איך אסרטיביות יכולה לעזור לך לאחר לידה?

התקופה שלאחר הלידה היא תקופה מאוד פגיעה לנשים
עם זאת, התקופה שלאחר הלידה היא תקופה מאוד פגיעה לנשים, ולהיות אסרטיבית היא דרך שבה נוכל לדאוג לעצמנו.
לפעמים, אמהות טריות מתקשות להציב גבולות ולבקש עזרה כי אנחנו מפחדות לפגוע באחרים או להוות נטל. עם זאת, התקופה שלאחר הלידה היא תקופה מאוד פגיעה לנשים, ולהיות אסרטיבית היא דרך שבה נוכל לדאוג לעצמנו.

כמובן, להיות אסרטיבי זה תמיד חשוב, אבל אפילו יותר כאשר אישה ילדה זה עתה. הגעתו של יילוד מביאה לשינויים פיזיים ופסיכולוגיים עצומים עבור נשים... כמו גם שינויים גדולים באחריות, בשגרת יומה וביכולת המנוחה שלה.

זוהי תקופה כה פגיעה בחייה של אישה, עד שהיותה אסרטיבית הופכת חיונית. במילים אחרות, עלינו ללמוד להציב גבולות ולבקש עזרה.

כבן אדם, כאישה, ועכשיו כאמא, יש לך את כל הזכות להביע את רצונותיך ורגשותיך. עם זאת, לעתים קרובות אנו מתקשים לעשות זאת מתוך פחד להיראות אנוכיים או חסרי יכולת.

עם זאת, הלידה של הקטן שלך והחודשים שלאחר מכן הם אתגר במספר רמות. לכן, אתה צריך לקבל את ההחלטה לדאוג לצרכים שלך יותר מאשר דעותיהם של אחרים.

מה זה אומר להיות אסרטיבי?

אסרטיביות היא הרגל חברתי - או מיומנות - הכרוכה ביכולת להגן על זכויותינו מבלי לדרוך על אלה של אחרים. הוא כולל מגוון רב של היבטים המובילים לתקשורת הרמונית ומאוזנת. לדוגמה, להיות אסרטיבי פירושו:

 • מתקשר בצורה כנה, ברורה וישירה.
 • הבעת רצונות, דעות ורגשות שלנו.
 • הגנה על הזכויות והצרכים שלנו.
 • לדעת להגיש בקשות וכן לקבל או לדחות את הבקשה שאחרים פונים אלינו.
 • קבלת מחמאות וטיפול בביקורת.
 • ביצוע כל האמור לעיל ללא חשש משיפוט או דחייה.
 • לא להפר את זכויותיהם של אחרים ולא לזלזל בהם בתקשורת שלנו.

לא תמיד קל לנו ליישם את זה. רמה טובה של הערכה עצמית מקלה עלינו את היכולת לתקשר בצורה אסרטיבית. עם זאת, גם אז, קיים לחץ חברתי מסוים, במיוחד כלפי נשים, להיות מנומסים, ידידותיים ולשירותם של אחרים .

פעמים רבות, גישות והתנהגויות אסרטיביות אינן רצויות, ואף נתפסות כמחוות אנוכיות. באותה מידה, עלינו לזכור שטיפול בעצמנו הוא האחריות מספר אחת שלנו ואין בזה שום דבר אנוכי.

איך להיות אסרטיבית בתקופה שלאחר הלידה
איך להיות אסרטיבית בתקופה שלאחר הלידה.

אנחנו צריכים להיות בריאים כדי לטפל בקטן החדש שלנו. זה לא בסדר להתעלם מהצרכים שלנו כדי לשמח אחרים .

להיות אסרטיבית בתקופה שלאחר הלידה

הגעתו של תינוק חדש היא תקופה לחוצה ופגיעה בחייה של אישה. תשישות, שינויים הורמונליים והפחדים שמגיעים עם הטיפול ביילוד הם כולם חלק מהשלב הזה.

זה פרק זמן מאוד תובעני ברמה הפיזית, הנפשית והרגשית. ופעמים רבות, ההתנהגויות, העמדות וההערות של אחרים הופכות את הנטל לקשה עוד יותר לשאת.

נפוץ מאוד שבני משפחה, חברים ומכרים אינם מודעים לצרכים ולמצבה של אם טרייה. ההתרגשות מהמפגש עם התוספת החדשה והרצון לעזור יכולים לפעמים להוביל לפעולות חודרניות שלא במתכוון. בזמנים אלו, מה שרוב הנשים זקוקות לו הוא מנוחה, פרטיות וזמן עם המעגל המשפחתי הפנימי שלהן.

כשאם טרייה מקבלת מבקרים - בין אם זה בבית ובין אם בבית החולים - זרם הדעות הבלתי פוסק ועצות אימהיות יכול להפוך למכריע. עם זאת, כדי לא להיראות לא מנומסים, אנחנו מתאפקים מלהביע את מה שאנחנו באמת מרגישים וצריכים.

יחד עם זאת, אתה עלול להרגיש ביישן מלבקש עזרה בתינוקך או במשימות ביתיות אחרות. אבל לטפל ביילוד תלוי לחלוטין בעצמך זה מתיש.

איך להיות אסרטיבית בתקופה שלאחר הלידה

 • אתה רק צריך לקבל את המבקרים שאתה רוצה - ורק כל עוד אתה רוצה - בבית ובבית החולים. אל תפחד להכחיש או לדחות ביקורים, או לבקש מהמבקרים לעזוב. זה לדאוג לצרכים שלך - כמו גם של התינוק שלך - ואחרים צריכים לכבד זאת.
 • הבהירו היטב שאתם צריכים לנוח. אם יש לך ספקות, זכרו שהאנשים האלה הם לא אלה שצריכים להתעורר כמה פעמים בלילה כדי לטפל בתינוק שלכם.
 • אל תרגיש שאתה צריך לעשות הכל לבד. בקשת עזרה לא הופכת אותך לגס רוח או לחלש. ולבקש מבן הזוג שלך לעשות את חלקו לא הופך אותך לשלוט.
 • זכור שאתה האמא של תינוקך ואת זה אתה זה שמחליט כיצד לטפל בו. את מחליטה אם את הולכת להניק או להאכיל מבקבוק, לישון ביחד או לישון בנפרד, להשתמש בעגלה או במנשא וכו'. אל תקבלי הזמנות מאחרים, ואל תפחדי להיות תקיפה אם מישהו קיים פולשני. אם אתה צריך עצה, אתה יכול לבקש זאת (ממי שתרצה) או לדבר עם מומחה.

לסיכום, אם אתם עומדים ללדת, התכוננו לתת לעצמכם את המקום שמגיע לכם (וצריכים!). תשכחו מבעיות חברתיות וממוסכמות - מה שחשוב הם הצרכים שלכם ושל תינוקכם.

אל תאבד את הזכויות שלך ואל תפחד להגן עליהן באסרטיביות בכל פעם שצריך. אל תתנו לאף אחד למנוע מכם ליהנות מהזמן היקר והחשוב הזה בחיי המשפחה שלכם.