ריח מתוק של זיכרונות ילדות

הניחוח המתוק של זיכרונות ילדות נשאר חקוק בתודעתנו
הניחוח המתוק של זיכרונות ילדות נשאר חקוק בתודעתנו.
ריח הבית של סבא וסבתא שלך, הבושם של אמך, ניחוח הגשם והאדמה הרטובה... הניחוח המתוק של זיכרונות ילדות נשאר חקוק בתודעתנו. נספר לכם איך ולמה.

אם הייתם זוכרים את הטיול האחרון שביצעתם, סדרה של תמונות ויזואליות ורצף אירועים עשויים לעלות בראשכם. אבל מה לגבי כשאתה מנסה להעלות זיכרונות מהילדות שלך? הם עשויים להופיע בצורה של רגשות, תחושות מעורפלות אך עזות. וכמובן, הניחוח המתוק של הילדות הוא בלתי נשכח.

כולנו חווינו את זה: אתה הולך ברחוב ופתאום, ריח מעביר אותך אל העבר. התחושה היא חיה - זה כאילו אתה מטייל בזמן. אולי אף פעם לא עצרתם לחשוב על זה, אבל גירויי הריח שאתם מקבלים מעוררים רגשות שילוו אתכם לאורך כל חייכם.

זיכרונות, רגשות וניחוח מתוק של ילדות

ישנן שתי עובדות מעניינות שעלינו לזכור כשמדובר בזיכרונות. הראשון הוא שבעודנו מין חזותי מובהק, בשנות החיים הראשונות אנו מבססים זיכרונות בעיקר באמצעות חוש הריח שלנו. תינוקות משתמשים בחוש הריח שלהם ברגע שהם נולדים כדי למצוא את אמהותיהם. ועד גיל 10, תפקיד הריחות ביצירת זיכרונות חשוב מאוד.

מה גם שלזיכרונות שמעוררים ניחוחות שונים יש מרכיב הרבה יותר רגשי. כשאתה זוכר סצנה ויזואלית מהעבר שלך בשיחה שניהלת, אתה נזכר בנתונים ובאירועים. זה שחזור מדויק ואובייקטיבי יותר של מידע.

עם זאת, כאשר מישהו עובר ליד לובש בושם שאתה מזהה, אתה הופך שקוע במצבים ותחושות רגשיות. בשלב זה, אתה לא כל כך זוכר מה התרחש ברגע מסוים... במקום זאת, אתה זוכר את התפיסות האינטימיות והאישיות שחווית עם הריח הזה.

המוח הרגשי

המוח שלנו מייסד קשר חזק בין ריחות ומצבים פנימיים. לכן, כאשר אנו קולטים את אותו גירוי ריח, אנו מתגברים על הרגשות שליוו במקור את הריח הזה.

אבל, מה הופך את סוגי הזיכרונות האלה לכל כך ייחודיים? מדוע ריחות כל כך מסוגלים לקחת אותנו למסע רגשי אל הילדות? ובכן, זה קורה בגלל שחוש הריח קשור מאוד למוח הרגשי.

ריח מתוק של זיכרונות ילדות
ריח מתוק של זיכרונות ילדות.

לפני ההגעה לקליפת המוח, הגירויים המגיעים מחוש הריח עוברים דרך שני אזורים מוחיים עקרוניים. אלו הם האמיגדלה וההיפוקמפוס. לשני האזורים הללו יש אסוציאציות חזקות עם רגשות וזיכרון. מסיבה זו, ריחות חודרים וחורטים את עצמם בזיכרונות הרגשיים שאנו חווים באותה עת.

וזה קורה הרבה יותר בולט אצל ילדים. למה? כי חוש הריח הוא החוש העיקרי שבו הם משתמשים כדי להתייחס לעולם בשלבים הראשונים של החיים. לכן, ריחות מאפשרים לנו לגשת לזיכרונות ילדות שלא נוכל להיזכר בהם בדרך אחרת מכיוון שהזיכרונות שלנו מהילדות נוטים להיות נדירים מאוד.

ריח מתוק של זיכרונות ילדות

בהתחשב בכל זה, ילדים שומרים על זיכרונות משנותיהם הראשונות הקשורים מאוד למצבים רגשיים. בעתיד, ריחות מסוימים יחזירו אותם לילדותם.

הבושם של אמא תמיד יזכיר להם את התחושה החמה והמנחמת של החיבוק שלה. ריח העוגיות הטריות יעורר תקופות של תמימות וחוסר זהירות כשהן הפסיקו לשחק רק כשהגיע הזמן לאכול.

באותו אופן, ריח הגשם של הקיץ על פני האדמה מפעיל זיכרונות של ימים בחוץ בארץ. וריח בצק המשחקים, ללא ספק, יזכיר להם לבלות שעות ארוכות במשחק עם אחיהם או חבריהם למשחק.

כל הזיכרונות האלה פולשים אליהם בזמן שהם הכי פחות מצפים לזה - משום מקום פולש לחושיהם ארומה מוכרת. אבל, באותו זמן, הם יהוו עוגנים חזקים לחיים מחדש של רגשות אלה כשהם הכי זקוקים להם.

בעתיד, כאשר ילדים יצטרכו להרגיש אהובים, בטוחים, מוגנים או מאושרים, כל מה שהם יצטרכו לעשות הוא לחפש את הריח המוכר הזה... על ידי הדלקת נר ריחני, הכנת ארוחה מיוחדת, פריקת חפיסת סבון טרייה.... הריח המתוק של הילדות הוא אוצר שנשאר איתנו לנצח, משאב שתמיד יהיה בהישג ידנו.

"אין דבר יותר בלתי נשכח מריח. ריח אחד יכול להיות בלתי צפוי, רגעי וחולף, ובכל זאת להעלות באוב קיץ של ילדות לצד אגם בהרים."

דיאן אקרמן -