שיטת הפסקת פיפי: ממה היא מורכבת?

שיטת הפסקת פיפי היא טכניקה שמטרתה לשים קץ להרטבת הלילה
שיטת הפסקת פיפי היא טכניקה שמטרתה לשים קץ להרטבת הלילה.
מכירים את שיטת הפסקת פיפי לשליטה בהרטבת לילה? נדבר על טכניקה זו ביתר פירוט להלן.

שיטת הפסקת פיפי היא טכניקה שמטרתה לשים קץ להרטבת הלילה. זוהי טכניקה הכוללת התניה קלאסית שבה הילד לומד באמצעות גירוי. אבל עלינו להיות זהירים מאוד בשיטה זו, מכיוון שהיא עלולה לפגוע בהערכה העצמית של הילד. אימון בשירותים הוא תהליך טבעי והקצב המיוחד של כל ילד הוא משהו שעלינו לכבד.

מהי שיטת הפסקת הפיפי?

הפסקת פיפי היא שיטה המשתמשת בשעון מעורר חכם כדי שהילד לומד לשלוט במתן שתן באמצעות התניה. זה מיועד לילדים מעל גיל 5 כדי ללמד אותם להפסיק להשתין בלילה.

שיטה זו נמשכת בדרך כלל בין 4 ל-12 שבועות, ומבטיחה אחוזי הצלחה של 80 עד 90%. ניתן ליישם את השיטה גם באמצעות שעון מעורר רגיל כדי להעיר את הילד כל שעתיים למתן שתן. או שאפשר להשתמש בקופסה קטנה שמתחברת לפיג'מה של הילד עם מתג וחיישן לחות בקצה כבל.

חיישן הלחות קטן ומוחדרת תוחם תחתון שמתחבר לתחתוני הילד. כשהילד מתחיל להטיל שתן והטיפה הראשונה מרטיבה את החיישן, ישמע הזמזם. זה יגרום לילד להתעורר במהירות ובהתחלה, מה שיפסיק, במקרים מסוימים, את מתן השתן.

למה הפסקת פיפי היא לא תמיד אפשרות טובה?

הדבר הראשון שיש לזכור הוא שעם מכשיר זה, הילד עלול להרגיש שהוא עושה משהו לא בסדר. הם יחשבו שלפיפי בלילה זה משהו שלילי אצלם.

וזה יכול לגרום להם להרגיש אשמה ואפילו לפגוע בהערכה העצמית שלהם. זה נורמלי לחלוטין שילד ישתן בלילה, גם לאחר גיל 7. לכן, עליך לכבד את הקצב ההתפתחותי של ילדך.

הרטבת לילה יכולה להתרחש עקב גורמים רבים, כגון מתח רגשי, מחלות כגון סוכרת, שלפוחית שתן קטנה יותר, או אפילו תורשה. הסתמכות על מכשיר במקרים אלה כדי לנסות לעצור את מתן השתן בלילה היא לא יעילה לחלוטין. וזה נכון במיוחד כאשר יש סיבה רפואית הדורשת טיפול.

עצירת פיפי: תהליך למידה שעלול להזיק רגשית

מכירים את שיטת הפסקת פיפי לשליטה בהרטבת לילה
מכירים את שיטת הפסקת פיפי לשליטה בהרטבת לילה?

למידה זו מבוססת על עונשים ותסכול מכיוון שהילד עושה פיפי באופן לא רצוני ולכן, כתוצאה מכך, זה פוגע בהערכה העצמית של הילד. למידה עשויה מאוד להתרחש לאחר כישלונות רבים והפרעות ליליות רבות, אבל ילדים צריכים לישון. יתרה מכך, לא מדובר בתהליך למידה טבעי, שעלול לגרום לילד לחוש תסכול רב.

חשוב לחזק את האוטונומיה של הילד ולגרום לו להשתין לפני השינה וברגע שהוא מתעורר. גם אם הילד צריך ללבוש חיתול בלילה, לעולם אל תנזוף בו.

במובן זה, כאשר הילד מתעורר עם חיתול יבש מספר שבועות ברציפות, ניתן לעודד אותו לסמוך על אימון השירותים שלו. כך תחזק את ההערכה העצמית שלהם והם יידעו שהם גיבורי השינוי וההתפתחות שלהם.

האם יש משהו טוב בשיטה הזו?

למרות שכפי שציינו, לשיטה זו יש חסרונות רבים, אנחנו לא יכולים להכחיש שיש גם יתרון מסוים לשימוש בה רק לפרק זמן קצר.

לדוגמה, הורים יכולים לדעת באילו שעות ילדם בדרך כלל משתין במהלך הלילה ולכתוב זאת. בדרך זו, הם יכולים להעיר באהבה את הקטן שלהם באותם זמנים כדי ללכת לשירותים ואז לרווח את הזמנים האלה בהדרגה עד שהם יכולים להחזיק מעמד כל הלילה בלי לעשות פיפי.

אבל זה יתרון קטן מאוד מכיוון שהוא כרוך בהפרעה לשינה שלך ושל ילדך. מה שכן, אתם תערערו את ההערכה העצמית של הקטן שלכם, שיחשוב שהוא לא מסוגל לעשות דברים בעצמם.

הורים צריכים להיות מודעים לכך שתהליך זה תלוי בהתבגרות הפיזיולוגית שלהם ולא ביכולת השליטה שלהם. רק כך ההורים יוכלו להבין טוב יותר את ילדיהם ולא להאשים אותם בגלל שהם מרטיבים את המיטה או את המכנסיים.

עזרו לילדכם לשלוט בהרטבת לילה

כמובן, כהורים, יש לכם הזדמנות לעזור לילדכם לשלוט במתן שתן בלילה מבלי שתצטרכו לבצע את שיטת הפסקת הפיפי. הדבר הראשון שיש לזכור הוא להגביר את ההערכה העצמית והביטחון העצמי של ילדכם. למשל, אפשר לעשות זאת באמצעות סיפורי ילדים שבהם השתנה בלילה מנורמלת. כך תוכלו למצוא פתרונות באמצעות מוטיבציה ולא ענישה.

ילדכם יזדקק לכם במהלך חייו כדי להתגבר על שלבים שונים, וזה אחד מהם. ככל שהם מתבגרים, ייתכן שתצטרך לעזור להם בדברים אחרים, כמו להכיר חברים או הכנת נאום לשאת בפני כל בית הספר. חשוב שהם ירגישו שאתה לצידם, באהבה ותמיכה ללא תנאים, לא בעונש.