שימוש טיפולי בסיפורים לילדים

אלא גם עוזרים לילדים לזהות מספר רב של נושאים
הסיפורים המתגלים בסיפורים אלה לא רק מבדרים, אלא גם עוזרים לילדים לזהות מספר רב של נושאים, כמו רגשות, סוגי קונפליקטים ופתרונות שונים.
סיפורים הם כלי חינוכי מעשיר מאוד לילדים. במאמר הבא נדבר על השימוש הטיפולי בסיפורים לקטנטנים.

בדרך כלל, כאשר אנו מתייחסים לשימוש טיפולי בסיפורים, אנו חושבים על יעילותם בעת עימות. עם זאת, זה הולך הרבה מעבר לזה. סיפורים הם כלי נהדר בחיי היומיום והמפתח הוא לדעת לנצל אותם בצורה נכונה.

הסיפורים המתגלים בסיפורים אלה לא רק מבדרים, אלא גם עוזרים לילדים לזהות מספר רב של נושאים, כמו רגשות, סוגי קונפליקטים ופתרונות שונים. כאשר ילדים מעורבים בטיפול, סיפורים הופכים למשאב המסוגל להקל על תהליכים ולתרום לפתרונות.

לדברי מומחים, אתה יכול לחשוב על סיפורים כעל מראות המאפשרים לך לזהות ולהבין טוב יותר רגשות ורגשות שונים. לדוגמה, כאשר ילדים מזהים דמות עם פחד ומרגישים כך, יהיה להם הרבה יותר קל להתבטא לגביה ולהשאיר אותה מאחור בעזרת קצת עזרה.

לפיכך, אל לנו לזלזל בשימוש הטיפולי בסיפורים.

מהו השימוש הטיפולי בסיפורים?

במילים פשוטות, השימוש הטיפולי בסיפורים מורכב מחינוך רגשי או, כפי שמציינים פסיכולוגים, אוריינות רגשית.

הפסיכולוגית נווה מיליצ'יץ' מציינת שסיפורים מאפשרים לילדים לבנות נרטיב על עצמם ועל אחרים.

מצד שני, הפסיכולוגית אדריאנה דיז מאשרת שסיפורים מקלים על תהליך ההסמלה. כלומר, הם עוזרים לילדים ליצור ייצוגים של רגשותיהם ומחשבותיהם. סיפורים גם עוזרים להם להבין משמעויות באמצעות סמלים (שיכולים להיות תמונות, חפצים, מילים, סיפורים או אפילו ביטויים).

עם זאת בחשבון, סיפורים חורגים מעבר לפנטזיה ולקסם. למעשה, צריך להבהיר שבטיפולים עם ילדים, לא תמיד יש בסיפורים אלמנטים והוויות קסומות.

פעמים רבות הם יכולים להתמודד עם נושאים נפוצים יותר, כמו כעס של ילדים עם הוריהם, בצורה יצירתית, אך מבלי להיעזר בסטריאוטיפים מגדריים.

שימוש מקצועי בסיפורים

כדי לנצל את מלוא הפוטנציאל של השימוש הטיפולי בסיפורים, יש צורך שאנשי מקצוע יקדישו זמן לניתוח יסודי של הטקסט. כך הם ישתמשו לא רק בתוכן הסיפור אלא גם בסמליות ובמנגנוני פתרון בעיות ככלים טיפוליים.

על המטפל לדעת "לשחק" בשפת הסיפור על מנת לעזור לילדים להתגבר על בעיותיהם.

על המטפל לדעת "לשחק" בשפת הסיפור על מנת לעזור לילדים להתגבר על בעיותיהם
על המטפל לדעת "לשחק" בשפת הסיפור על מנת לעזור לילדים להתגבר על בעיותיהם.

ילדים יכולים לפרט את הסיפורים שלהם, מה שפותח את מגוון האפשרויות אפילו יותר כאשר מחפשים דרכים לפתור בעיות. היא מאפשרת גישה אישית יותר ואולי גם ספציפית יותר.

שימו לב, זה לא אומר שדרכו של המטפל תהפוך לקלה יותר מאשר עבודה עם סיפורים קלאסיים.

שימוש טיפולי בסיפורים בתרחישים שונים

למרות שזה אותו כלי שאנחנו מדברים עליו, במציאות, לא כל המקרים יכולים להפיק תועלת מאותו סיפור. יהיה צורך להשתמש בסיפור או גישה ספציפיים בהתאם לבעיה. לפיכך, זהו כלי מאוד תכליתי.

דרכי הגישה לכל תחושה או קונפליקט יהיו תלויות במספר גורמים, כגון גיל הילד. מה שבטוח הוא שאחרי הקריאה משוחחים על הסיפור עם הילדים כדי לדעת מה הם חושבים עליו.

ברגע שהמטפלים יתחילו להתלבט ולהרהר, הם ימשיכו להדגיש את ההיבטים החשובים ביותר כדי לעזור לילדים לפתח את דעתם על כך בהדרגה.

לדוגמה, אם דמות חשה כעס לאורך כל הסיפור, אך בסופו של דבר, היא מצליחה לבטא את עצמה ולשחרר את רגשותיה השליליים, המטפל ינחה את הילד להבין מדוע השחרור הזה כל כך מועיל וכיצד להשיג אותו בחיים האמיתיים.

בנוסף, השימוש הטיפולי בסיפורים עשוי לכלול פעילויות אחרות, כמו ציור, כתיבה, ציור וכו'.

המלצות לטיפול

ללמד וטיפוח שמחה הם בעלי ערך רב עבור ילדינו. בהוצאת Cubilete, הספר "השמחות הקטנות שלי" מאת ג'ו וויטק וכריסטין רוסי הוא אודה לתענוגות יומיומיים קטנים, כמו חיבוק, קרני השמש, חיוך של חבר ועוד רבים אחרים.

סיפורים אחרים יכולים לעזור לילדים להבין טוב יותר את תחושת התסכול, כמו "סופיה, הפרה שאהבה מוזיקה" מאת ג'פרוי דה פנארט. אם אתה רוצה להחדיר כבוד לגיוון, "המטבל של לורנצו" מאת איזבל carrier יכול להיות פלא ספרותי.

לבסוף, סיפור קלאסי נוסף לשימוש למטרות טיפוליות הוא "מפלצת הצבעים" מאת אנה ללנס; אידיאלי לזיהוי רגשות באמצעות צבעים.

לסיכום, השימוש הטיפולי בסיפורים מציע יתרונות עצומים ללמידה והבנה, בעיקר אצל ילדים. סיפורים יכולים להוביל לרפלקציה קבוצתית.

טיפול מסוג זה הוא בעל ערך רב גם כאשר מדובר בביצוע בדיקות שונות לאבחון פסיכולוגי גם בילדים.

פופולריים