. לפיכך, זה כאשר הם מתחילים לווסת את הפיפי שלהם בלילה.

לא כל הילדים מסוגלים לשלוט בשתן בשלב זה. חלקם לוקח יותר זמן ואחרים יכולים להגיע אפילו לגיל ההתבגרות מבלי לשלוט בו מסיבות שונות. למשל, סיבות פיזיולוגיות, הפרעות פסיכולוגיות, חוסר בקולטנים או ייצור נמוך של הורמון וזופרסין המווסת את מתן השתן בלילה.

רוצים לדעת עוד על הרטבת לילה בילדים? אם כן, המשיכו לקרוא!

מהי הרטבת לילה אצל ילדים?

הרטבת לילה היא חוסר היכולת לשלוט בשתן בלילה ומתרחשת בגיל בו צפויה שליטה מרצון במתן שתן.

  • הרטבת ראשונית. זה מתרחש כאשר הילד מעולם לא שלט בשתן במהלך השינה. סוג זה של הרטבה נובע בדרך כלל מסיבות פיזיולוגיות.
  • הרטבה משנית. זה קורה כאשר הילד הצליח לא להרטיב את המיטה במשך שישה חודשים עד שנה אבל מתחיל לעשות זאת שוב. זה עשוי לנבוע מבעיות פסיכולוגיות.

השלכות של הרטבת לילה בילדים

ירידה בדימוי העצמי ובביטחון העצמי

התגובות הראשונות של הילד הן של בושה ופחד. זה בגלל שהם מתבגרים והם מבינים שילדים אחרים לא מרטיבים את המיטה והם כן. זה גורם לחוסר ביטחון ודימוי עצמי נמוך.

משפיע על איכות השינה

רוצים לדעת עוד על הרטבת לילה בילדים
רוצים לדעת עוד על הרטבת לילה בילדים?

ילדים הסובלים מהרטבת לילה נוטים לשינה באיכות ירודה, שכן שלב השינה הקלה שלהם ארוך משלב השינה העמוקה שלהם. אם הם מרגישים רטובים, הם עלולים להתעורר מספר פעמים במהלך הלילה והשינה שלהם פחות מנחמת.

בעיות התנהגות מוגברות

ילדים שמרטיבים את המיטה נוטים יותר ללחץ, וזה יכול להוביל אותם לפתח בעיות התנהגות, כמו גם קשיי ריכוז מוגברים.

בעיות סוציאליזציה

כשילדים סובלים מהרטבת לילה, הם מתקשים ביצירת קשרים חברתיים, הם מבודדים את עצמם, והם לא רוצים לישון אצל חבריהם מחשש להרטיב את המיטה ולהצחיק אותם, לעשות צחוק מעצמם. בעיה זו נוטה להתגבר ככל שהם גדלים ומתבגרים, כאשר יש יותר סוציאליזציה.

כמה תרגילים להילחם בהרטבת לילה אצל ילדים

תרגיל כדי לשלוט בשרירים המעורבים במתן שתן

כשהילד הולך לשירותים, בקשו ממנו לנתק את זרם השתן. כשהילד עושה פיפי, אמור לו לעצור ולהחזיק את השתן לכמה שניות. חשוב שלא תבקשו מהם להחזיק את השתן יותר מפעמיים, מכיוון שהדבר עלול להוביל לזיהום בדרכי השתן. עדיף לעשות זאת כשכמעט תסיים, מכיוון שתהיה לך פחות לחץ על שלפוחית השתן.

מתעורר לעשות פיפי בלילה

אתה יכול להגדיר אזעקה ולהעיר את ילדך שלוש או ארבע פעמים במהלך הלילה כדי שיוכל ללכת לשירותים. התרגיל הזה יעיל מאוד כדי לעזור לילדים להתרגל לקום כשהם צריכים לעשות פיפי. כך הם יהיו מודעים לרפלקסים שלהם והם יידעו מתי הם צריכים לעשות פיפי. כך, לאט לאט, הם יוכלו לעשות זאת אוטומטית.

תרגיל כדי להחזיק את השתן שלהם

תרגיל זה משמש לגירוי קיבולת שלפוחית השתן ולשפר את השליטה בשתן. בקשו מהילד להחזיק את הפיפי שלו עד שהוא לא יכול יותר. בתחילה, מספיק להחזיק כמה שניות. מאוחר יותר, אתה יכול להגדיל קצת יותר את זמן הסיבולת. בדרך זו, אתה ממריץ את שרירי האגן. עליך לעשות זאת תמיד בזהירות ובלי ללכת לקיצוניות; תמיד בשליטה.

עכשיו אתה יודע קצת יותר על הרטבת לילה אצל ילדים. חשוב שתתייעץ עם רופא הילדים שלך אם ילדך לא יכול להחזיק את הפיפי שלו. ואם הם הצליחו לשלוט בזה אבל התחילו להרטיב את המיטה שוב, נסה את התרגילים האלה כדי לראות אם הם משתפרים. אם לא, מומלץ להתייעץ עם מומחה.