הקשר בין שעמום ליצירתיות

הקשר בין שעמום ויצירתיות אצל ילדים: השתקפות
הקשר בין שעמום ויצירתיות אצל ילדים: השתקפות.
חשוב לאפשר לילדים להשתעמם על מנת לעורר את התפתחות היכולות היצירתיות המולדות שלהם. היום נעמיק יותר בקשר בין שעמום ויצירתיות אצל ילדים.

אנו יכולים לאשר ללא ספק ששעמום מעורר יצירתיות אצל ילדים. מדי יום, אנו מוצאים את עצמנו שקועים יותר ויותר בתרבות שדוחפת אותנו לשמור על ילדינו במצב קבוע של פעילות ובידור. עם זאת, על פי מומחים חינוכיים ופסיכולוגים, זה יכול להפריע להתפתחות הדמיון שלהם.

אם ילדים משתעממים, אז הם יכולים להתחיל להמציא את הכיף היצירתי שלהם. זה מאפשר להם לראות דברים בצורה אחרת. במילים אחרות, בעתיד, היכולת לחשוב בחופשיות ולהספיק להשתעמם יכולה לייצר אמנים ומדענים שתורמים תרומה גדולה למדעים שלהם.

כמובן, טבעי שהורים ירצו למזער את השעמום בילדיהם. עם זאת, עלינו להתחיל להסתכל על המייגע בדרך אחרת, כי השעמום מעורר יצירתיות. הרעב דוחף ילדים לאכול. עייפות מניעה אותם לישון. באותו אופן, השעמום גורם לילדים להשתמש בדמיון שלהם כדי למצוא דרכים לבדר את עצמם.

הקשר בין שעמום ליצירתיות: מחקר

ד"ר סנדי מן

ב-2013 פרסם ד"ר סנדי מאן - פסיכולוג מאוניברסיטת סנטרל לנקשייר בבריטניה - את תוצאות מחקר על שעמום.

במחקר, מאן ביקש מהמשתתפים להמציא דרכים גאוניות להשתמש בשתי כוסות קרם גילוח. מאן גילה שלמשתתפים שזה עתה בילו זמן בהעתקת מספרים מספר טלפונים היו הרעיונות המקוריים ביותר. הרעיונות של עמיתיהם, שלא השתעממו קודם לכן, היו פחות מקוריים.

מאן הגיע למסקנה שהתת מודע יכול להסביר את קפיצות הדמיון הללו. בזמן שנבדקי מחקר העתיקו דפים מספר הטלפונים, המוח המודע שלהם החל לחפש גירוי בתת המודע שלהם. ללא ספק, מחשבה חדשנית מגיעה מהתת מודע.

ד"ר תרזה בלטון

ד"ר תרזה בלטון, חוקרת חינוך מאוניברסיטת איסט אנגליה, חוקרת גם היא את הקשר בין שעמום ויצירתיות. במחקרה היא ראיינה מדענים ואמנים במטרה לגלות כיצד השעמום בילדות השפיע על חייהם ועל הקריירה שלהם. רבים הביעו ששעמום היה מפתח להצלחתם המאוחרת.

הקשר בין שעמום ליצירתיות: מחקר
הקשר בין שעמום ליצירתיות: מחקר.

לדוגמה, בלטון דיבר עם הסופרת והקומיקאית מירה סיאל ועם האמן גרייסון פרי. מירה סיאל גדלה בעיירת כורים קטנה שבה לא היה הרבה מה לעשות.

"חוסר דברים לעשות דרבן אותה לדבר עם אנשים שאחרת לא הייתה עוסקת איתם ולנסות פעילויות שלא הייתה חווה, בנסיבות אחרות, כמו לדבר עם שכנים קשישים וללמוד לאפות עוגות".

-תרזה בלטון-

אבל, הכי חשוב, השעמום הביא את סיאל לכתוב. סיאל כתבה ביומן מהתקופה בה הייתה צעירה מאוד. היא מילאה אותו בתצפיות, בסיפורים, בשירים ובדיבורים. לכן, היא ייחסה את העובדה שהפכה לסופרת לימי יומנה הראשונים. לדברי סיאל, "בדידות כפויה לבד עם דף ריק היא דורבן נפלא".

במקביל, גרייסון פרי גם אישר ששעמום מועיל למבוגרים ולילדים. הוא אמר לבלטון, "ככל שאני מתבגר, אני מעריך השתקפות ושעמום. שעמום הוא מצב מאוד יצירתי".

הקשר בין שעמום ויצירתיות אצל ילדים: השתקפות

ללא ספק, להשתעמם זה משהו שילדים צריכים כדי ללמוד להתמודד איתו. הם צריכים את ההזדמנות להתנסות בזמן פנוי, מבלי שאף אחד יגיד להם מה לעשות. באותו אופן שבו סופר מסתכל במחברת ריקה, או צייר בד ריק.

מסתבר שאמנות הרפלקציה היא חלק מלימוד ההתמודדות עם השעמום. רוב הילדים בימינו לא יודעים איך להשתעמם. הם מקבלים כל הזמן גירוי יתר על ידי יותר מדי פעילויות. יש להם כל כך הרבה מה לעשות כל יום שאין להם זמן פנוי בכלל.

בדרך כלל, מבוגרים הם האחראים להעסיק את הילדים כל הזמן. יש להם יותר מדי צעצועים, יותר מדי פעילויות מחוץ לבית הספר, ויותר מדי תוכניות מכדי להשתעמם אי פעם.

אבל העובדה היא שילדים צריכים להשתעמם כדי למצוא את הדרכים שלהם כדי לא להשתעמם. השעמום דוחף אותם למצוא פעילויות חדשות שהם נהנים ודברים שהם אוהבים. אם ההורים מספקים כל הזמן פעילויות ובידור, אז לילדים לעולם לא יהיה צורך זה.

מסקנה לגבי שעמום ויצירתיות אצל ילדים

לכן, בפעם הבאה שהילדים שלכם מתלוננים על שהם משועממים, עמדו בפיתוי לבדר. במקום זאת, שלח אותם בחוץ או תן להם מחברת או קופסת עפרונות. אתה יכול אפילו לתת להם חפצים אקראיים כמו סרט או דבק. אבל אל תציע שום הוראות. הדברים שהילדים שלך עושים בזמן שהם משועממים יפתיעו אותך באמת!

פופולריים