מתנות רגשיות: טכניקת הורות שימושית

מתנות רגשיות הן טכניקה שימושית לחינוך ילדים לערכים ולמניעת צרכנות מוגזמת ורצון תמידי למוצרים חומריים נוספים
מתנות רגשיות הן טכניקה שימושית לחינוך ילדים לערכים ולמניעת צרכנות מוגזמת ורצון תמידי למוצרים חומריים נוספים.
מתנות רגשיות הן טכניקה שימושית לחינוך ילדים לערכים ולמניעת צרכנות מוגזמת ורצון תמידי למוצרים חומריים נוספים.

בואו נדמיין כמה הורים שהם כל כך עסוקים שבקושי יש להם מספיק זמן לגדל את ילדיהם או לבלות איתם. לכן, הם מחליטים לנסות לתקן את המצב על ידי רכישת מתנות חומריות יקרות יותר ויותר. האם אתה באמת חושב שהפריטים האלה יכולים למלא את החלל של מתנות רגשיות?

אם ניפול למלכודת של הורים עייפים שעובדים מיליון שעות ביום ומנסים לפצות על כך במתנות יקרות, אנו מבצעים טעות גדולה בחינוך ילדינו.

דמיינו לעצמכם שכל יום, כדי להקל על המצפון הכבד שלכם על כך שלא בילו זמן עם הילדים שלכם, אתם נותנים להם מתנה. והמתנות הללו הולכות ומתייקרות עם כל יום שעובר. או אולי זה נהיה יותר ויותר קשה למצוא משהו שהילדים שלך מתלהבים ממנו. לאן אתה חושב שזה יוביל אותך במוקדם או במאוחר?

ההשלכות של מתנות קבועות

אם אנחנו כל הזמן נותנים לילדים שלנו מוצרים חומריים, הם מתרגלים לזה. במילים אחרות, קבלת מתנות כבר לא מפתיעה ומשביעה אותן. יתרה מכך, סביר להניח שהם יצפו לדברים גדולים וטובים יותר ואפילו ירצו לבחור את המתנות שלהם. כל זה יכול בסופו של דבר להיות מאוד מזיק.

יחד עם זאת, ילדים שמקבלים כל הזמן מתנות מפסיקים להעריך כל פריט כמו שצריך. כל מה שהם רוצים זה עוד רכוש, שבמציאות הם אפילו לא מעריכים או שמים לב אליהם. יש להם כבר יותר מדי צעצועים אפילו לשחק איתם.

מתנות רגשיות: משהו שילדים לא שוכחים לעולם
מתנות רגשיות: משהו שילדים לא שוכחים לעולם.

בואו נזכור שבימינו זה נפוץ שילדים מקבלים כל הזמן מתנות. יש הרבה רגעים שבהם נהוג לתת מתנות, כמו ימי הולדת, חג המולד וחגים נוספים. שלא לדבר על הפעמים שאנו נותנים לילדים שלנו מתנות כפרס על התנהגות טובה או הישג כלשהו. אבל אם זה הופך קבוע מדי, זה מפסיק להיות מיוחד.

החשיבות של מתנות רגשיות

לכן, עדיף לבחור במתנות רגשיות. לא רק שהם עוזרים למנוע צרכנות וחומרנות, אלא גם מקדמים ערכים. יתרה מכך, הם מקדמים אושר אמיתי ומתמשך שמועיל להתפתחותם הכללית.

כדי להסביר טוב יותר את התיאוריה של מתנות רגשיות, עלינו לדבר תחילה על הפדגוג והפסיכולוג אנדרס פאריס. פאריס ערכה מחקר רב בנושא וכתבה גם כמה ספרים.

לדברי מחבר זה, ישנם מגוון סוגים של מתנות רגשיות שאנו יכולים להעניק לילדינו. עם זאת בחשבון, נתאר להלן כמה מהדוגמאות המעניינות ביותר:

  1. זמן. ללא ספק, חשוב לבלות זמן איכות עם ילדים. גם אם אין לכם הרבה זמן פנוי בלוח הזמנים שלכם, ישנן מספר פעילויות שנוכל לחלוק יחד. לדוגמה, ספורט, קריאת ספרים, משחקי לוח וכו'. רגעים אלה שווים יותר לקטנטנים שלך מכל חפץ חומרי שתוכל לתת להם. אנחנו יודעים שהחיים יכולים להיות מלחיצים ואתה צריך לעבוד. אבל אל תשכחו לחלוק רגעים מיוחדים עם הקטנים שלכם. אתה תראה איך זה משחרר מתח ומחזק את הקשר שלך.
  2. חיוכים. לפעמים, כל מה שאתה צריך לעשות הוא להסתכל על הילדים שלך ולתת להם חיוך. לדברי אנדרס פריז, מדובר במתנה מדבקת, שכן כמעט תמיד תגרמו גם לילדים שלכם לחייך.
  3. חיבוקים. מתנות רגשיות הן תמיד יקרות ומשמעותיות. מגע עור לעור מקרב אתכם ויוצר קשרים רגשיים חזקים.
  4. הערות. אתה יכול להשאיר פתק קצר לילדך עם ביטוי אוהב, ציור או פרט אחר שאתה יודע שיהיה משמעותי. השאירו אותו במקום בו תדעו שהם ימצאו אותו ויופתעו.
  5. מחיאת כפיים. אם ילדכם עשה משהו שראוי להכרה, זו דרך מצוינת להראות את הגאווה והתמיכה שלכם. מחיאות כפיים לילדיכם, או נותנים להם חמישיות גבוהות, מראה להם שאתם שמים לב ומעריכים את מה שהם עושים.

מתנות רגשיות: משהו שילדים לא שוכחים לעולם

"כבני אדם כולנו רוצים להיות מאושרים ומשוחררים מסבל. למדנו שהמפתח לאושר הוא שלווה פנימית. המכשולים הגדולים ביותר לשלום פנימי הם רגשות מטרידים כמו כעס והיקשרות, פחד וחשדנות, תוך אהבה וחמלה., תחושת אחריות אוניברסלית הם מקורות השלום והאושר."

- דלאי לאמה -

אז, נצלו את היתרונות הרבים של מתנות רגשיות ותיהנו ממערכת יחסים קרובה ועמוקת יותר עם ילדיכם. הודות למחוות קטנות כמו הערות, חיבוקים וחיוכים, תפתח קשר אינטימי הרבה יותר. והאמון שאתה מפתח יעזור לך להתגבר על כל האתגר או הבעיות שיבואו בדרכך.