חברויות רעילות בגיל ההתבגרות וכיצד להתמודד איתה

הדבר החשוב בחברות רעילה בגיל ההתבגרות הוא שילדכם יהיה מודע לכמה החבר הזה יכול להזיק לו
הדבר החשוב בחברות רעילה בגיל ההתבגרות הוא שילדכם יהיה מודע לכמה החבר הזה יכול להזיק לו.
גיל ההתבגרות הוא תקופה שבה יש חשיבות רבה לדעות החברתיות, במיוחד אלה המגיעות מקבוצת החברים שלהם. חברות רעילה בגיל ההתבגרות משפיעה ישירות על התפיסה העצמית של נער ומזיקה לו מאוד.

עד כמה חברות רעילה בגיל ההתבגרות מסוכנת? חברויות רעילות יכולות להתרחש עם אנשים בחייך שיש לך מערכת יחסים טובה איתם, ואפילו ליהנות מחברתם. עם זאת, הם מעירים הערות פוגעות, ומבקרים את מה שאתה עושה או את הטעם שלך, בין היתר.

האנשים האלה בטח יגידו שהם שמחים כשדברים הולכים טוב עבורך, אבל הם תמיד ירצו להיות צעד אחד מעליך. במילים אחרות, הם לא רוצים שתהיה יותר טוב מהם. וכאשר משווים את שני ההישגים שלך, במקרה הטוב, הם יפחיתו את ההישגים שלך וידברו על משלהם.

מדוע חברות רעילה בגיל ההתבגרות כל כך מזיקה?

מתבגרים נמצאים בשלב בחייהם שבו הם מגלים ובונים את זהותם. בנוסף לכך, רגשות ודעות חברתיות ממלאות תפקיד חשוב בתקופה זו, והדבר עלול להגביר את הפגיעות של בני נוער.

למתבגר, שנאה, או ידידות רעילה, עלולים להזיק מאוד. התפיסה שלהם את עצמם מעוצבת במידה רבה על ידי הדעות שהם מקבלים מהסובבים אותם.

זכרו שעבור נער, דעת החברים עליהם חשובה מאוד. התפיסה העצמית של נער תעוצב, בין השאר, על ידי הדעות וההערות שהוא מקבל מחבריו.

אם נער שומע עלבונות על בסיס יומיומי ממישהו שהוא מחשיב כחבר שלו, אפילו החבר הכי טוב שלו, אז התפיסה העצמית שלו תיפגע. חברים רעילים מפחיתים את ההערכה העצמית של אדם, וכתוצאה מכך, יש להם תפיסה עצמית עלובה ותחושת ערך עצמי ירודה.

איך אני יכול לעזור לילד שלי להתמודד עם חברויות רעילות?

שוחח עם ילדך על המשמעות של ידידות בריאה וחיובית

לפעמים בני נוער שמוצאים את עצמם בקבוצה של חברים רעילים לא יודעים מהי ידידות חיובית. מכיוון שהם מעולם לא חוו מערכת יחסים בריאה עם חברים, הם פשוט מסתפקים במה שיש להם.

מדוע חברות רעילה בגיל ההתבגרות כל כך מזיקה
מדוע חברות רעילה בגיל ההתבגרות כל כך מזיקה?

ידידות בריאה וחיובית פירושה כבוד ותמיכה הדדית. חבר טוב הוא אחד שמדבר איתך בכנות, אבל עם רצון לעזור לך. במילים אחרות, הם משפיעים עליך בצורה חיובית.

עודדו אותם להרחיב את המעגלים החברתיים שלהם

מומחים רבים מדגישים עד כמה זה בריא להתייחס לאנשים ולהכיר אנשים חדשים. הסוציולוג רוברט פאריס טוען שאינטראקציה חברתית חיונית לפיתוח אישיות נורמלית.

עם זאת, זו לא שאלה של ילדכם בונה מספר רב של חברויות. עלינו לזכור את האמירות "חבר של רבים, חבר של אף אחד" או "איכות עדיפה על כמות".

זה יותר על כך שילדך יגלה הגדרות, מקומות, אישיות ודרכים אחרות להתייחסות אחרים. כשהם נפגשים ויוצרים חברויות חדשות, הם ישוו אוטומטית את מערכות היחסים החדשות לאלו הישנות.

הימנע מביקורת על חבריהם

רצוי לא להפריע ישירות למערכת היחסים של ילדך עם חבריו הרעילים. הם צריכים להיות אלה שיתמודדו חזיתית עם הידידות הזו עם חברם הרעיל ויחליטו אם לסיים אותה.

אם תאסר על ילדך לצאת עם חבריו או למתוח עליהם ביקורת, זה עלול להחמיר את המצב.

עזרו לילדכם להתמודד עם החברות הרעילה שלהם

יכול להיות שילדכם מזהה שהחבר הרעיל שלו באמת פוגע בו מבפנים. עם זאת, עמוק בפנים הם לא רוצים לאבד את הידידות הזו, בין אם בגלל שהם הולכים לבית הספר יחד או בגלל שהם חברים מילדות.

במקרים כאלה, לפני שהם פונים לנתק את החברות, הם יכולים לנסות ללמוד להתמודד עם מערכת היחסים, למרות היותה רעילה. לשם כך, על המתבגר לדעת לשמור על מרחק רגשי מהביקורת והבוז שהם מקבלים. בנוסף, עליהם לנסות לפתח אסרטיביות, וללמוד כיצד להודיע לחברם שהם לא אוהבים את מעשיהם.

"הדרך היחידה להיות חבר היא להיות אחד."

- ראלף וו. אמרסון -

בסופו של דבר, זה יעזור לילדך לפתח מיומנויות חיים חשובות כגון פתרון קונפליקטים, אסרטיביות ופתרון בעיות. גם אם כהורים אנחנו רוצים להרחיק את האנשים המזיקים לילדינו, עלינו לכבד את החלטתם לא לנתק את הידידות הזו.

הדבר החשוב בחברות רעילה בגיל ההתבגרות הוא שילדכם יהיה מודע לכמה החבר הזה יכול להזיק לו. לדעת איך לשמור על מרחק, לא להרשות לעצמם לעשות מניפולציות, ולדעת איך להתמודד עם מערכת היחסים הזו בצורה הכי בריאה שאפשר, הם כישורי חיים נהדרים.